لوگو تامین خودرو آزمون

تامین، سرویس، نگهداری

کاور و بادی فنس خودرو

کاور بدنه یا بادی فنس خودرو چیست؟

در مورد مزایا و مزایای بادیفنس یا فیلم یا کاور محافظ رنگ (PPF) شایعات زیادی وجود دارد. اما این پوشش دقیقا چیست؟ بهتر از پوشش سرامیکی محافظت می‌کند؟ روش جایگازی آن روی بدنه به چه نحوی است؟ این عملیات چقدر طول می‌کشد و از همه مهم‌تر اینکه چه هزینه‌ای برای دریافت آن متعادل است.

بادیفنس خودرو یا کاور بدنه یعنی چه ؟

خود کلمه بادی‌فنس را می‌توان شامل دو بخش بادی «Body» یا بدنه (که اشاره به بدنه یا در حقیقت رنگ خودرو دارد) و دیفنس «Defense» به معنی مدافع دانست. اما برخلاف ایران، در بازار جهانی این پوشش‌ها را به نام فیلم محافظت از رنگ یا «Paint Body Protect» می‌شناسند که به طور واضح‌تری مشخص می‌کند که کار آن حفاظت از رنگ است. به زبان ساده این پوشش یک لایه شفاف نازک است که به پنل‌های بدنه رنگ شده خودرو چسبیده تا از رنگ در برابر آسیب‌ها محافظت کند. این ماده که ضخامت آن از 180 تا 280 میکرومتر (تقریبا به ضخامت یک ورق کاغذ استاندارد) متغیر است، در روکش‌های براق یا مات ارائه می‌شود. در هر دو نوع، رنگ اصلی خودرو قابل مشاهده خواهد بود.

از نظر فنی، بادیفنس را می‌توان ساندویچ چند لایه مهندسی شده‌ای دانست که از مواد منحصر به فرد ساخته شده و برای محافظت از رنگ خودرو درکنار هم قرار گرفته‌اند. بخش بیرونی رو به محیط، یک پوشش نازک یا روکش شفاف است (با ضخامت حدود ۱۳ میکرومتر)، زیر آن لایه اورتان ترموپلاستیک یا TPU (با ضخامت حدود ۱۵۰ میکرومتر) قرار دارد. این جنس همان نوع از یورتان است که در دستگاه‌های پزشکی  هم استفاده می‌کنند و محدوده دمایی آن از حدود 350 درجه به پایین تا حدود منفی 32 درجه می‌رسد، بنابراین بسیار مقاوم است. لایه TPU توسط یک چسب حساس به فشار یا PSA (با ضخامت حدود ۲۸ میکرومتر) همراه شده است. تمام لایه‌ها شفاف هستند و به یک لایه نازک متصل می‌شوند، بنابراین در مجموع کل بادیفنس و ترکیب آن برای مصرف کننده شفاف به نظر می‌رسد.

کاور بی رنگ

کاور سفارشی

کاور مات

کاور براق

درخواست کاور و بادی فنس خودرو

تفاوت کاور رنگی ماشین و بادیفنس خودرو

بار دیگر تکرار می‌کنیم، بادیفنس فیلم محافظت از رنگ است که برای محافظت از خارجی‌ترین لایه پوشش بدنه خودرو طراحی شده است. ضخیم است تا در برابر ضربه مقاومت کند و به خاطر طول عمر بسیار بالا، بادوام است. روکش‌‌های Vinyl یا کاور که در رنگین کمانی از رنگ‌ها و الگوها قابل تهیه است، در حقیقت برای تغییر ظاهر خودرو طراحی شده است. ضخامت آنها حدود ۱۰۰ میکرومتر است و در برابر بریدگی و پارگی مقاوم نیست. در اکثر شرایط دنیای واقعی، بادیفنس دو برابر بیشتر از روکش کاور رنگی دوام خواهد داشت.

پوشش‌های سرامیکی یا بادیفنس؟

بادیفنس به گونه‌ای طراحی شده که بسیار سرسخت و بادوام باشد – یورتان غلیظ از رنگ در برابر سنگریزه‌ها، شن و سایر زباله‌هایی که ممکن است به بدنه خودرو برخورد کند، محافظت را اجرا می‌کند. علاوه بر این، این پوشش از نظر فیزیکی از مدفوع پرندگان، پرت شدن حشرات، باران اسیدی، شیره درختان و آب سخت (حاوی نمک‌های معدنی) محافظت می‌کند. اثربخشی آن در گذر زمان سریعا کاهش نمی‌یابد. واکس‌ها، پلیمرها و پوشش‌های سرامیکی فقط یک مانع میکروسکوپی نازک بین رنگ و محیط ایجاد می‌کنند. باوجوداینکه آنها درخشندگی رنگ را افزایش می‌دهند و آب گریزی سطح بدنه را بهبود می بخشند (آب را پراکنده می‌کند)، اما در برابر هرگونه ضربه فیزیکی تقریبا بی‌فایده هستند و لایه محافظ آنها به آرامی کم اثر می‌شود. آنها همچنین باید هر سه ماه یکبار (واکس‌ها) یا پنج سال یکبار (روکش‌های سرامیکی) مجددا تمدید شوند.

