رفع تیرگی و زردی چراغ خودرو

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که پس از چند سال مشاهده کرده باشید که چراغ خودرویتان تغییر رنگ داده و آن شفافیت و زیبایی روزهای اول را ندارد. کدری، زرد رنگی و عدم شفافیت از جمله مشکلاتی است که ممکن است شما با آن رو به رو شوید، از همین رو پیشنهاد می کنیم در ادامه این گزارش با ما همراه شوید تا با کمترین هزینه بگوییم چگونه می توانید جهت رفع تیرگی و زردی چراغ خودرو خود اقدام کنید.

 

چرا چراغ خودرو ها زرد و کدر می شوند؟

شاید این سوالی است که برای شما هم پیش آمده، زردی و کدری چراغ خودرو به چه علت ایجاد می شود؟ اصولا پس از گذشت چند سال از خرید خودرو، چراغ ها کدر و زرد شده و دلیلش می تواند باران های اسیدی و خط و خش هایی که بر اثر برخورد اجسام ریز و درشتی باشد که به خودروتان برخورد کرده است. این خط و خش ها سبب شکست نور می شود و دید راننده را کمتر می کند.

ممکن است بخواهید که چراغ خودرو را به کل تعویض کنید ولی تنها قسمت طلقی چراغ نیاز به تعویض داشته باشد که در صورت تعویض چراغ خودرو باید به کل تمام بدنه و چراغ ها را با هم تهیه کنید و اگر ماشین شما کمی مدل بالا یا خارجی باشد، می تواند هزینه زیادی را برای شما به همراه داشته باشد. بهترین و کارآمد ترین روش، رفع تیرگی و زردی چراغ خودرو است که می توانید با استفاده از مطالبی که می گوییم، این کار را به نحو احسن انجام دهید.

 

راهنمای رفع زردی چراغ ماشین

رفع زردی چراغ ماشین با خمیر دندان یکی از راه هایی است که می توانید با استفاده از آن چراغتان را به راحتی تمیز کند. بدین منظور روش های زیر را مرحله به مرحله انجام دهید.

رفع کدری چراغ خودرو

مرحله اول: تهیه موارد مورد نیاز

برای رفع  زردی چراغ ماشین با استفاده از خمیر دندان، لازم است تا موارد دیگری را نیز تهیه نمایید، که عبارتند از: شوینده مانند آب و صابون، دستمال نرم، نوار چسب، واکس خودرو، اسفنج و خمیر دندان.

مرحله دوم: تمیز کردن چراغ ها با آب و صابون

در مرحله دوم از رفع تیرگی و زردی چراغ خودرو، ابتدا چراغ ها را با استفاده از مایع شست شویی که تهیه کرده اید، بشویید. این کار به شما کمک می کند تا جاهایی را که به طور دقیق زرد یا کدر شده اند را پیدا کنید. برای شست شوی خودرو می توانید از پارچه نرم یا اسفنج استفاده نمایید. پس از اینکه چراغ ها کامل خشک شد، شروع به بررسی و معاینه آن کنید.

راهنما : ۴ عامل خراب شدن رنگ خودرو

مرحله سوم: چسب زدن اطراف چراغ

نوار چسبی را که تهیه کرده اید، باید در مرحله سوم از مراحل رفع تیرگی و زردی چراغ خودرو مورد استفاده قرار دهید. این کار را برای جلوگیری از برخورد و سایش بدنه خودرو حین تمیز کردن چراغ خوردو انجام می دهند، پس نهایت دقت را داشته باشید تا قسمتی از بدنه خودرو اطراف چراغ، جا نیاندازید. البته اگر می توانید که چراغ خودرو را از بدنه جدا کنید، بهتر است این کار را بکنید تا راحتتر بتوانید چراغ ها را تمییز نمایید.

مرحله چهارم: پارچه را آغشته به خمیر دندان کنید

دستمالی نرم یا اسفنج را آغشته به خمیر دندان کنید، با حرکتی دایره ای و آرام تقریبا پنج دقیقه این کار را انجام دهید. حواستان باشد که دستمال یا اسفنجتان نمناک باشد و اگر در حین کار احساس کردید به آب یا خمیر دندان اضافه احتیاج است، کمی به دستمالتان اضافه کنید.

پاک کردن چراغ خودرو با خمیر دندان

مرحله پنجم: چراغ را آب کشی کنید

پس از اینکه پنج دقیقه با خمیر دندان و دستمال با حرکات دایره ای، زردی و کدری چراغ را از بین بردید، آخرین مرحله برای رفع تیرگی و زردی چراغ خودرو این است تا چراغ ها را آبکشی کنید و نتیجه را ببینید. اگر پس از آبکشی هنوز هم چراغ ها زرد یا کدر بود، مراحل گفته شده را مجدد انجام دهید ولی اینبار زمان را کمی بیشتر کنید.

