لوگو تامین خودرو آزمون

تامین، سرویس، نگهداری

مقایسه ساینا و کوییک

خودرو ساینا بهتر است یا کوییک

در چند سال گذشته، شرکت خودروسازی سایپا چندین خودرو جدید را معرفی کرده که عرضه برخی از آنها، با استقبال مشتریان بی شماری مواجه شده است. خودروهای ساینا و کوییک از جمله این خودروها هستند. ویژگی ها، مشخصات، امکانات و حتی قسمت این دو خودرو بسیار مشابه یکدیگر است. در نتیجه، بسیاری از افراد هستند که در انتخاب خرید این دو خودرو دچار تردید می شوند و برای مقایسه ساینا و کوییک دچار شک می گردند.

مقایسه خودرو های روز را در سایت تامین خودرو با تجربه ۲۰۰۰۰ کارشناسی خودرو در سال دنبال نمایید.

 

1. از نظر شرایط موتوری

خودروی ساینا نسخه پیشرفته تیبا است. پس از اینکه خودروی تیبا به بازار عرضه شد، عده ای از منتقدان برخی ویژگی ها از جمله طراحی آن را زیر سوال بردند. به همین دلیل، خودروسازی سایپا خودروی ساینا را تولید کرد. این خودرو در سال 1394 به بازار عرضه و در تولید آن برخی از ایرادات خودروی تیبا از لحاظ طراحی برطرف شد.

خودروی ساینا بر اساس پلتفرم X200 ساخته شده است و ویژگی های بهتری نسبت به خودروی تیبا دارد. خودروی ساینا سه تیپ متفاوت دارد که از لحاظ فنی بایکدیگر تفاوتی ندارند و تنها در برخی از امکانات و تجهیزات بایکدیگر متفاوتند. همچنین خودروی ساینا یک موتور 4 سیلندر 8 سوپایه دارد و حجم موتور آن 1503 سی سی است.

در برابر خودروی ساینا خودروی کوییک قرار دارد که در واقع، رقیب آن محسوب می شود. به عقیده بسیاری از افراد، کوییک نسخه هاچ بک ساینا است. خودروی کوییک در سال 1395 توسط خودروسازی سایپا بعد از عرضه تیبا و ساینا، به بازار عرضه شد. کوییک سومین خودروی ملی شرکت سایپا است. این خودرو همانند ساینا براساس پلتفرم X200 تولید شده است. همچنین خودروی کوییک یک موتور 4 سیلندر 16 سوپایه دارد و حجم موتور آن نیز 1503 سی سی است.

 

طبق نظریه برخی از افراد، کوییک نسخه ارتقا یافته ساینا است که برخی از ایرادات آن را در زمینه هایی مانند ایمنی و طراحی برطرف کرده است. اما در هر صورت، طبق عقیده بسیاری از افراد این دو خودرو مشابه یکدیگر هستند و معمولا در خرید این دو افراد دچار تردید می شوند.

در ادامه این مقاله، مقایسه ساینا و کوییک را برایتان شرح می دهیم تا بهتر بتوانید به منظور انتخاب خرید یکی از این دو خودرو، تصمیم گیری کنید.

 

2. از نظر طراحی خارجی

فیس لیفت این دو خودرو از خودروی تیبا گرفته شده است و ظاهر خارجی ساینا و کوییک از نمای جلو و جانبی، تقریبا مشابه یکدیگر است. اما در صندوق عقب یا یکدیگر تفاوت دارند.

برای مقایسه طراحی جلوی این دو خودرو می توان گفت که، کاپوت ها و چراغ های جلویی این دو خودرو مشابه یکدیگر هستند. در خودروی کوییک پنجره جلو کوچک تر طراحی شده است اما در برابر، سپرش نسبت به خودروی ساینا بهتر طراحی شده است. دی لایت هایی که در کنار مه شکن های سپر کوییک قرار گرفته اند، طراحی آن را بهتر نمایش می دهند. در صورتی که خودروی ساینا مجهز به دی لایت نیست و طراحی مه شکن های این خودرو با سایر اجزای آن هماهنگی ندارد. در واقع، سپر جلوی کوییک با فرم کلی خودرو هماهنگ تر است.

 

ظاهر خودرو ساینا و کوییک

خودروی کوییک دستگیره های آسان بازشو دارد اما خودروی ساینا از دستگیره های پول آپ قدیمی بهره گرفته است. رینگ های کوییک نیز زیباتر از رینگ های ساینا هستند. گرچه خودروی ساینا طراحی ساده تری دارد و ساده بودن آن به دل برخی از افراد می نشیند.

در مقایسه قسمت عقبی این دو خودرو نیز، می توان گفت که خودروی کوییک دارای طراحی مدرن تر و زیباتری است. چراغ های عقبی کوییک از خودروی سری X بی ام دبیلیو بهره گرفته شده است. در حالی که خودرو ساینا دارای چراغ های عقبی زاویه دار و کوچکی است که طراحی مبهم چراغ های این خودرو روی درب صندوق عقب ساینا دارای جذابیت خاصی نیست. در نتیجه از لحاظ طراحی می توان گفت که خودروی کوییک دارای طراحی زیباتر و بروزتری است.

3. از نظر طراحی داخلی

جهت مقایسه ساینا و کوییک از منظر طراحی داخلی، باید بگوییم کابین این دو خودرو مشابه یکدیگر است. اما در خودروی کوییک تغییرات جزئی اندکی به چشم می خورد. به عنوان مثال، یک نمایشگر لمسی در پشت آمپر فرمان تعبیه شده است و غربیلک فرمان کوییک نیز کنترل های مالتی مدیا دارد. همچنین، کوییک دارای یک نمایشگر 7 اینچی کوچک است که باعث قوت تجهیزات این خودرو شده است.

تفاوت داخل ماشین کوییک و ساینا

عرض خودروی کوییک از خودروی سانا کمی بزرگ تر است اما این مورد ناشی از بزرگ بودن اتاق کوییک نسبت به ساینا نمی باشد و علت این امر تنها وجود تزئینات روی گلگیرهای کوییک است.

 

4. از منظر مشخصات فنی

در هر دوی این خودروها از موتور M15 شرکت مگاموتور استفاده شده و این موتور دارای 4 سیلندر و حجم 1503 سی سی است. همچنین 87 اسب بخار قدرت دارد و دارای 128 نیوتون- متر، گشتاور است.

کوییک و ساینا هر دو گیربکس 5 سرعته دستی دارند. اما خودروی کوییک دارای گیربکس اتوماتیک CVT نیز می باشد.

آلایندگی و مصرف سوخت این دو خودرو در یک سطح است. در خودروی کوییک از وروی گاز موتور برقی استفاده شده است و همچنین دارای گیربکس اتوماتیک از فرمان برقی است.

 

5. تجربه رانندگی ساینا و کوییک

هنگام فعال کردن سیستم تهویه مطبوع، این دو خودرو افت توان چندانی مشاهده نشده است. این دو خودرو دارای کمی اختلاف وزن می باشند در نتیجه؛ این دو خودرو در تیپ هایی که گیربکس دستی دارد، شتاب یکسانی دارند.

گرچه کوییک دارای گیربکس CVT است اما وجود این گیربکس در کنار موتور ضعیف عملکرد مناسبی ندارد. این گیربکس ها با حرکت و شتاب گیری خودرو در دور موتور ثابت، رانندگی یکنواختی را ارائه می دهند به همین دلیل، وجود این مساله برای برخی از افراد بسیار کس کننده است. همچنین، در ساختار این گیربکس ها از تسمه استفاده شده است که در برخی مواقع باعث ایجاد صداهای اضافه می شود. هزینه تعمیر و نگهداری گربکس های CVT بالا است و تنها تعمیرکاران متخصص می توانند تعمیر این گیربکس ها را انجام دهند.

به هر حال خبرها حاکی از آن است که این گیربکس‌ در تست‌های انجام گرفته عملکردی مشابه با حالت دستی دارد و مشکلی از بابت ضعف در اجرا نیست اما باید همواره در نظر داشت که یکی از معایب گیربکس‌های CVT این است که در دور موتورهای بالا توان و کشش لازم را به واسطه استفاده از تسمه نخواهند داشت، بنابراین موتور ضعیف به همراه گیربکسی کم‌توان می‌تواند همه چیز را خراب کند. باید منتظر بود و دید که گیربکس‌های بلژیکی سایپا چه عملکردی را به‌نمایش خواهند گذاشت.

راهنما : برای خرید خودرو های کارکرده شرایط ماشین بسیار مهم است پس نیاز به مقایسه وضعیت دو خودرو و میزان کارکرد آنها برای انتخاب وجود دارد و در این شرایط برای انتخاب درست میتوان با هزینه حدودی 100 تا 200 تومن از خدمات کارشناسی خودرو توسط متخصصین استفاده کرد.

نتیجه گیری

خودروی کوییک طراحی مدرن تری دارد و در کنار آن، امکانات و تجهیزات بیشتری را به کاربران ارائه می دهد. اما در برابر، قیمت آن کمی از خودروی ساینا بالاتر است.

در هر حال، بسیاری از افراد در سلیقه با یکدیگر تفاوت دارند. و همچنین افراد میزان بودجه و توان مالی خود را نیز برای انتخاب خودرو مدنظر قرار می دهند. ممکن است امکانات بروز خودروی کوییک برای برخی از افراد ارزش چندانی نداشته باشد و این افراد خودروی ساینا را با قیمت کمتری خریداری کنند. اما برای برخی از افراد که آپشن ها بروز خودرو برایشان اهمیت دارد، تفاوت قیمت کوییک با ساینا، چندان قابل توجه نخواهد بود و این دسته از افراد خودروی کوییک را انتخاب می کنند.

فهرست مطالب

ارتباط با ما

برای خرید خودرو به کمک نیاز دارید؟

(همین حالا تماس بگیرید)

تلفن: ۴۸۴۱۶

آدرس دفتر مرکزی : تهران ، بزرگراه اشرفی اصفهانی ، بعد از مرزداران ، کوچه ولدخانی ، پلاک ۲۴ ، واحد ۱

مقالات خودرو
کارشناسی قیمت ماشین
کارشناسی قیمت ماشین

کارشناسی قیمت ماشین خیلی ها که خودروی دست دوم و کارکرده خریداری کرده اند ، معمولا بعد از مدتی از لحاظ فنی دچار مشکل شده

قولنامه ماشین

اطلاعات مفید در مورد قولنامه خودرو قولنامه خودرو را قورت دهید! یک تکه کاغذ که در معامله خودرو ارزشش طلاست! اگر کمی هم اهل معامله

میتسوبیشی لنسر
میتسوبیشی لنسر

میتسوبیشی لنسر ، معروف‌ترین الماس کمپانی همه کاره میتسوبیشی لنسر یکی از آن برندهایی است اگر یکی از محصولات آن را در خانه نداشته باشید،

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
8 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سعید رضوانی
سعید رضوانی
4 سال قبل

مقایسه عادلانه و عالی بود.
ممنون بابت اطلاعات و مطالب خوبتون.موفق باشید

Amir hossein
Amir hossein
4 سال قبل

مقاله خوبی بود.به جزئیات ریز و خوبی اشاره کرده بود که شاید بسیاری از مردم ان ها را نمیدانند.ممنوناز مقاله خوبتون.

مهدی رنجبر
مهدی رنجبر
3 سال قبل

آیاسپرکوییک است رامی توان برزوی ساینا نصب کرد

رضا محمدی
رضا محمدی
3 سال قبل

سلام ممنون از مقاله خوبتون من خودم در انتخاب ساینا وکوییکr تردید داشتم الان برام روشن شد که کوییکr بهتره البته قیمتش هم بیشتره ولی برا کسی که تجملات مهم نباشه از نطر توان فرقی ندارن

افشین شمائی
افشین شمائی
3 سال قبل

سلام .مقاله خوبی بود.ممنون.البته اطلاعاتش قدیمی بود مثلا الان ساینا و کوییک هر دو ۸ سوپاپ هستند و هرگز کوییک با ۱۶ سوپاپ تولید نشد.
از نظر کابین در نسخه های پایه دقیقا عین هم تولید می شوند مگر در ورژن های بالاتر و در پایه هیچ کدام مونیتور ندارند.
کوییک را چنر سانت بلندتر زدند تا حس کراس اوور داشته باشد برای مهار و چپ نکردن از فنر های سفت تری استفاده کرده اند در حالی که ساینا نرمتر و دلپذیر تر است.طراحی چراغ های عقب ساینا از روی سدان های معروف است حتما بررسی کنید.سپر جلوی ساینا با طرحی ساده و تابستانه دلپذیر و دل نشین است. به نظر من وقتی هردو یک موتور دارند چرا خریدار باید تفاوت ۴۰ تا ۵۰ میلیونی را پرداخت کند.در طراحی هردو خودرو نا پختگی وجود دارد زیرا تناقض طراحی بین طراحی ایتالیایی تیبا در کنارهای خودرو با طراحی مدرن پسند ایرانی در جلو و عقب خودرو وجود دارد
البته هر چشم زیبا پسندی طراحی ایرانی را تایید می کند.به هر حال خرید ساینا مقرونب به صرفه تر و معقول تر است مگر کسانی که می خواهندبا هزینه کم یک شِبهِ کراس اوور بخرند

مبین
مبین
3 سال قبل
پاسخ به  افشین شمائی

ممنون دوست عزیز از توضیحات تکمیلی

علی
علی
2 سال قبل

بنظر یکم جانبدارانه بود مقاله، به عرض بیشتر کوییک اشاره کردین به طول بیشتر ساینا نه؟ صندوق عقب ها چطور صندوق عقب ساینا یک و نیم برابر کوییک نیست؟ همین نکته میتونه ساینا رو به خودرو خانواده بهتری نسبت به کوییک تبدیل کنه!