انواع کاور بدنه

کاور های بدنه بر حسب برند، کیفیت و رنگ بندی یا ضخامت به دسته بندی های مختلفی تقسیم میشوند. که شامل :

کاور بی رنگ یا بادی فنس (bodyfence)

یکی از پردرخواست‌ترین انواع کاور مدل بی‌رنگ آن است. بادیفنس ( Bodyfence ) که البته تنها با حفظ آراسته بودن ظاهر و محافظت از بدنه استفاده می‌شوند. همان‌طور که از نام این کاور مشخص است، استفاده از آن‌ها تغییری در رنگ پوشش بدنه ایجاد نخواهد کرد. لازم به ذکر است که کاورهای بی‌رنگ نیز خود به زیرمجموعه‌های (Paint Protection Film)PPF و مات (Matt) تقسیم‌بندی می‌شوند.

کاور بی رنگ خودرو
کاور سفارشی

کاور های سفارشی

نوعی از کاورهای رنگی در بازار موجود است که رنگ آنها شبیه به هیچ یک از رنگ‌های کارخانه‌ای و یا رنگ‌های ترکیبی نیست و بسیار خاص تر و اختصاصی می باشد مانند؛ طلایی، کروم و هفت رنگ و …
تردیدی نیست که به دلیل استفاده از متریال ویژه در کاورهای سفارشی یا Custom، قیمت کاور محافظ رنگ خودرو با این روش به مراتب بالاتر از سایر مدل‌های ساده‌تر است.

کاور مات

یکی از پرکاربردترین کاورهای موجود در بازار کاورهای بدون انعکاس نور یا همان کاورهای Matt هستند. ازجمله دلایل محبوبیت این کاورها زیبایی بسیار زیاد آنها و عدم تداخل با قوانین راهنمایی و رانندگی مبنی بر تغییر رنگ خودرو در کارت یا سند می باشد.

کاور مات خودرو
کاور براق خودرو

کاور براق

درست در نقطه مقابل کاورهای مات، کاورهای Gloss یا براق وجود دارد که میزان درخشش و لعاب آن حتی از رنگ‌های روغنی و متالیک نیز بیشتر است.

جهت سفارش خدمات کاور و بادی فنس خودرو

با شماره 48416

تماس حاصل نمایید.

ویژگی های اجرای کاور و بادی فنس

با اجرای کاور و بادی فنس روی بدنه خودرو ضخامت 200 میکرونی به بدنه خودرو شما اضافه می شود و باعث جلوگیری از آسیب های فیزیکی و نگهداری بیشتر از رنگ خودرو میشود. ماندگاری کاور ها بسته به نوع متریال و برند مصرفی بین 4 تا 7 سال متغیر می باشد.

روش اجرای بادی فنس

اکثر کارشناسان موافق هستند که افراد متخصص و با تجربه باید اجرای این پوشش را انجام دهند، زیرا نصب این روکش به روش مناسب نیاز به آموزش، ابزارهای تخصصی و تمرین دارد. پوشش در رول‌هایی عرضه می‌شود که به شکل تقریبی پنل‌های بدنه بریده شده‌اند. سطح رنگ باید کاملا از همه آلاینده‌ها مانند روغن‌ها و واکس‌ها پاک ‌شود و برای از بین بردن علائم هولوگرافیکی باید از دستگاه پولیش استفاده شود. (این فرآیند اصلاح رنگ یا « paint correction» نامیده می‌شود). نصاب‌های رده بالا چراغ‌ها، تزئینات کرومی و سایر بخش‌های جانبی «همچون دستگیره‌ها» را جدا می‌کنند تا فیلم به طور تمیز زیر آنها قرار گیرد. هنگامی که خودرو آماده شد، پوشش محافظ از فیلم برداشته می شود ( تا لایه PSA در معرض دید قرار بگیرد) و روی سطح نزدیک می‌شود تا به دقت در جای خود قرار گیرد.

نصب‌کننده‌ها از راهکارهای الصاق و لغزش « tack and a slip» استفاده می‌کنند. محلول الصاق در مقابل محلول لغزش برای هر نصاب تغییر می‌کند، زیرا آنها تکنیک‌های متفاوتی دارند. با محلول الصاق، که درواقع مخلوطی از ایزوپروپیل الکل است، معمولاً با آب مقطر ترکیب شده تا فقط برای اطمینان از عدم وجود آلاینده خیالمان راحت باشد. سپس از محلول لغزش استفاده می‌شود که چیزی شبیه به نوعی شامپو به همراه آب مقطر است. پس از اینکه نصاب از محل قرارگیری رضایت پیدا کرد، یک کاردک پلاستیکی را روی پوشش فشار می‌دهد تا آن را به سطح بچسباند؛ در همین حین مایع و حباب‌های هوا به بیرون رانده می‌شوند. در نهایت، مواد اضافی خارج می‌شود و لبه‌ها به طور تمیزی دور از دید قرار می‌گیرند. این فرآیند قطعا به زمان و صبر زیادی نیاز دارد.

بادیفنس خود ترمیم‌گر چیست؟

انواع خود ترمیم شونده به توانایی بخش TPU برای بازگشت به شکل اولیه خود هنگام گرم شدن و نرم شدن اشاره دارد که البته خراش‌ها و ساییدگی‌های جزئی روی سطح را هم با گذشت زمان از بین می‌برند. ساده‌تری راه برای توضیح بادیفنس خود ترمیم‌گر شاید فنی نباشد. اما فرض کنید که شما دسته‌ای از مولکول ها دارید که واقعاً یکدیگر را دوست دارند و آنها به دلیل این علاقه بدون هیچ نیرویی و حتی در دمای محیط خود به خود ترمیم می‌شوند. اما وقتی گرما را به آن نزدیک می‌کنید، با استفاده از تفنگ حرارتی یا آب داغ داخل فلاسک، واکنش سریع‌تر انجام می‌شود. این کلمات را می‌توان توجیهی از خواص خود ترمیم‌گری دانست. زیر میکروسکوپ مولکول‌هایی را می‌بینید که بسیار شبیه یکدیگر هستند و همیشه به سمت یکدیگر جذب می‌شوند.

عمر بادیفنس خودرو چقدر است ؟

اکثر مالکان 7 تا 10 سال از بادیفنس خود بهره‌مند می‌شوند، که بیشتر از زمانی است که عمدتا خودرو را در تحت مالکیت خود نگه می‌دارند. مانند هر روکش با کیفیتی که در معرض عناصر خارجی قرار می‌گیرد، عمر مفید آنها به تحت فشار و درگیری در محیط بستگی دارد؛ اگر خودرو  روزانه در جاده‌های خاکی رانده شود و فقط در فضای باز پارک شود، دوام آن به خطر می‌افتد. اگر خودرو فقط در آخر هفته‌ها از پارکینگ خارج شود و همیشه در پارک باشد، می‌تواند حتی به اندازه عمر خودرو دوام بیاورد. بادیفنس را می‌توان لایه‌ای برای قربانی شدن و محافظت از خودرو شما در برابر سختی‌های روزمره در جاده است و تخریب ناپذیر نیست. مواقعی وجود دارد که این لایه به جای رنگ شما ضربه می‌خورد و در آن زمان اگر از تغییر حالت آن راضی نیستید، می‌تواند بخش ضربه دیده را تعویض کنید. بهترین تولید کنندگان بادیفنس پشت محصول خود می‌ایستند، که نشان دهنده اعتماد به طول عمر است. بسیاری از آنها دارای ضمانت نامه 10 ساله قابل انتقال است که به مالکان از بابت پوسته پوسته شدن، زرد شدن و ترک خوردن اطمینان می‌بخشد

گارانتی شرکتی خدمات کاور و بادی فنس

دفترچه گارانتی 1 ساله خدمات تامین خودرو هنگام تحویل خودرو پس از خدمات دیتیلینگ تقدیم شما شده است، این دفترچه قابل انتقال به مالک بعدی خودرو شما و انجام خدمات با تخفیف ویژه تا 3 بار را برای خودرو شما مقدور می سازد. همچنین ویژگی های ضمانتی از متریال مصرفی و خدمات پس از فروش شرکت تامین خودرو با این دفترچه برای شما امکان پذیر خواهد بود. با ارائه این دفترچه به مدت 1 سال از تاریخ اجرا چناچه قطعات خودرو تعویض یا رنگ شود شرکت تامین خودرو قطعه تعمیر شده را مجدداً کاور یا بادی فنس می کند.