مرحله ششم: استفاده از واکس خودرو

برای اینکه بتوانید از زرد شدگی و آسیب هایی که ممکن است در اثر برخورد آفتاب یا گرد و خاک برای چراغ ها پیش بیاید، جلوگیری کنید، بهتر است از واکس خودرو استفاده نمایید. بدین منظور واکس را روی دستمالی نرم بزنید و دایره وار روی چراغ خودرو بکشید سپس با آب خالی چراغ ها بشویید. حال چراغ های شما با استفاه از خمیر دندان تمیز شده است.

مقالات پیشنهادی : راهنمای کامل استفاده از خدمات کارشناسی رنگ خودرو قبل از خرید.

برق انداختن چراغ ماشین

احتمالا بر اثر برخورد مستقیم نور خورشید یا گرد و خاک با چراغ خودروتان، چراغ ها کدر و مات شده اند. این اتفاق به دلیل طلقی بودن چراغ های خودرو رخ می دهد. به منظور از بین بردن این کدری و برق انداختن چراغ ماشین، بهتر است مراحل زیر را گام به گام انجام دهید.

مرحله اول: تهیه موارد مورد نیاز

برای رفع تیرگی و زردی چراغ خودرو و همچنین ماتی و کدری آن به موادی نیاز دارید که به راحتی می توانید آنها را از بازار تهیه کنید. این موارد شامل شوینده، پولیش، نوار چسب، سمباده ۲۰۰، ۴۰۰، ۸۰۰، ۳۰۰۰، دستمال نرم یا اسفنج، الکل یا اسپری نانو، چسب محافظ اشعه ماوراء بنفش.

مرحله دوم: تمیز کردن چراغ ها با شوینده

برای شروع بهتر است چراغ ها و بدنه را با استفاده از یک شوینده معمولی بشویید. استفاده از شوینده های قوی می تواند منجر به آسیب هایی به رنگ بدنه و چراغ خودرو شود. پس از شست و شو، با دقت چراغ ها را بررسی کنید تا نقاط تیره و کدر و خط و خش ها را پیدا کنید.

 

مرحله سوم: استفاده از نوار چسب

بهتر است برای رفع تیرگی و زردی چراغ خودرو، چراغ ها را از بدنه جدا نمایید سپس شروع به کار کنید. ولی اگر نمی توانید، حتما نوار چسب را در اطراف چراغ بزنید به نحوی که حین کار سمباده با بدنه برخورد نکند.

زدن نوار چسب به دور چراغ

مرحله چهارم: سنباده بکشید

در این مرحله باید از سنباده استفاده کنید. نهایت دقتتان را به خرج دهید تا خط و خش اضافی بر روی چراغ خودرو نیاندازید. بدین منظور بهتر است قبل از سنباده کاری، سطح چراغ را پولیش بزنید تا قسمت هایی که زرد هستند از بین بروند وقسمت هایی که نیاز به سنباده کاری دارند، مشخص شوند.

هنگام استفاده از سنباده یک سنباده با ریزترین سطح را انتخاب کنید و به مدت ۶-۷ دقیقه تنها در قسمت هایی که کدر هستند یا خط و خش دارد، بکشید. سپس شروع به تعویض سنباده ها نمایید. برای این که مطمئن شوید سنباده ها به چراغ آسیب نمی زنند، بهتر است از یک دستمال نرم حین کار استفاده کنید.

مرحله پنجم: پولیش کاری

پولیش کاری برای رفع تیرگی چراغ خودرو انجام می شود. در این مرحله به منظور از بین بردن خط و خش های سنباده کاری، از پولیش استفاده می کنند. برای این کار می توانید از پولیش و یک دستمال نرم ابریشمی یا میکروفیبری استفاده کنید. بدین صورت که پولیش را در سطح چراغ خودرو میزنید سپس با دستمال به صورت دایره وار پولیش کاری را انجام می دهید. بهتر است ۱۰ دقیقه به صورت مداوم پولیش کاری کنید.

پولیش کاری خودرو

در مراکزی که این کار را انجام می دهند، دستگاه های پولیش کاری اوربیتالی وجود دارد که می تواند این کار را تا رسیدن به یک سطح صاف و براق انجام دهد. همچنین در این مرحله باید تمام ذرات و باقی مانده های مربوط به سنباده کاری و پولیش را از سطح چراغ خودرو تمییز نمایید.

مقالات پیشنهادی : خدمات پولیش و سرامیک خودرو با تخفیف

مرحله ششم: استفاده از الکل یا اسپری نانو

پس از اتمام پولیش و تمیز کردن سطح چراغ خودرو به طور کامل، سراغ استفاده از اسپری نانو می رویم. این اسپری می تواند حداقل برای چند مدت از کثیف و کدر شدن چراغ خودروتان جلوگیری کند. قبل از استفاده اسپری از تمیز و خشک بودن دقیق چراغ ها مطمئن شوید سپس روی تمام سطح چراغ را اسپری نانو بزنید.

مرحله هفتم: استفاده از چسب محافظ اشعه ماوراء بنفش

در مرحله آخر برای رفع تیرگی و زردی چراغ خودرو، بهتر است از چسب محافظ ماوراء بنفش استفاده کنید. البته اگر مرحله قبل را انجام داده اید، استفاده از این چسب ضروری نیست. برای تهیه چسب ماوراء بنفش برند های مختلفی وجود دارد که می توانید به راحتی یکی را از بازار تهیه کنید.

این چسب ابتدا توسط کمپانی که خودرو را خریداری کرده اید، وجود داشته اما پس از گذشت چند سال و حین سنباده و پولیش کاری از بین می رود و نیاز است که دوباره آن را بر روی چراغ خودرو بزنید تا از چراغ ها در برابر اشعه خورشید محافظت نماید.

 

دستگاه شفاف سازی چراغ خودرو

برای رفع تیرگی و زردی چراغ خودرو در مراکزی که این کار را انجام می دهند، از دستگاه های شفاف سازی چراغ خودرو استفاده می کنند. این دستگاه با موادی که داخلش ریخته می شود، شروع به کار می کند.

برق انداختن چراغ خودرو تخصصی

از جمله روش هایی است که می تواند بدون هیچ دردسری برای شما نتیجه دلخواهتان را رقم بزند. اگر وقت و حوصله انجام مراحل بالا را ندارید، می توانید با مراجعه به مراکز خودرو از آنها برای رفع تیرگی و زردی چراغ خودروتان کمک بگیرید.

 

چگونه داخل چراغ خودرو را تمیز کنیم؟

احتمالا شما هم چراغ هایی را که داخلشان کثیف و کدر شده یا بخار گرفته را دیده اید. علت این اتفاق می تواند عوامل زیادی از جمله ترک خوردگی چراغ، شل شدن درزهای کناری چراغ و … باشد. در بعضی مواقع چربی داخل چراغ باقی می ماند و سبب کدر شدن چراغ می شود که بهتر است چراغ  جدیدی تهیه کنید چرا که با تمیز کردن هم احتمال دارد چراغ کدر بماند.

برای رفع تیرگی و زردی داخل چراغ خودرو، باید ابتدا با استفاده از ابزارهای دقیقی که برای هر خودرو با توجه به نوع و مدل ماشین وجود دارد، چراغ را باز کنید. برای این کار می توانید از دفترچه راهنما خودروتان کمک بگیرید. پس از اینکه چراغ را باز کردید با یک دستمال نرم و بدون پرز کثیفی ها و بخار داخل چراغ خودرو را پاک کنید. اگر داخل چراغ خودروتان خیلی خیس و نمناک بود، بهتر است از سشوار برای خشک کردن آن استفاده نمایید.

بهتر است از قبل بسته های ژل سیلیکانی را تهیه کنید تا در داخل چراغ قرار دهید. این بسته ها از بروز رطوبت در چراغ جلوگیری می کنند. همچنین باید بسته ها را طوری قرار دهید تا نور خورشید به صورت مستقیم به آن برخورد نکند. استفاده از چسب های آکواریوم برای بستن منافذ باز چراغ گزینه بسیار مناسبی است. در آخر چراغ را به صورت اول ببندید.

تاثیر چراغ خودرو در رانندگی شب

از جمله سختی هایی که در رانندگی شب وجود دارد، کاهش دید راننده است. کدری و زردی چراغ ها می تواند سبب شود تا نور به طور مستقیم و کافی وجود نداشته باشد. بهتر است از موارد بالا برای رفع تیرگی و زردی چراغ خودرو استفاده کنید. اگر پس از مراحل گفته شده هنوز هم به نور چراغ خودروتان برای رانندگی شب کافی نیست، بهتر است به موارد زیر توجه کنید:

  1. تعویض هر دو چراغ باهم

حتما هردو چراغ راباهم تعویض کنید تا میدان دید وسیع تری را داشته باشید. تعویض هر دو چراغ ها به شما در داشتن نور و دید بهتر کمک می کند.

  1. تعویض حباب چراغ ها

اگر پس از انجام مراحل بالا در رفع تیرگی و زردی چراغ خودرو هنوز هم حباب های چراغ خودروتان کدر و زرد است و موجب شده دید کمتری داشته باشید، بهتر است حباب های چراغتان را در اسرع وقت تعویض کنید.

 

نتیجه گیری

برای رفع تیرگی و زردی چراغ خودرو، دو روش با استفاده از خمیر دندان و سنباده را بیان کردیم. این دو روش کامل بوده و به کارگیری هریک از آنها می تواند شما را به نتیجه دلخواهتان برساند. در بیشتر مواقع پس از پایان کار به چراغ هایی همانند آنچه در ابتدا از کارخانه تحویل گرفته بودید، خواهید رسید. دقت در این مسئله می تواند در رسیدن به نتیجه مطلوب بسیار موثر باشد.

جهت دریافت خدمات ترمیم و بازسازی چراغ خودرو و رفع کدری و زردی آن می توانید از خدمات مجرب ترین کارشناسان تامین خودرو بهره گیرید و کافیست با شماره ۰۲۱۴۸۴‍۶ تماس حاصل فرمایید تا بهترین کیفیت خدمات دیتلینگ در محل شما انجام گردد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *