کارشناسی فنی خودرو

چگونه خودرو را قیمت گذاری میکنند ؟

در اینجا می خواهیم نحوه قیمت گذاری خودرو را بیان کنیم تا بتوانید با داشتن اطلاعات کافی و درست برای خودرو دست دومتان قیمتی مناسب تعیین کنید. خودرو در کشور ما از ارزش پولی بالایی برخوردار است، پس نگران فروش خودرو دسته دومتان نباشید، چون همواره متقاضی برای خرید آن وجود دارد.

شرکت تامین خودرو آزمون با خدمات ارزنده آزمون سلامت فنی ، رنگ و بدنه و ارائه برگه ضمانت آزمون سلامت به خریداران گرامی کمک می نماید تا خودرو خود را به قیمت واقعی خریداری نموده و از کلاهبرداری و ضررهای احتمالی جلوگیری نمایند و خریدی مطمئن و ایمن داشته باشند.

معمولا قیمت خودرو پس از استفاده با یک افت قیمتی مواجه می شود، که به عوامل گوناگونی بستگی دارد. مسئله ای که در تعیین قیمت خودرو همواره افراد درگیر آن هستند، این است که قیمت خودرو دسته دومشان چه میزان از قیمت اصلی کمتر بوده و چگونه محاسبه می شود. اگر شما هم می خواهید که برای تعیین قیمت خودرو دست دوم از شر دلالان خلاص شوید، بهتر است تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

 

عواملی که در قیمت گذاری تخصصی ماشین در نظر گرفته میشود؟

قیمت گذاری تخصصی ماشین، کار چالش برانگیزی است. چراکه به عوامل زیادی بستگی دارد و در صورتی که خودرو تصادفی و تعویض قطعات داشته باشد، شرایط کاملا متفاوت خواهد بود. به همین دلیل باید کارشناسی قیمت خودرو برای تعیین قیمت خودرو انجام شود تا فروشنده و خریدار دچار ضرر نشوند.

افت قیمت خودرو در خودروهایی با گذشت یک سال و پس از آن  وجود دارد. در سال های اولیه استفاده از خودرو افت قیمت کمتری نسبت به سال های بعد برخوردار است. البته عوامل گوناگونی از جمله مدل ماشین و شرکت سازنده بر این قیمت موثر بوده که در نتیجه تعیین قیمت خودرو محاسبه می شود.

یکی دیگر از عوامل، نحوه استقبال مردم از خودرو بوده که می تواند در تعیین قیمت خودرو موثر باشد. به عنوان مثال قیمت های خودرو های چینی در سال های اولیه به شدت افت پیدا می کند. این افت قیمت نسبت به افت قیمت خودرو های داخلی و خارجی دیگر بسیار بیشتر بوده که در تعیین قیمت خودرو بسیار حائز اهمیت است. در ادامه می خواهیم عواملی را که به طور دقیق در تعیین قیمت خودرو تاثیر داشته را به صورت جداگانه توضیح دهیم.

۱. مدل خودرو

مدل خودرو از موثرترین عوامل در تعیین قیمت خودرو است. در مدل های مختلف خودرو نحوه تعیین قیمت آن متفاوت خواهد بود. معمولا برای افت قیمت خودرو در سال اول تقریبا ۱۲ درصد ارزش خودرو در نظر گرفته می شود.

در سال دوم این قیمت به ۱۸ درصد رسیده و در سال سوم و چهارم به ترتیب حدود ۲۳ و ۲۷ درصد خواهد شد. همانطور که مشاهده می کنید، میزان افت قیمت با افزایش سال رو به کاهش است و این افت قیمت پس از ۶ یا ۷ سال، رشد چندانی نداشته و در تعیین قیمت خودرو دسته دوم تاثیری ندارد.

۲. سال تولید خودرو

یکی دیگر از عواملی که در تعیین قیمت خودرو موثر بوده، سال تولید خودرو و عمر مفیدی است که خودرو دارد. سال تولید خودرو برای برخی خودرو ها بسیار متفاوت است. به عنوان مثال در بین مردم این ذهنیت وجود دارد که خودرو های تندر ۹۰، مدل های سال قبل از ۹۰ بسیار موتور های قوی تر و بهتری دارند، به همین دلیل افت قیمت کمتری را نسبت به بقیه خودروها تجربه می کنند. این مسئله می تواند برای خودرو های دیگر نیز صادق باشد.

طول عمر مفید خودرو زمانی است که هنوز به خرج نیوفتاده و با شروع هزینه های استهلاک ماشین، طول عمر مفید آن پایان می یابد. آن دوره ای که خودرو بدون هزینه ای برای قطعات و مواد داخلی دیگر کار می کند، یک طول عمر مفید بوده که در تعیین قیمت خودرو بسیار موثر است.

۳. تعداد مالکان قبلی

تعداد مالکان قبلی خودرو از عواملی است که در تعیین قیمت خودرو موثر است. خودرویی که تعداد مالکان کمتری داشته، افت قیمت کمتری خواهد داشت. خودرویی که تعداد مالکان بیشتری داشته باشد، این تصور را ایجاد می کند که هر مالک، دقت، زمان، اولویت و مهارت متفاوتی نسبت به دیگری داشته و همین سبب افت قیمت بیشتری در خودرو می شود.

۴. کارکرد خودرو

میزان کارکرد خودرو، بسته به کیلومتری است که هر خودرو طی می کند. این میزان کارکرد برای هر سال بین ۲۰ تا ۳۰ هزار کیلومتر بوده و اگر خودرویی به صورت میانگین کمتر از ۲۰ هزار کیلومتر در سال طی کار کرده باشد، به اصطلاح خودرویی کم کار بوده و اگر بیش از ۳۰ هزار کیلومتر کار کند، خودرویی پرکار است. این مسئله در تعیین قیمت خودرو تاثیر گذار بوده و می تواند در مقدار افت قیمت متفاوت باشد.

در این بخش حواستان باشد که همواره افرادی وجود دارند که کیلومتر خودرویشان را دستکاری می کنند، به همین دلیل بهتر است به کیلومتر شمار خودرو اکتفا نکنید. در این مواقع یک کارشناس خودرو می تواند با بررسی عوامل دیگر از جمله میزان نو یا کهنه بودن فرمان، دسته دنده و … به این مسئله پی ببرد و میزان کارکرد خودرو را بررسی کند.

۵. بیمه خودر

مدت زمان باقی مانده به پایان اعتبار بیمه خودرو از عواملی به حساب می آید که در تعیین قیمت خودرو موثر است. همچنین اگر خودرو، بیمه نداشته باشد، مبلغی برای این مسئله کسر خواهد شد و اگر تخفیفاتی که طی چندین سال برای خودرو وجود داشته در صورتی که به مالک جدید منتقل شود، ارزشمند بوده و از افت قیمت خودرو جلوگیری می کند. خودروهایی که بیمه شان بین ۱۱ تا ۱۲ ماه است، یک مزیت برایشان محسوب می شود. تمام موارد گفته شده با توجه به افزایش قیمت بیمه ها، اهمیت بیشتری می یابند.

۶. رنگ شدگی قطعات خودرو

رنگ شدگی قطعات خودرو در تعیین قیمت خودرو موثر است. بعضی قطعات نسبت به برخی دیگر مهم تر بوده و رنگ شدگی آن ها باعث افت قیمت بیشتری می شود. به عنوان مثال رنگ شدگی سقف، کاپوت و ستون ها، سینی های جلو و عقب خودرو و درب صندق عقب از مواردی هستند که در صورت رنگ شدگی سبب بیشترین میزان افت قیمت خواهند شد.

کارشناسی رنگ و بدنه خودرو

در عوض برخی قطعات دیگر مانند سپر، دسته های درب خودر و به طور کل قسمت هایی که بر روی خودرو نصب می شوند و جزو قطعات اصلی خودرو نیستند، در صورت رنگ شدگی تاثیری در تعیین قیمت خودرو نداشته و افت قیمتی را حاصل نمی شود.

۷. شرایط داخلی خودرو

شرایط داخلی خودرو شامل کف پوش های سالم، روکش های صندلی، سیستم صوتی و تصویری می تواند از عوامل مهمی باشد که در تعیین قیمت خودرو موثر است. از دیگر عواملی که می تواند برای خریدارن حائز اهمیت باشد، تمیزی داخل ماشین و بوی خوبی است که فضای ماشین را می گیرد. همچنین میزان سر و صدایی که در داخل کابین خودرو شنیده می شود، در این قسمت بررسی شده و بر اساس آن تعیین قیمت خودرو صورت می گیرد.

۸. وضعیت فنی خودرو

همانطور که می دانید خریداران خودرو های دسته دوم علاقه مند به خرید خودرو هایی هستند که از لحاظ فنی مشکل چندانی نداشته باشد و مدام مجبور نشوند که به تعمیرگاه مراجعه کنند. برای بررسی وضعیت فنی خودرو اگر مشکلاتی از قبیل دود کردن خودرو، سوختن واشر سرسیلند، مشکلات فنی جعبه دنده و موتور، خراب بودن سیستم تعلیق خودرو و سر و صداهای اضافی داخل خودرو وجود داشته باشد، در تعیین قیمت خودرو بسیار تاثیر گذار است.

۹. تصادفات سنگین

هنگام تعیین قیمت خودرو، تصادفات شدید می تواند سبب افت قیمت زیادی شود. همچنین در تصادف هایی که بخش های زیادی از خودرو آسیب ببیند، مثلا قسمت های زیادی از خودرو رنگ شوند، شاسی خودرو ضربه ببیند یا چپ شدگی خودرو، همگی باعث می شود افت قیمت خودرو بیشتر باشد.

۱۰. آپشن های خودرو

دو سری آپشن وجود دارد. یکی آپشن هایی که به صورت پیش فرض و در کارخانه نصب شده اند، که باید همگی سالم باشند و در صورت سالم نبودن، سبب کسر قیمت می شود. دیگری آپشن هایی است که صاحب خودرو بر روی آن گذاشته که سبب افزایش قیمت خودرو می شود و بر اساس آنها به تعیین قیمت خودرو می پردازند.

 

نکات مهم در تعیین قیمت خودرو

عوامل بالا جزو تاثیرگذارترین موارد در تعیین قیمت خودرو است. در ادامه می خواهیم عواملی را که باید بیشتر به آن دقت شود و ممکن است به چشم نیایند را بگوییم تا هنگام قیمت گذاری خودرو دچار ضرر نشوید.

گیربکس خودرو

  1. از جمله مواردی که همواره در تعیین قیمت خودرو موثر است، اصالت خودرو بوده که نشان می دهد خودرو از کجا می آید. این امر در مورد خودروهای وارداتی حائز اهمیت است و برای خودرو های داخلی بیشتر به کامل بودن مدارک شناسایی و اعتبار آنها توجه می کنند.

از جمله مدارک لازم برای هر خودرو عبارتند از: داشتن برگ فنی معتبر، داشتن معاینه فنی معتبر و مدت دار، کارت خودرو مناسب و سالم و معتبر، برگه خرید خودرو از شرکت یا قولنامه خرید خوردو، برگ سبز خودرو و …

  1. باید بدنه خودرو از نظر فرورفتگی، پوسیدگی، رنگ پریدگی، ترک خوردگی و آسیب دیدگی بررسی کنید. برای این کار بهتر است خودرو را در زیر نور خورشید قرار دهید و با زاویه ۳۰ تا ۵۰ درجه، بدنه خودرو را مشاهده نمایید.

این کنترل بدنه و رنگ ماشین باید با دقت و از فاصله نزدیک انجام شود. همچنین می توانید برای این کار از نور لامپ فلورسنت نیز کمک بگیرید تا در قیمت گذاری خودرو اشتباه نکنید.

  1. بهتر است درهای خودرو را هنگام باز و بسته شدن به دقت بررسی نمایید. درب های خودرو نباید به سختی باز و بسته شوند و هنگام باز و بسته شدن نباید از آنها صدایی شنیده شود. درب ها باید به آرامی و نرم باز و بسته  شده و بهتر است هنگام بسته شدن از سالم بودن قفل درب مطمئن شوید. در این قسمت شما از تاب نداشتن درب و لولا ها اطمینان می یابید. این موارد همگی در تعیین قیمت اثر گذار است.
  2. از دیگر مواردی که در قیمت گذاری خوردو موثر بوده، بررسی کاپوت خودرو است. اکثر افراد با یک نگاه جزئی بر روی کاپوت خودرو می گویند خودرو سالم بوده و اصلا نگاهی به قسمت داخلی کاپوت نمی کنند.

ابتدا باید از سالم بودن قفل کاپوت اطمینان یابید سپس رنگ و یکدستی داخل کاپوت را از لحاظ اینکه نباید جای هیچگونه سوختگی یا ضرب دیدگی وجود داشته باشد، بررسی کنید. اگر هر کدام از موارد گفته شده داخل کاپوت وجود داشت، نشان دهنده سالم نبودن موتور است. در آخر باید درزها را هنگام بستن در کاپوت چک کنید تا مطمئن شوید که کاپوت سالم و بوده و هیچ تابی ندارد.

  1. از دیگر مواردی که در تعیین قیمت خودرو موثر بوده، تزئینات داخلی و وجود شیشه ها و بالابر ها است که باید به درستی بررسی شود. در این قسمت اگر بالابر شیشه ها برقی است، باید تک به تک آنها چک شود. بهتر است به نحوه بالا رفتن شیشه ها در میانه راه دقت کنید تا مشکلات آن مانند لقی یا کامل بالا و پایین نرفتن شیشه را متوجه شوید. این موارد نشان دهنده سالم نبودن شیشه ها است که می تواند در آینده سبب مشکلات و هزینه هایی شود و همین امر باعث افت قیمت خودرو خواهد شد.
  2. یکی دیگر از مواردی که هنگام تعیین قیمت خودرو دسته دوم باید به آن توجه نمایید، بررسی صندلی خودرو است. هنگام نشستن روی صندلی خودرو، بهتر است میزان راحتی و صاف بودن صندلی ها را بررسی کنید.

در صورت چرم بودن صندلی باید توجه نمایید که صندلی خالی از هرگونه پارگی، پوسیدگی، ساییدگی و سوراخ شدگی باشد. هنگام تنظیم صندلی، اگر جابجایی آن برقی است، توجه کنید که تغییر حالت آن یکنواخت باشد و سرعتش کم و زیاد نشود. بهتر است صندلی تمام سرنشینان را مورد بررسی قرار دهید.

نتیجه گیری

در این بازار خرید و فروش خودرو دسته دوم، قیمت گذاری خودرو بسیار مشکل شده است ولی با توجه به تمام موارد گفته شده و با استفاده از کارشناس خودرو می توانید از قیمت گفته شده و سالم بودن خودرو اطمینان یابید. بهتر است قبل از خرید و فروش به مکان های کارشناسی خودرو مراجعه نمایید تا بتوانید یک معامله خودرو بدون دردسر انجام دهید.

تعیین قیمت خودرو یک کار تخصصی بوده و با توجه به قیمت روز خودرو بررسی می شود. همانطور که در قبل گفتیم این کار بر اساس سال خودرو متفاوت است و در هر سال از این قیمت بیشتر کسر خواهد شد. این افت قیمت به عوامل گوناگونی بستگی دارد که همه آنها به طور جامع بررسی شد. می توانید برای اینکه خیالتان در خرید و فروش خودرو دسته دوم راحت باشد، به مراکز کارشناسی قیمت خودرو مراجعه کنید.

جهت خرید ایمن ومطمئن خودرو می توانید با شرکت تامین خودرو آزمون به شماره ۰۲۱۴۸۴۱۶ تماس حاصل نمایید و با انجام آزمون سلامت رنگ،بدنه و فنی خریدی خودرو خود را به قیمت خریده و خریدی ضمانت شده داشته باشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *