لوگو تامین خودرو آزمون

تامین، سرویس، نگهداری

کارشناسی فنی خودرو

اطلاعات کامل در مورد کارشناسی فنی خودرو

آمار ها نشان می دهد مالکین خودرو در ایران به طور میانگین خودرو خود را تقریبا هر ۶ الی ۹ ماه عوض می کنند. این یعنی تعداد زیادی معاملات خودرو دست دوم روزانه در حال انجام است که شما نیز ممکن است یکی از اشخاصی باشید که امروز قصد خرید یک خودرو کارکرده دارید. اما این که خودرویی که در حال خرید آن هستید، خودروییست سالم و یا مشکل دار، چیزیست که در حوزه بحث کارشناسی خودرو است. امروزه آمار ها نشان دهنده خرید و فروش خودروهای دست دوم و کارکرده هستند تا خودرو های صفر. به همین منظور هم برای کارشناسی کردن خودرو باید حتما از کارشناس فنی خودرو کمک بگیرید تا خودرویی که مورد نظر شماست مورد بررسی قرار بگیرد و اگر ایرادی دارد مشخص شود.

خدمات کارشناسی خودرو در محل

بارها پیش آمده که افراد بعد از گذشت مدت زمان کوتاهی از خرید خودروی دست دوم مورد نظرشان پیش ما آمده اند تا خودرو را بررسی کنند ، بعد از بررسی خودرو متوجه شده ایم که خودرو کلی ایراد داشته و اصلا سالم نیست. در حالی که خودرو را به قیمت بالا و به قیمت یک خودروی سالم و بدون ایراد خریداری کرده است. اما چون قبل از خرید آن را به یک کارشناس نشان نداده و به حرف خریدار اطمینان کرده و فقط یک بررسی سطحی از خودرو به عمل آورده ، بعد از مدت کمی ایرادات خودرو را متوجه شده که دیگر جای جبران وجود ندارد. پس قبل از خرید خودرو حتما از کارشناسان تامین خودرو کمک بگیرید تا شما را در این زمینه راهنمایی و قیمت واقعی خودرو را به شما بگویند.

لارن فیکس که یکی از منتقدین بزرگ خودرو جهان به شمار می آید در مورد خرید خودرو کارکرده می گوید: خرید خودرو دست دوم بدون مشورت و صلاحدید کارشناس متخصص می تواند بعدا به شما ضرر های بزرگ مالی و یا حتی جانی تحمیل کند. خودرویی که در حال خرید آن هستید می تواند از نظر ظاهری، سالم به نظر برسد اما ایرادات فنی خاصی در خود نهفته داشته باشد که از دید شما پنهان بماند و تشخیص آن فقط در عهده تخصص یک کارشناس متبحر خودرو باشد. به بررسی سلامت فنی و رنگ و بدنه خودرو و تعیین ارزش آن، کارشناسی خودرو می گویند.

باید توجه داشت که کارشناسی خودرو با تست معاینه فنی خودرو متفاوت است. در معاینه فنی به مسائلی همچون تعیین ارزش و یا رنگ بدنه و ضربه خوردگی خودرو توجه نمی شود. بسیاری از افرادی که به دنبال خرید خودرویی کارکرده و یا دست دوم هستند نیاز به کارشناسی خودرو برای ضمانت کیفیت خودروی مورد نظر دارند.

درخواست کارشناسی فنی خودرو

کارشناسی تخصصی سلامت خودرو

انواع کارشناسی خودرو

کارشناسی خودرو به صورت کلی به دو بخش اصلی تقسیم می شود:

 1. کارشناسی رنگ و بدنه خودرو
 2. کارشناسی فنی خودرو
 3. کارشناسی و تست آپشن های خودرو

هرکدام از این دو بخش اصلی نیز شامل چندین مورد می شود. در مورد کارشناسی رنگ و بدنه خودرو قبلا در مقاله کارشناسی رنگ خودرو توضیح دادیم. در این مقاله قصد داریم راجع به کارشناسی فنی خودرو و مواردی که در این بخش مورد بررسی قرار می گیرند صحبت کنیم.

بخش های مختلف در کارشناسی فنی خودرو

یکی از سوالاتی که شاید برای شما پیش آمده باشد این است که در کارشناسی فنی خودرو چه چیزهایی مورد بررسی قرار می گیرد؟ یا اصلا کارشناسی فنی خودرو چیست؟ و کارشناسی فنی خودرو شامل چه مواردی می شود؟
یکی از سخت ترین بخش های کارشناسی خودرو، بخش فنی آن است. زیرا تشخیص ایرادات فنی مستلزم داشتن علم و تجربه در حوزه مکانیک خودرو و همچنین آشنایی کامل با قطعات مختلف انواع خودرو است. کارشناس باید این توانایی را داشته باشد که با شنیدن صدای کار کردن خودرو و اتاق خودرو بسیاری از عیوب را تشخیص دهد. همچنین بسیاری از ایرادات فنی خودرو را نیز با استفاده از دیاگ زدن مشخص می کند. شاید فکر کنید که دستگاه دیاگ تمام ایرادات فنی خودرو را مشخص می کند اما اینطور نیست.

بسیاری از ایرادات خودرو در آخرین مرحله کارشناسی که تست رانندگی خودرو است مشخص می شود. یعنی کارشناس با تست رانندگی خودرو بسیاری از ایرادات از قبیل ایراد در قدرت موتور، نحوه عملکرد سیستم تعلیق خودرو، نحوه عملکرد ترمز ها، عملکرد گیربکس و فرمان پذیری خودرو و دیگر ایراداتی که فقط هنگام رانندگی با خودرو مشخص می شود را متوجه می شود.

بررسی کامل خودروی مورد نظر از لحاظ بخش ها و قسمت های مختلف برای مشخص کردن ایرادات ، تعیین قیمت و سلامت خودرو انجام می شود. قسمت هایی که مورد یررسی قرار می گیرند شامل : کیلومتر خودرو ، موتور ، بدنه خودرو ، گیربکس و … برخی از خریداران با دیدن خودروی مورد نظر چون مهارت لازم را برای تعیین قیمت و ایراد خودرو را ندارند فروشنده یا دلال هر قیمتی که بگوید پرداخت می کنند ، غافل از اینکه خودرو با تعمیرات جزئی بدون ایراد به نظر می رسد اما اگر آن را یک کارشناس مورد بررسی قرار دهد به راحتی می تواند ایرادات آن را بگوید و تعیین قیمت درست انجام دهد. کارشناسی فنی خودرو حول محور کارشناسی چند بخش اصلی صورت میگیرد:

 1. کارشناسی موتور خودرو
 2. کارشناسی گیربکس خودرو
 3. کارشناسی جلو بندی و تعلیق خودرو
 4. تست دیاگ
 5. تست آپشن خودرو
بررسی سلامت فنی خودرو با دیاگ

کارشناسی موتور خودرو

موتور در واقع بخش اصلی و قلب تپنده هر خودرو است. یعنی هرگونه ایراد در این بخش معمولا می تواند هزینه بیشتری نسبت به دیگر اجزا برای مالک داشته باشد و همچنین مسلما شما دوست نخواهید داشت، خودرویی بخرید که موتورش خراب است!

توجه کنید که همیشه یک موتور آرام و بی صدا،موتوری سالم نیست! ترفند های بسیاری وجود دارد تا یک مکانیک بتواند موتوری که دارای ایراد است را موقتا برای مدت محدودی آرام و کم صدا کند. ایراداتی مثل دفرمه شدن رینگ پیستون ها، روغن سوزی، روغن ریزی و خیلی ایرادات دیگر که تعمیر اساسی آنها هزینه گزافی دارد را می توان برای مدتی موقت برطرف نمود. تخصص یک کارشناس همین است که با بررسی دقیق و صحیح ایرادات فنی،از پیش آمدن چنین اتفاقات و ضررهای جلوگیری کند!

کارشناسی گیربکس خودرو

گیربکس در واقع منتقل کننده نیروی موتور به خودرو است. یعنی نیروی موتور با استفاده از سیستم گیربکس و کلاچ، پس از طی کردن یک زنجیره از قطعات مکانیکی دیگر، به چرخ ها شده و باعث به حرکت در آمدن خودرو می شود. عدم عملکرد صحیح این قسمت نیز موجب بسیاری از ایرادات در خودرو اعم از صداهای عجیب از کار کردن خودرو، منتقل نشدن نیروی درست به چرخ ها، بالا رفتن مصرف سوخت و دیگر ایرادات مهم در خودرو شود.

هزینه تعمیرات گیربکس نیز معمولا بالا است پس تشخیص سالم یا خراب بودن گیربکس نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. در خودرو های دنده اتومات نیز که قطعات استفاده شده در گیربکس بسیار پیچیده تر است و نحوه عملکرد دنده ها خودکار و هوشمند است قطعا کارشناسی باید توسط فردی ماهر و متخصص انجام شود.

کارشناسی جلوبندی و تعلیق خودرو

خودرویی که از نظر جلوبندی و تعلیق دارای ایراد باشد هم از نظر فنی و هم از نظر ایمنی ممکن است مشکل داشته باشد. بسیاری ای ایرادات تعلیق خودرو مثل فرمان پذیری نامناسب و یا عملکرد بد خودرو در سر پیچ ها و یا هنگام عبور از جاده های نا هموار علاوه بر اخلال در آسایش سرنشینان ممکن است باعث خطرات جانی مثل چپ کردن و یا منحرف شدن خودرو از جاده شود. کارشناسان با استفاده از تجربه خود، هم به صورت چشمی و با بررسی کردن ظاهر قسمت های قابل مشاهده تعلیق خودرو و هم با تست رانندگی خودرو متوجه وجود و نوع ایرادات تعلیق خودرو می شوند. روغن زدگی کمک فنر ها و وجود ایراد در جعبه فرمان خودرو از ایرادات رایج در خودرو هاییست که مشکل جلوبندی دارند.

تست دیاگ

امروزه تقریبا تمامی خودرو های تولیدی کارخانه ها، به یک کامپیوتر صنعتی به نام ECU مجهز شده اند که در واقع مثل جعبه سیاه می ماند. این قطعه دارای اطلاعات زیادی مثل میزان مسافت طی شده واقعی خودرو، ایرادات اصلی موتور و یا سیستم برق، اطلاعات سیستم هایی ایمنی خودرو و تاریخچه عملکرد آن ها مثل کیسه های هوا و یا سنسور های ضربه و غیره می باشد.

تست آپشن های خودرو

همانطور که می دانید امروزه خودرو ها هرروز قابلیت های بیشتر و جدید تری پیدا می کنند. آپشن هایی که عموما امروزه روی میان رده نیز وجود دارد مثل کیسه هوا، سنسور دنده عقب، آینه های برقی، صندلی های برقی و گرم کن و یا سرد کن صندلی و دیگر آپشن های اولیه. همچنین در خودرو های رده بالاتر و گاها لوکس آپشن های بیشتر و خاص تری وجود دارد که بررسی آنها نیاز به بررسی موشکافانه ای دارد.

آپشن هایی مثل دوربین های ۳۶۰ درجه دور تا دور خودرو، یخچال، کنسول های خاص، سیستم های هوشمند رانندگی و پارک اتومات، سان روف و سقف کروک، سیستم های صوتی پیشرفته، جی پی اس و وای فای و بسیاری آپشن های دیگر که اگر بخواهیم نام ببریم خود شاید یک مقاله کامل باشند! وجود ایراد در این بخش ها هم ممکن است ضررهای مالی زیادی برای خریدار به همراه داشته باشد. در انتها گزارش کاشناسی خودرو به عنوان تاییده سلامت تضمینی یک به یک هر یک از بخش های مختلف ارائه میشود.

عواقب کارشناسی نکردن خودرو

خودروی دست دومی که شما خریداری می کنید در صورتی که کارشناسی نشود و ایرادات آن مشخص نگردد می تواند عواقب بدی را برای شما رقم بزند ، از جمله ضررهای مالی و یا حتی ضرر جانی ، در حالی که به راحتی و با تشخیص درست کارشناس خودرو می توان از همه اینها جلوگیری کرد. یک نمونه از مواردی که در سلامت و قیمت خودرو تاثیر زیادی دارد ، کارکرد خودرو و کیلومتر آن است.

برای اینکه متوجه شوید که یک خودرو دقیقا چقدر کار کرده است فقط یک کارشاس می تواند به شما کمک کند ، چون در ایران تعمیرات خودرو به قدری پیشرفت داشته که به راحتی می توانند کیلومتر خودرو را به طور ماهرانه ای صفر کنند و شما اصلا متوجه این موضوع نشوید. با مراجعه به کارشناسان خبره تامین خودرو و یا درخواست کارشناس حضوری به محل مورد نظرتان می توانید این موضوع را به راحتی متوجه شوید و از عواقب مالی و جانی این مورد جلوگیری کنید.

زمان مراجعه به کارشناس خودرو

برای خرید خودرو حتما از فروشنده بخواهید که آن را به یک کارشناس نشان دهید اگر موافق این کار نبود ، پس حتما خودروی او مشکلاتی دارد که نمی خواهد شما از آن باخبر شوید تا قیمت خودرو پایین نیاید ، در بسیاری از مواقع هم فروشنده از ایرادهایی که خودروی او دارد واقعا بی خبر است.

برای همین می توانید خودروی مورد نظر را به یک کارشناس خبره در تامین خودروی آزمون نشان دهید تا با خیالی آسوده خرید و فروش را انجام دهید.

تفاوت کارشناسی و معاینه فنی خودرو

کارشناسی خودرو یک امر کاملا اختیاری از طرف صاحب و دارنده ماشین است و تمام خودرو اعم از داخلی و بدنه مورد بررسی قرار می گیرد ، کارشناس یک قیمت با توجه به سلامت خودرو به شما ارائه می دهند. اما معاینه فنی اینگونه نیست و هدف مورد بررسی قرار دادن استاندارد جهانی خودروی سالم می باشد. این معاینه امری کاملا ضروری برای تمام صاحبان خودرو می باشد که برای خودروهای صفر کیلومتر 5 ساله است.

کدام قسمت های خودرو مورد کارشناسی قرار می گیرند؟

 • موتور خودرو

یکی از مهم ترین و اصلی ترین قسمت هایی که مورد بررسی قرار می گیرد موتور خودرو است و سالم بودن آن بسیار مهم است. اگر موتور کم صدا و ظاهراً تمیز و سالم باشد شما نباید اطمینان کنید که سالم است بلکه باید به طور کامل کارشناس آن را بررسی کند. اگر موتور خودرو سالم نباشد می تواند هزینه های زیادی روی دست خریدار بگذارد.

 • گیربکس

گیربکس در خودرو به دو صورت اتومات و دنده ای وجود دارند ، با توجه به اینکه عملکرد گیربکس اتومات در خودروها کاملا متفاوت از یکدیگر است تشخیص خرابی آن را فقط یک کارشناس می تواند به شما بگوید. باید این موضوع را جدی بگیرید چون هزینه ی تعمیر گیربکس اتومات زیاد است.

 • بررسی کامپیوتر خودرو

بررسی کامپیوتر خودرو یا همان ( ECU ) از طریق یک دستگاه به نام دیاگ انجام می گیرد.

حرف آخر

با توجه به مواردی که در این مقاله و مقاله کارشناسی رنگ خودرو گفته شد، به شما توصیه می کنیم انجام کارشناسی قبل از خرید خودرو را جدی بگیرید. تیم تخصصی تامین خودرو آزمون با استفاده از تجربه و مهارت کارشناسانی ماهر و متبحر و ارائه ضمانت نامه از طرف شرکت، این ضمانت را می دهد که با خاطری آسوده نسبت به خری خودرویی که قصد خرید آن را دارید اقدام کنید و از کم و کیف خودرو مورد نظر، دقیق کامل آگاه شوید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها