لوگو تامین خودرو آزمون

تامین، سرویس، نگهداری

چه عواملی به رنگ خودرو آسیب می‌زنند؟     

چه عواملی به رنگ خودرو آسیب می‌زنند؟

آیا می دانید چه عواملی به رنگ خودرو آسیب می‌زنند؟ رنگ بدنه خودرو، نقش مهمی در خرید یا فروش آن دارد. بنابراین، حفاظت از رنگ برای جلوگیری از افت قیمت خودرو مهم تلقی می شود. با وجود تمام مراقبت هایی که افراد جهت حفظ رنگ خودرو خود انجام می دهند، اما برخی عوامل می توانند آسیب هایی را ایجاد کنند. این عوامل را می توان به عنوان دشمن رنگ ماشین معرفی کرد. تشخیص به موقع آسیب های رنگ خودرو می توانند مالکان آن ها را از پرداخت هزینه های اضافی معاف کند. بسیاری از صاحبان خودرو در مورد مراقبت از رنگ تردیدها و سوالات زیادی دارند. به عنوان مثال این که نور آفتاب برای رنگ ماشین ضرر دارد یا نه و اینکه شست و شوی خودرو چطور انجام شود که به رنگ آن کمترین آسیب برسد. بنابراین، امروز در این مقاله قصد داریم به عوامل آسیب زننده به رنگ خودرو بپردازیم.

موارد آسیب زننده به رنگ خودرو

عواملی زیادی باعث آسیب به رنگ خودرو می‌شوند، از گرد و خاک گرفته تا مدفوع پرندگان، همگی در این امر مؤثرند. در این بخش به برخی از مواردی که بهتر است خودروی خود را از آن‌ها دور نگه دارید تا از آسیب به رنگ خودرو جلوگیری کنید، اشاره کرده‌ایم:

اشعه ماورای بنفش

نور خورشید یکی از بدترین مواردی است، که شفافیت رنگ خودرو را به عنوان عوامل محیطی به راحتی نابود می‌کند. نور خورشید لایه شفاف بدنه خودرو را زرد می‌کند و زیبایی ظاهری اتومبیل را کمتر نشان می‌دهد. حتماً در روز مخصوصا در فصل‌های گرم که تابش خورشید و گرما بیشتر است، خودرو را در زیر سایبان قرار دهید یا از روکش برای خودرو استفاده کنید. شما می‌توانید از پوشش نانو سرامیک برای محافظت از بدنه خودرو استفاده نمایید. نانو سرامیک ها با توجه به تکنولوژی تولید و نوع برند آن از نظر ماندگاری متفاوت هستند.

خاک و گرد و غبار

خاک و گرد و غبار می‌توانند به طور مستقیم باعث آسیب دیدگی رنگ بدنه خودرو شوند. در صورتی که خودرو در معرض گرد و غبار زیادی قرار دارد، ذرات معلق در هوا می‌توانند بر روی سطح رنگ‌دار سفید و نظیر آن تجمع پیدا کنند و باعث ایجاد خطوط و لکه‌های خاکستری ویژه‌ای روی رنگ خودرو شوند.

با گذر زمان، خاک و گرد و غبار به عنوان یک ماده خفیف و سخت ممکن است باعث ریزش رنگ بدنه خودرو شوند. این اتفاق ممکن است به دلیل تماس مستمر با خاک و غبار، جابجایی خودرو در شرایط شدید آب و هوا و یا حتی تأثیر دما باشد. به طور کلی، در صورت عدم نظافت منظم بدنه خودرو، خاک و گرد و غبار می‌توانند باعث خرابی رنگ بدنه خودرو شوند. بنابراین، نظافت منظم بدنه خودرو به منظور حفظ رنگ و جلوگیری از پوسیدگی و خراشیدگی رنگ خودرو بسیار مهم است.

باران‌های اسیدی

باران‌های اسیدی با رنگ خودرو واکنش نشان داده و باعث ماتی و کدر شدن رنگ می‌شوند. عمدتا زمانی که مدت زیادی باران نباریده و هوا آلوده است، اولین قطرات باران همراه مواد اسیدی موجود در هوا است و برای بدنه خودرو بسیار مضر است. توصیه می‌شود حتما پس از باران ماشین را بشویید تا به رنگ خودرو آسیبی نرسد.

روغن ترمز

در مورد اثرات مخرب این ماده در دنیای خودرو سردرگمی وجود دارد. کارشناسان می‌گویند که همه روغن‌های ترمز در واقع برای سطح خودرو مضر نیستند، اما هنگام استفاده از روغن‌های ترمز که بر پایه سیلیکون نیستند، باید مراقب باشید. به طور کلی، این به انواع قدیمی تر روغن ترمز اشاره دارد، که سوزاننده هستند و می توانند مانند رقیق کننده رنگ عمل کنند و باعث پوسته شدن لایه بیرونی شوند. توسعه رنگ های با دوام تر خودرو نیز به محافظت از خودرو در برابر این نوع مواد شیمیایی کمک کرده است.

شیره درخت

یکی دیگر از عناصر طبیعی که می‌تواند به طرز شگفت انگیزی رنگ ماشین شما را از بین ببرد، شیره درخت است. با گذشت زمان، شیره می‌تواند پوشش شفاف رنگ ماشین را از بین برده و باعث ایجاد لکه و تغییر رنگ خودرو شود. اگر هوا گرم است، این روند سریع‌تر صورت می‌گیرد. حذف این ماده چسبنده ممکن است مشکل باشد، اما بهتر است زودتر اقدام کنید. با استفاده از یک پارچه آغشته به الکل مالشی یا محلول پاک کننده دلخواه خود، می‌توانید آن ناحیه را تمیز کنید. اگر شیره خشک شده است، محلول پاک کننده را روی آن ریخته و به مدت 30 ثانیه صبر کرده، سپس اقدام به پاک کردن نمایید.

فضولات پرندگان

فضولات پرندگان، جزئی از معضلاتی است که تمامی رانندگان با آن مواجه می‌شوند. خاصیت اسیدی فضولات پرندگان، مخصوصا اگر روی خودرو باقی بماند و خشک شود، می‌تواند آسیب زیادی به ماشین وارد کند. در صورت مشاهده فضولات پرندگان روی سطح خودروی خود، بهتر است هرچه زود‌تر و با استفاده از شوینده‌ها و یک دستمال تمیز، آن را پاک کنید. در صورت خشک‌شدن فضولات، می‌توانید قبل از پاک‌کردن آن، کمی روی آن را مرطوب کنید تا تمیزکردن آن آسان شود. این عمل موجب می‌شود تا هنگام برداشتن فضولات، به خودرو آسیبی وارد نشود.

بنزین

بهتر است هنگام پرکردن باک خودرو، مراقب نشت بنزین روی رنگ خودرو باشید. پس از ریختن بنزین روی رنگ، عمل تبخیر آن دور از چشم ما اتفاق می‌افتد و می‌تواند موجب کدرشدن و آسیب‌رسیدن به رنگ خودرو شود. در صورت ریختن بنزین روی بدنه، نیازی به نگرانی نیست و می‌توانید به‌آسانی آن قسمت از خودرو را شست‌وشو دهید و از تاثیرات مخرب بنزین جلوگیری کنید. هم‌چنین استفاده دوباره از واکس رنگ خودرو در طول یک سال، می‌تواند به میزان قابل‌توجهی از آسیب‌دیدن رنگ خودرو جلوگیری کند.

قهوه و نوشابه

بیشتر نوشیدنی های گازدار دارای کربنات و اسیدهایی هستند که می توانند بر روی پوشش کیلیر اثر مخرب داشته باشند. در هنگام مسافرت، ممکن است در هنگام استراحت و مصرف چای و قهوه یا نسکافه با مواد شیرین، مقداری از نوشیدنی بر روی رنگ بدنه بریزد. خیلی از نوشیدنی ها از مواد اسیدی هستند و اسید می تواند بر روی رنگ اثر مخرب داشته باشد. خصوصاً اگر زمان زیادی از ریختن مواد بر روی فیلم رنگ گذشته باشد و باعث سخت شدن مواد گردد. همچنین، اگر از مواد کربنات و شکر استفاده شده باشد باید هر چه سریع تر آن قسمت را تمیز کرد.

کارواش نامناسب

کارواش ها از جمله خدمات خودرو هستند که کیفیت پایین آن می تواند به رنگ خودرو آسیب بزند. به عنوان مثال، وجود ذرات یا آشغال در فرایند شستشو، ضمن ایجاد خط و خش، به رنگ خودرو صدمه می زند. تمیز کردن خودرو با پارچه یا اسفنج های تمیز، می تواند از ایجاد این آسیب جلوگیری کند. آب پاش های اتوماتیک استفاده شده در کارواش ها هم می توانند به عنوان دشمن رنگ خودرو عمل کنند. گاهی به دلیل سختی بالای آب این آب پاش ها یا وجود مواد معدنی آن، پس از خشک شدن اثراتی لکه مانند در رنگ خودرو ایجاد می شود.

سخن پایانی

تمام مواردی که برای شما نام بردیم، می توانند دشمن رنگ ماشین باشند و خطراتی را برای رنگ خودروی شما به وجود بیاورند. ما در این مقاله برای شما به بررسی پاسخ سوال چه عواملی به رنگ خودرو آسیب می‌زنند پرداختیم و مطالب کاربردی و مفیدی را درباره دشمن رنگ ماشین برای شما عزیزان قرار دادیم.

فهرست مطالب

ارتباط با ما

برای خرید خودرو به کمک نیاز دارید؟

(همین حالا تماس بگیرید)

تلفن: ۴۸۴۱۶

آدرس دفتر مرکزی : تهران ، بزرگراه اشرفی اصفهانی ، بعد از مرزداران ، کوچه ولدخانی ، پلاک ۲۴ ، واحد ۱

مقالات خودرو
مرکز تشخیص رنگ
مرکز تشخیص رنگ

مرکز تشخیص رنگ خودرو و کارشناسی مرکز تشخیص رنگ خودرو و کارشناسی خودرو شما در محل توسط بهترین کارشناسان تامین خودرو آزمون TKA . یکی

کارشناسی ماشین در محل
کارشناسی ماشین در محل

کارشناسی ماشین در محل امروزه کارشناسی ماشین در محل با تامین خودرو آزمون به راحتی قابل انجام است ، با توجه به روند رو به

ماشین 500 تا 700 میلیونی
راهنمای خرید ماشین شاسی بلند

انتخاب شاسی بلند ۵۰۰ الی ۷۰۰ میلیونی از سطح قیمت‌ها درست مثل شرایط بازار جهانی خودرو در کشور ما هم تنوع شاسی‌بلندها بیشتر از هر

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها