کارشناسی فنی خودرو

 

اطلاعات کامل در مورد کارشناسی فنی حرفه ای خودرو

آمار ها نشان می دهد مالکین خودرو در ایران به طور میانگین خودرو خود را تقریبا هر ۶ الی ۹ ماه عوض می کنند. این یعنی تعداد زیادی معاملات خودرو دست دوم روزانه در حال انجام است که شما نیز ممکن است یکی از اشخاصی باشید که امروز قصد خرید یک خودرو کارکرده دارید. اما این که خودرویی که در حال خرید آن هستید، خودروییست سالم و یا مشکل دار، چیزیست که در حوزه بحث کارشناسی خودرو است.

کارشناسی فنی خودرو

 

لارن فیکس که یکی از منتقدین بزرگ خودرو جهان به شمار می آید در مورد خرید خودرو کارکرده می گوید: خرید خودرو دست دوم بدون مشورت و صلاحدید کارشناس متخصص می تواند بعدا به شما ضرر های بزرگ مالی و یا حتی جانی تحمیل کند. خودرویی که در حال خرید آن هستید می تواند از نظر ظاهری، سالم به نظر برسد اما ایرادات فنی خاصی در خود نهفته داشته باشد که از دید شما پنهان بماند و تشخیص آن فقط در عهده تخصص یک کارشناس متبحر خودرو باشد. به بررسی سلامت فنی و رنگ و بدنه خودرو و تعیین ارزش آن، کارشناسی خودرو می گویند.

باید توجه داشت که کارشناسی خودرو با تست معاینه فنی خودرو متفاوت است. در معاینه فنی به مسائلی همچون تعیین ارزش و یا رنگ بدنه و ضربه خوردگی خودرو توجه نمی شود. بسیاری از افرادی که به دنبال خرید خودرویی کارکرده و یا دست دوم هستند نیاز به کارشناسی خودرو برای ضمانت کیفیت خودروی مورد نظر دارند.

 

انواع کارشناسی خودرو

کارشناسی خودرو به صورت کلی به دو بخش اصلی تقسیم می شود:

  1. کارشناسی رنگ و بدنه خودرو
  2. کارشناسی فنی خودرو
  3. کارشناسی و تست آپشن های خودرو

 

کارشناسی تخصصی سلامت خودرو

 

هرکدام از این دو بخش اصلی نیز شامل چندین مورد می شود. در مورد کارشناسی رنگ و بدنه خودرو قبلا در مقاله کارشناسی رنگ خودرو توضیح دادیم. در این مقاله قصد داریم راجع به کارشناسی فنی خودرو و مواردی که در این بخش مورد بررسی قرار می گیرند صحبت کنیم.

بخش های مختلف خودرو که در کارشناسی فنی تست میشوند

یکی از سوالاتی که شاید برای شما پیش آمده باشد این است که در کارشناسی فنی خودرو چه چیزهایی مورد بررسی قرار می گیرد؟ یا اصلا کارشناسی فنی خودرو چیست؟ و کارشناسی فنی خودرو شامل چه مواردی می شود؟
یکی از سخت ترین بخش های کارشناسی خودرو، بخش فنی آن است. زیرا تشخیص ایرادات فنی مستلزم داشتن علم و تجربه در حوزه مکانیک خودرو و همچنین آشنایی کامل با قطعات مختلف انواع خودرو است. کارشناس باید این توانایی را داشته باشد که با شنیدن صدای کار کردن خودرو و اتاق خودرو بسیاری از عیوب را تشخیص دهد. همچنین بسیاری از ایرادات فنی خودرو را نیز با استفاده از دیاگ زدن مشخص می کند. شاید فکر کنید که دستگاه دیاگ تمام ایرادات فنی خودرو را مشخص می کند اما اینطور نیست.

بسیاری از ایرادات خودرو در آخرین مرحله کارشناسی که تست رانندگی خودرو است مشخص می شود. یعنی کارشناس با تست رانندگی خودرو بسیاری از ایرادات از قبیل ایراد در قدرت موتور، نحوه عملکرد سیستم تعلیق خودرو، نحوه عملکرد ترمز ها، عملکرد گیربکس و فرمان پذیری خودرو و دیگر ایراداتی که فقط هنگام رانندگی با خودرو مشخص می شود را متوجه می شود. کارشناسی فنی خودرو حول محور کارشناسی چند بخش اصلی صورت میگیرد:

  1. کارشناسی موتور خودرو
  2. کارشناسی گیربکس خودرو
  3. کارشناسی جلو بندی و تعلیق خودرو
  4. تست دیاگ
  5. تست آپشن خودرو

 

بررسی سلامت فنی خودرو با دیاگ

کارشناسی موتور خودرو

موتور در واقع بخش اصلی و قلب تپنده هر خودرو است. یعنی هرگونه ایراد در این بخش معمولا می تواند هزینه بیشتری نسبت به دیگر اجزا برای مالک داشته باشد و همچنین مسلما شما دوست نخواهید داشت، خودرویی بخرید که موتورش خراب است!

توجه کنید که همیشه یک موتور آرام و بی صدا،موتوری سالم نیست! ترفند های بسیاری وجود دارد تا یک مکانیک بتواند موتوری که دارای ایراد است را موقتا برای مدت محدودی آرام و کم صدا کند. ایراداتی مثل دفرمه شدن رینگ پیستون ها، روغن سوزی، روغن ریزی و خیلی ایرادات دیگر که تعمیر اساسی آنها هزینه گزافی دارد را می توان برای مدتی موقت برطرف نمود. تخصص یک کارشناس همین است که با بررسی دقیق و صحیح ایرادات فنی،از پیش آمدن چنین اتفاقات و ضررهای جلوگیری کند!

کارشناسی گیربکس خودرو

گیربکس در واقع منتقل کننده نیروی موتور به خودرو است. یعنی نیروی موتور با استفاده از سیستم گیربکس و کلاچ، پس از طی کردن یک زنجیره از قطعات مکانیکی دیگر، به چرخ ها شده و باعث به حرکت در آمدن خودرو می شود. عدم عملکرد صحیح این قسمت نیز موجب بسیاری از ایرادات در خودرو اعم از صداهای عجیب از کار کردن خودرو، منتقل نشدن نیروی درست به چرخ ها، بالا رفتن مصرف سوخت و دیگر ایرادات مهم در خودرو شود.

 

هزینه تعمیرات گیربکس نیز معمولا بالا است پس تشخیص سالم یا خراب بودن گیربکس نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. در خودرو های دنده اتومات نیز که قطعات استفاده شده در گیربکس بسیار پیچیده تر است و نحوه عملکرد دنده ها خودکار و هوشمند است قطعا کارشناسی باید توسط فردی ماهر و متخصص انجام شود.

کارشناسی جلوبندی و تعلیق خودرو

خودرویی که از نظر جلوبندی و تعلیق دارای ایراد باشد هم از نظر فنی و هم از نظر ایمنی ممکن است مشکل داشته باشد. بسیاری ای ایرادات تعلیق خودرو مثل فرمان پذیری نامناسب و یا عملکرد بد خودرو در سر پیچ ها و یا هنگام عبور از جاده های نا هموار علاوه بر اخلال در آسایش سرنشینان ممکن است باعث خطرات جانی مثل چپ کردن و یا منحرف شدن خودرو از جاده شود. کارشناسان با استفاده از تجربه خود، هم به صورت چشمی و با بررسی کردن ظاهر قسمت های قابل مشاهده تعلیق خودرو و هم با تست رانندگی خودرو متوجه وجود و نوع ایرادات تعلیق خودرو می شوند. روغن زدگی کمک فنر ها و وجود ایراد در جعبه فرمان خودرو از ایرادات رایج در خودرو هاییست که مشکل جلوبندی دارند.

تست دیاگ

امروزه تقریبا تمامی خودرو های تولیدی کارخانه ها، به یک کامپیوتر صنعتی به نام ECU مجهز شده اند که در واقع مثل جعبه سیاه می ماند. این قطعه دارای اطلاعات زیادی مثل میزان مسافت طی شده واقعی خودرو، ایرادات اصلی موتور و یا سیستم برق، اطلاعات سیستم هایی ایمنی خودرو و تاریخچه عملکرد آن ها مثل کیسه های هوا و یا سنسور های ضربه و غیره می باشد.

تست آپشن های خودرو

همانطور که می دانید امروزه خودرو ها هرروز قابلیت های بیشتر و جدید تری پیدا می کنند. آپشن هایی که عموما امروزه روی میان رده نیز وجود دارد مثل کیسه هوا، سنسور دنده عقب، آینه های برقی، صندلی های برقی و گرم کن و یا سرد کن صندلی و دیگر آپشن های اولیه. همچنین در خودرو های رده بالاتر و گاها لوکس آپشن های بیشتر و خاص تری وجود دارد که بررسی آنها نیاز به بررسی موشکافانه ای دارد.

آپشن هایی مثل دوربین های ۳۶۰ درجه دور تا دور خودرو، یخچال، کنسول های خاص، سیستم های هوشمند رانندگی و پارک اتومات، سان روف و سقف کروک، سیستم های صوتی پیشرفته، جی پی اس و وای فای و بسیاری آپشن های دیگر که اگر بخواهیم نام ببریم خود شاید یک مقاله کامل باشند! وجود ایراد در این بخش ها هم ممکن است ضررهای مالی زیادی برای خریدار به همراه داشته باشد.

در انتها گزارش کاشناسی خودرو به عنوان تاییده سلامت تضمینی یک به یک هر یک از بخش های مختلف ارائه میشود.

حرف آخر

با توجه به مواردی که در این مقاله و مقاله کارشناسی رنگ خودرو گفته شد، به شما توصیه می کنیم انجام کارشناسی قبل از خرید خودرو را جدی بگیرید. تیم تخصصی تامین خودرو آزمون با استفاده از تجربه و مهارت کارشناسانی ماهر و متبحر و ارائه ضمانت نامه از طرف شرکت، این ضمانت را می دهد که با خاطری آسوده نسبت به خری خودرویی که قصد خرید آن را دارید اقدام کنید و از کم و کیف خودرو مورد نظر، دقیق کامل آگاه شوید.