لوگو تامین خودرو آزمون

تامین، سرویس، نگهداری

نصب شیشه دودی ماشین

هر آنچه که باید درباره نصب شیشه دودی ماشین بدانید

نصب شیشه دودی این روزها بسیار پرطرفدار و مرسوم شده است و به کررات می بینیم، ماشین هایی هستند که اقدام به نصب شیشه دودی می کنند. نصب شیشه دودی بیشتر برای روزهای گرم در تابستان و تابیدن نور خورشید مورد استفاده قرار می گیرد. البته در شهرهای جنوب کشورمان با توجه به شرایط آب و هوایی و گرم طاقت فرسا و حرارت بالای خورشید استفاده از برچسب های شیشه دودی مسئله ای مهم و ضروری محسوب می شود.

خدمات نصب شیشه دودی خودرو

دودی کردن شیشه خودرو

شرکت تامین خودرو آزمون با بهره گیری از کارشناسان زبده خدمات شیشه دودی را به صورت ضمانت شده کتبی خدمت مشتریان در محل شما انجام داده و در صورت تمایل به دریافت خدمات نصب تخصصی شیشه دودی و سایر خدمات دیتیلینگ خودرو با شماره ۰۲۱۴۸۴۱۶ تماس حاصل فرمایید. دودی بودن شیشه های ماشین می تواند یک مزیت و ارزش افزوده ای برای خودروی شما ایجاد کند، اما اگر این امکان به صورت پیش فرض در شیشه های ماشین نیست، نگران نباشید چرا که در این مطلب به سادگی می توانید برچسب ها را برای شیشه های دودی ماشین نصب کنید.

در تمام کشورها میزان تیره بودن شیشه ماشین دارای قوانین و محدودیت هایی می باشد. در ایران هم 40 تا 50 درصد تیره بودن ماشین متداول است. البته تا زمانی که راننده و سرنشینان داخل خودرو قابل مشاهده باشند. خودروهای سیاسی و دیپلماتیک از برچسب های دودی با درصدی بالاتری استفاده می کنند.

درخواست دودی کردن شیشه خودرو

نصب شیشه دودی چه مزایایی برای خودرو دارد؟

نکات مهم برای نصب برچسب

به این مورد مهم توجه کنید؛ پس از نصب بر چسب دودی حداقل یک روز شیشه ماشین را پایین نیاورید تا چسب ها، کامل بهم بچسبند و محکم شوند.

روش های دودی کردن شیشه ماشین

دودی کردن شیشه ماشین به دو روش انجام می شود که به آن پرداخته و بررسی می کنیم.

 1. دودی کردن شیشه ماشین در کارخانه خودروسازی

شیشه های فابریک ماشین در کارخانه به عنوان یک امکان ویژه به درخواست مالک ماشین اضافه می شود. دودی کردن شیشه ماشین باعث استحکام بیشتر شیشه خودرو و مانع عبور نور و اشعه فرابنفش به داخل ماشین می شود. توجه داشته باشید کارخانه خودروسازی طبق استاندارهای تعریف شده و درصد بسیار کم، شیشه های ماشین را دودی می کند و البته طبق قوانین راهنمایی و رانندگی این مورد انجام می شود.

 1. دودی کردن شیشه ماشین به روش دستی توسط مالک خودرو

دودی کردن شیشه ماشین توسط مالک خودرو انجام می شود. در این روش شما با تهیه برچسب دودی مناسب و ابزارهایی شامل: کاردک، کاتر، لیسه، هیتر یا سشوار خانگی یا صنعتی و… بر روی شیشه ماشین می چسبانید. انجام این کار شاید در ابتدا آسان باشد ولی توجه داشته باشید نیازمند دقت و تجربه کافیست تا مراحل به درستی انجام گردد تا گرد و غبار، حباب و اثر انگشت روی سطح شیشه نباشد.

راهنمای نصب برچسب دودی

مراحل نصب شیشه دودی ماشین

در این بخش به مراحل نصب شیشه دودی ماشین می پردازیم تا بتوانید به راحتی خودتان آن را نصب کنید. برای شیشه ماشین یک برچسب دودی، سایز بزرگتر در نظر داشته باشید، اگر عرض شیشه 60 می باشد عرض 65 را تهیه کنید، زیرا شما باید گوشه های برچسب دودی را بِبُرید تا قسمت هایی که دور ریز می شوند و مورد استفاده قرار نمی گیرند، مشکلی ایجاد نکند. برای نصب شیشه دودی ماشین، نیاز به باز کردن درب های خودرو نیست و به ترتیب طبق مراحل زیر موارد را انجام دهید:

مراحل دودی کردن شیشه
 1. در ابتدا سطح بیرونی شیشه ماشین را تمیز می کنیم.
 2. در مرحله بعدی سطح داخلی خودرو را با دقت بالا و با استفاده از تیغ پاک می کنیم تا اثری از لکه و غبار در آن نباشد. زیرا اگر به درستی تمیز و پاک نشوند، لکه ها در پشت شیشه دودی قرار می گیرند و همیشه دیده خواهند شد. پس از تیغ پاک باید برای رفع لکه و غبار استفاده کنید. (همچنین می توانیم از محلول شوینده و آب هم استفاده کنیم)
 3. سطح بیرونی شیشه دودی ماشین را با آب خیس کرده و اندازه برچسب شیشه دودی را از سطح بیرونی خودرو اندازه می گیریم.
 4. سپس با دقت بالا بررسی می کنیم تا سطح برچسب دودی ایراد و تاخوردگی نداشته باشد. توجه داشته باشید، اندازه گیری درست و صحیح و بریدن برچسب دودی بسیار ظریف و حساس است. البته با تمرین و تکرار می توانید در این زمینه حرفه ای شوید 🙂 پس نگران نباشید
 5. در این مرحله با دستگاه هیتر در صورت موجود بودن و یا از سشوار خانگی و ترجیحا صنعتی هم استفاده کنیم و قسمت هایی که جمع و نامنظم شده را کوچک و کمتر می کنیم تا اندازه برچسب دودی تمیز و مرتب گردد.
 6. سپس سطح بالایی برچسب را با سرعت یکنواخت باید برش بزنیم تا یک دست و منظم شود.
 7. بعد از اینکه برچسب دودی را دقیق و درست نسبت به اندازه شیشه پنجره برش زدیم، سطح داخلی شیشه ماشین را با اسپری آب خیس می کنیم تا تمامی قسمت ها و گوشه ها، با آب کاملا پُر شوند.
 8. در این مرحله لایه بی رنگی که در برچسب دودی شیشه هست را بر می داریم و به لایه داخلی شیشه ماشین چسبانده و کاردک را از بالا به پایین برای از بین بردن و رفع آب و حباب، از پشت برچسب دودی آزاد و خارج می کنیم.
 9. توجه داشته باشید فاصله لبه بالایی برچسب دودی تا شیشه در حد 5 الی 10 میلی متر باشد.
 10. برای از بین بردن حباب ها و فضاهای خالی ایجاد شده، با هیتر یا سشوار می توانیم آنها را از بین ببریم. بعد از نصب نیمه بالایی، شیشه ماشین را بالا می بریم و نیمه پایین برچسب دودی را نصب می کنیم.
 11. برای بریدن لبه پایینی شیشه به این مورد توجه کنیم که پایینتر از لاستیک پنجره باشد.
 12. می توان گفت دشوار ترین مکان نصب شیشه دودی، شیشه عقب ماشین می باشد، چرا که حالت حبابی به خود گرفته و باید با هیتر یا سشوار برچسب شیشه دودی را شکل و حالت بدهیم.

انواع شیشه دودی ماشین

دودی کردن شیشه ماشین از طریق چسباندن لایه ای خاص انجام می شود.

چه مواردی در قیمت و انواع شیشه دودی موثر است؟

 • نوع ماشین و شیشه ها (نصب برای شیشه هایی که خمیده و معقر هست، مانند شیشه عقب پژو 206 سخت تر می باشد)
 • کیفیت و جنس برچسب دودی شامل رنگ و قابلیت یو وی UV
 • ضد خط و خش
 • نصب برچسب دودی به صورت حرارتی
 • نصب یک تکه بر روی شیشه عقب بدون
 • در رنگ های دودی و سبز تیره
 • جلوگیری از خرد شدن و پخش شدن شیشه ها به هنگام تصادف و ضربه
درجه تیرگی شیشه دودی خودرو

توجه داشته باشید برچسب های دودی بی کیفیت، نصب آسانی ندارند و حباب های داخلی آن کامل از بین نمی روند، همچنین در مرور زمان تغییر رنگ داده و لبه های آنها باز می شود پس در هنگام خرید به کیفیت برچسب دودی، توجه داشته باشید.

برندهای معروف و معتبر برچسب های دودی: سولارگارد (Solar Gard)، سان تک (SunTech) و لیومار (Llumar) که با توجه به کیفیت آنها، طول عمر بیشتر و دائمی دارند. این برچسب ها در کشورهای مختلف مثل چین، امریکا، آلمان، تایلند، تایوان تولید می گردد. در کشور ما از جنس آمریکایی استفاده می شود و با برچسب USA QUALITY و گاهی تنها واژه USA را به صورت کمرنگ، حک شده روی خود دارند.

هزینه برچسب شیشه دودی برای انواع ماشین ها

 پراید :  هزینه برچسب شیشه دودی پراید، بستگی به جنس و کیفیت آن دارد. تعرفه شیشه دودی پراید بین 90 الی 150 هزارتومان می باشد.

 پژو 206 : هزینه برچسب شیشه دودی پژو 206 با توجه به کیفیت و جنس آن بین 110 الی 250 هزارتومان می باشد. البته شیشه های پژو 206 به دلیل خمیدگی و معقر بودن گران تر است.

 سمند چقدر : هزینه شیشه دودی سمند بین 90 الی 200 هزارتومان می باشد که بر اساس کیفیت و جنس، قیمت آن متفاوت می باشد.

جهت سفارش خدمات دودی کردن شیشه خودرو

با شماره 48416

تماس حاصل نمایید.

سوالات متداول

یو وی شیشه دودی، باعث جذب نور و اشعه های مضر خورشید می شود و هرچه میزان یو وی در شیشه دودی بیشتر باشد کیفیت بهتری دارد و آفتاب کمتر داخل ماشین وارد می شود و محیط داخلی ماشین خنک تر می ماند.

برچسب شیشه های دودی به ندرت از بین می روند و بیش از 15 الی 20 سال عمر می کنند. بعد از مدتی معمولا به خاطر نور و آب و هوا کمی تغییر رنگ داده ولی مشکلی برای آن ایجاد نخواهد کرد. البته سعی کنید از برچسب های دودی مناسب و با کیفیت استفاده کنید.

اگر بخواهیم از لحاظ قانونی نصب شیشه دودی برای خودرو را مورد بررسی قرار دهیم باید به این قوانین توجه بیشتری داشته باشیم تا توسط پلیس راهنمایی و رانندگی جریمه نشویم!

افرادی که اقدام به دودی کردن غیرمجاز شیشه های ماشین می کنند به نحوی که از بیرون به فاصله 5 متری، افراد داخل ماشین قابل مشاهده نباشد، ممنوع است. (البته این قانون در گذشته فاصله 3 متری بوده، که در قوانین جدید بروز شده است) در صورت مشاهده توسط پلیس راهنمایی و رانندگی طبق بند 2114، فرد متخلف 50000 تومان جریمه نقدی خواهد شد.

دلیل پلیس راهنمایی و رانندگی برای دودی کردن شیشه ماشین به روش غیر استاندارد، کاهش دید و عدم تسلط راننده به محیط خود در شرایط نامناسب جوی و تاریکی هوا می توان اشاره کرد و باعث افزایش تصادفات خواهد شد.

طبق قوانین در مراکز معاینه فنی خودرو، نصب شیشه دودی کمرنگ 40 درصد برای شیشه عقب مجاز نبوده و برگه معاینه فنی صادر نخواهد شد. اگر شیشه عقب خودرو به صورت پیش فرض (فابریک) دودی باشد، برگه معاینه فنی صادر خواهد شد. همچنین برچسب و یا شیشه دودی پیش فرض (فابریک) کارخانه برای پنجره های جلو و عقب، تا زمانی که افراد داخل ماشین قابل مشاهده باشند، مشکل و مانعی برای صدور برگه معاینه فنی خودرو نخواهد داشت.

3.3 3 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها