کارشناسی خودرو دست دوم

 

اقدامات لازم قبل از خرید و فروش ماشین

کارشناسی خودرو دست دوم یکی از مهمترین مسائلی است که باید هنگام خرید خودرو دسته دوم به آن توجه نمود. چراکه سود جویی و کلاهبرداری در این زمینه به قدری زیرکانه است که کمی غفلت می تواند منجر به ضررهای مالی و حتی در مواردی منجر به ضررهای جانی شود. حتما قبل از خرید خودرو دست دوم از تجربه کارشناسان متخصص استفاده کرده تا از ضررهای احتمالی جلوگیری نمایید.

احتمالا این ضرب المثل که می گوید جوجه را رنگ می کنند و به جای قناری می فروشند را شنیده اید. با کارشناسی خودرو دست دوم دیگر راهی برای تحقق این ضرب المثل برای افراد سودجو باقی نمی ماند. چراکه با بررسی های دقیق و جزئی کارشناس ها هرگونه ایرادی که خودرو داشته باشد، پیدا می شود.

کارشناسی خرید خودرو دست دوم

کارشناسی قیمت خودرو دست دوم در مواردی به نفع فروشنده نیز هست. ممکن است خریدار زیرک بخواهد کمتر از قیمت واقعی خودرو دست دو بپردازد که در صورت یک کارشناسی دقیق می توان از بروز همچنین مسائلی جلوگیری نمود. در ادامه مواردی که در کاشناسی خودرو دست دوم مورد بررسی قرار می گیرد را بیان خواهیم کرد.

 

فرآیند کارشناسی خودرو دست دوم

کارشناسی خودرو دست دو شامل فرآیندی دو مرحله است. هر یک از این مراحل، گام هایی را شامل می شود که به صورت مجزا درباره آنها توضیح خواهیم داد.

 

مرحله اول: کارشناسی  ظاهری خودرو

همانطور که از اسم این مرحله پیدا است، خودرو در این قسمت از نظر ظاهری توسط کارشناسان حرفه ای بررسی می شود. مسئله مهمی که در ظاهر هر خودرویی مورد بررسی قرار می گیرد، رنگ بدنه آن است. یعنی اگر در سطح بدنه خودرو رنگ شدگی، تعویض یا آسیب هایی در گذشته وجود داشته، کنترل می شود. از جمله مواردی که در بررسی رنگ خودرو باید به آنها توجه نمود، عبارتند از:

کارشناسی بدنه خودرو

  • رنگ ستون و سقف

همانطور که می دانید رنگ شدگی ستون و سقف هر خودرویی، نشان دهنده یک تصادف سنگینی است که آن خودرو در گذشته داشته و می تواند منجر به آسیب هایی شود که هزینه های جبران ناپذیری را در پی داشته باشد.

اگر بنا به نظر کارشناس، رنگ شدگی در سقف و ستون ها دیده شد، بهتر است به راحتی از کنار آن نگذارید. چراکه این مسئله می تواند منجر به ضعیف شدن بدنه خودرو شده، که در طولانی مدت و حتی در مواردی با تصادف هایی ساده و کوچک، می تواند خسارت های سنگینی برای شما به دنبال داشته باشد.تشخیص رنگ شدگی خودرو با چشم را اینجا بخوانید و یاد بگیرید.

  • رنگ کاپوت و صندوق عقب

در کارشناسی خودرو دست دو، کارشناسان با تجربه، با بررسی و کنترل رنگ کاپوت و صندوق عقب و همچنین میزان ضخامت رنگ شدگی این دو قسمت، می توانند میزان شدت تصادف و آسیب های احتمالی به خودرو را بررسی نمایند.

  • رنگ درب ها و گلگیر

درب ها و گلگیرها از جمله مواردی هستند که در صورت رنگ شدگی هم نیز نمی تواند آسیب پذیر باشد. چراکه درب و گلگیر جزو روتین ترین مواردی است که در اکثر تصادفات جزیی به سرعت آسیب می بیند.

در صورت آسیب هر یک از درب یا گلگیر باید این موارد در قیمت کل خودرو دست دو لحاظ شود چراکه فروشنده باید خودرویی سالم به خریدار تحویل دهد و در صورت وجود هرگونه ایراد، مبلغی متناسب با قیمت هر قطعه و کسر کردن درصدی از آن، از مبلغ اصلی خودرو کاسته خواهد شد.

  • رنگ سپر خودرو:

همانطور که می دانید سپر هر خودرو از اهمیت زیادی برخوردار نبوده و در صورت رنگ شدگی یا هر آسیبی در این قطعه، خسارت قابل توجهی را به همراه نخواهد داشت. ولی نگران نباشید چراکه هیچ چیز از دید کارشناسان ماهر و باتجربه ما دور نخواهند ماند و در صورت وجود کوچکترین ایراد و رنگ شدگی در این قسمت، شما را از این موضوع مطلع خواهند کرد.

اطلاعات جالب در مورد کارشناسی حرفه ای رنگ و بدنه خودرو را اینجا ببینید.

 

مرحله دوم: کارشناسی فنی ماشین

در مرحله دوم از فرایند کارشناسی خودرو دست دوم، خودرو را از لحاظ فنی مورد بررسی قرار می دهند. از جمله دلایل آن می توان به این مورد اشاره کرد که در صورت وجود کوچکترین مشکلی در قسمت فنی خودرو ممکن است خسارت های زیادی را در آینده برای خریدار در پی داشته باشد.

کارشناسی فنی خودرو

شاید فکر کنید که با استفاده از یک دستگاه دیاگ به تمامی مشکلات فنی خودرو پی خواهید برد ولی یکی از مهمترین قسمت ها در کارشناسی فنی خودرو، فرد کارشناس خودرو است که باید فردی ماهر و باتجربه باشد تا با استفاده از مهارت هایش، مشکلات فنی که با دیاگ زدن مشخص نمی شود را تشخیص دهد. در کارشناسی فنی خودرو موارد زیر را مورد بررسی قرار می دهند.

  • کارشناسی موتور

موتور که حکم قلب خودرو را دارد، از جمله مهمترین قطعات به حساب می آید. در صورت وجود هر گونه مشکل در موتور خودرو می تواند خریدار را درگیر هزینه های سنگینی در آینده نماید.

ما این اطمینان را به شما می دهیم که با کارشناسی خودرو دست دوم در مراکز تأمین خودرو دیگر نگران این مسئله نباشید. چراکه افراد با تجربه، سلامت بدنه موتور، دفرمه شدن پیستون، روغن سوزی، لرزش موتور، صداهای غیر طبیعی و اذیت کننده، نشت روغن، وضعیت یاتاقان، دود اگزوز، وضعیت باتری و … را به صورت دقیق مورد بررسی قرار می دهند.

کارشناسی تخصصی سلامت خودرو

  • کارشناسی گیربکس

گیربکس و جعبه دنده از حساس ترین بخش های خودرو به حساب می آیند. در کارشناسی خودرو دست دو باید درستی کارکرد تک تک دنده ها، هم در گیربکس های اتوماتیک و هم در گیربکس های دستی مورد بررسی قرار بگیرد. حواستان باشد که وجود هرگونه مشکل در گیربکس خودرو، می تواند مصرف سوخت خودرو را افزایش دهد.

  • تست دیاگ خودرو

اولین نکته در تست دیاگ، استفاده از دیاگ متناسب با شرکت سازنده خودرو است. یعنی دستگاه های دیاگ برای شرکت های خودرو سازی متفاوت از یکدیگر بوده و استفاده از یک دستگاه دیاگ برای تمامی خودرو ها نمی تواند نتیجه دقیقی را نشان دهد. در تست دیاگ وضعیت مصرف سوخت خودرو، کیلومتر کارکرده، ترمز و سنسور ضربه را مورد بررسی قرار می دهند.

تست دیاگ خودرو

  • تست آپشن ها

در کارشناسی خودرو دست دوم هنگام بررسی آپشن های خودرو، مواردی را بررسی می کنند که عبارتند از: سیستم سرمایش و گرمایش، کمربند ایمنی، آینه بغل برقی، قفل مه شکن و سایر آپشن های اضافی که هر خودرو متناسب با مدلش دارا است.

  • تست رانندگی

قسمت تست رانندگی یکی از مهمترین موارد در کارشناسی خودرو دست دوم به حساب می آید که کارشناس می تواند شتاب خودرو، عملکرد سیستم ترمزها، عملکرد سیستم گیربکس و میزان بودن فرمان را مورد بررسی قرار دهد.

سخن آخر

تمام آنچه مربوط به کارشناسی خودرو دست دو می شود را بیان کردیم. اگر شما قصد خرید و فروش خودرو دست دوم دارید، حتما به مرکز تامین خودرو برای کارشناسی مراجعه کرده تا با اطمینان کامل، معامله ای سودمند که دو طرف راضی باشند را انجام دهید.

 

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *