لوگو تامین خودرو آزمون

تامین، سرویس، نگهداری

قیمت کارشناسی خودرو

اگر شما هم به دنبال قیمت کارشناسی خودرو هستید، باید بگوییم می خواهیم در این مقاله عوامل تاثیر گذار بر آن را بررسی کنیم. اکثر افرادی که برای خرید خودرو دسته دوم اقدام می کنند، قیمت کارشناسی خودرو را نمی دانند و ممکن است بعضی کلاهبرداران از این مسئله سوء استفاده نمایند. به منظوری جلوگیری از این امر، مواردی  را که در تعیین قیمت کارشناسی خودرو موثر است، معرفی می کنیم.

 

شرکت تامین خودرو آزمون از جمله شرکت های موفق در زمینه آزمون سلامت خودرو بوده و آزمون سلامت رنگ، بدنه و فنی خودرو را با قیمتی معقول در محل مشتری اجرا می نماید.

علاوه بر آزمون سلامت خودرو شما با بهره گیری از تجربه فنی و دستگاه های دیجیتال، خریداران برگه آزمون سلامت و ضمانت دریافت خواهند کرد.

 

عوامل موثر بر هزینه کارشناسی خودرو

۱. نوع خودرو

در قیمت کارشناسی خودرو، نوع خودرو حائز اهمیت است، چراکه کارشناسی خودرویی که آپشنال بوده و خودرویی که سیستم ساده تری دارد، متفاوت است.  به عنوان مثال در خودرویی مثل پراید که از سیستم ساده ای برخوردار بوده، قیمت کارشناسی از خودرویی که دنده اتومات است و آپشن های رفاهی دیگری دارد، متفاوت است.

۲. دستگاه های کارشناسی خودرو

همانطور که می دانید برای کارشناسی خودرو از ابزارهای حرفه ای در تشخیص رنگ شدگی خودرو، بررسی موتور و موارد دیگر استفاده می شود. در این قسمت هرچه ابزارهایی که کارشناس خودرو با آن به کارشناسی خودرو می پردازد، حرفه ای و جدیدتر باشد، کمک بیشتری به کارشناس درجهت تشخیص مشکلات خودرو می کند. از جمله مواردی که در کارشناسی خودرو موثر بوده، عبارتند از:

  • کارشناسی بدنه

در کارشناسی بدنه خودرو هرگونه تعویض یا تغییر شکل از جمله رنگ شدگی، تعویض یا زنگ زدگی در قسمت بدنه خودرو بررسی می شود. ممکن است خودرویی در یک تصادف آسیب ببیند، با کارشناسی بدنه می توان فهمید که آیا قطعه آسیب دیده نیاز به تعویض داشته یا کارایی لازم را دارد. برای تعیین قیمت کارشناسی خودرو در کارشناسی بدنه، قسمت های مختلفی را یک کارشناس بررسی می کند:

کارشناسی بدنه خودرو

a) کارشناسی شاسی و ستون ها

به دلیل حساسیت شاسی و ستون ها باید این کار حتما توسط یک کارشناس بررسی شود. چراکه کوچکترین مشکلی در قسمت شاسی می تواند سبب بروز مشکلات زیادی در آینده شده و  شما را از خرید آن خودرو منصرف کند. ستون ها محل اتصال سقف به بدنه خودرو هستند. از آنجایی که محل قرار گیری ستون ها در راستای سر سرنشینان بوده، هرگونه مشکلی در این قسمت، احتمال دارد خسارت جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد. لذا اهمیت کار کارشناس بسیار مهم بوده و بالطبع در قیمت کارشناسی خودرو تاثیر گذار است.

b) کارشناسی رنگ شدگی بدنه

همه ما تعدادی صافکار و نقاش در اطرافمان می شناسیم که به قول گفتنی کارشان حرف ندارد و هیچ کس غیر از صاحب خودرو نمی تواند متوجه رنگ شدگی خودرو شود. در این راه کارشناسان زیادی در حوزه رنگ و صافکاری خودرو همچون صافکاران و نقاشان، مهارت یافته اند تا این رنگ شدگی را تشخیص دهند.

برای تشخیص رنگ شدگی، خودرو را در زاویه ۳۰ درجه قرار می دهند و آن را بررسی می کنند، از قلم های آهنربایی استفاده می نمایند و بهترین و مطمئن ترین روش استفاده از دستگاه تست رنگ دیجیتال است، که در آن رنگ شدگی و تعویض شدگی به راحتی مشخص می شود. در این قسمت تجربه و مهارت کارشناس نیز در تشخیص رنگ شدگی خودرو بسیار موثر است.

c) بررسی قطعات تعویضی در بدنه خودرو

هنگام تصادف و برخوردهای شدید، برخی قطعات را تعویض می کنند. وجود این امر سبب افت قیمت در خودرو می شود که در مواردی ممکن است افراد متوجه تعویضی بودن قطعات نشوند. بعضی مواقع این قطعات تعویضی از خودرو مشابه دیگری گرفته می شود و به دلیل تطبیق بالا با خودرو، تشخیص تعویضی بودن آن دشوار است. تشخیص این کار تنها از پس یک کارشناس ماهر برمی آید که همگی در قیمت کارشناسی خودرو موثر است.

  • کارشناسی فنی

کارشناسی فنی در حوزه مکانیکی بوده و کارشناس باید از لحاظ فنی نیز مهارت و دانش کافی را داشته باشد تا بتواند به کارشناسی فنی خودرو بپردازد. در این قسمت با بررسی موتور و گیربکس وصداها و لرزش هایی که ایجاد می شود، یک کارشناس ماهر می تواند در صورت وجود مشکل از آنها اطلاع یابد.

 

کارشناسی تخصصی سلامت خودرو

 

تست دیاگ در کارشناسی مشکلات فنی یک خودرو را مشخص می کند ولی برای پی بردن به حاد بودن مشکلات یک خودرو باید تست رانندگی انجام شود. از جمله تست هایی که برای کارشناسی فنی انجام می گیرد، عبارتند از:

a) کارشناسی موتور

موتور همانند قلب انسان که اصلی ترین بخش بدن است، دارای اهمیت فراوان بوده و وجود کوچکترین مشکل در این قسمت می تواند مشکلات و هزینه های زیادی را برای شما به همراه داشته باشد. پس کارشناسی موتور خودرو بسیار مهم بوده چراکه در برخی موارد افراد با استفاده از ترفندهایی در کوتاه مدت، موتور را بی صدا و آرام می کنند و پس از مدتی مشکلات یکی یکی نمایان می شوند. یک کارشناس ماهر می تواند این امر را نیز تشخیص دهد.

b) کارشناسی گیربکس

وجود مشکل در قسمت گیربکس سبب بالا رفتن مصرف بنزین و هزینه های جاری می شود. در خودرو های دنده اتومات، سیستم های گیربکس و توربو پیچیده بوده، که دارای حسگرهای هیدرولیکی و مکانیکی گران قیمت هستند، به همین دلیل به کارشناسان مجهز و ماهر برای بررسی آنها  نیاز دارد.

c) تست دیاگ

دستگاه دیاگ اطلاعاتی مانند مسافت پیموده شده، عمل کردن سنسور ضربه، باز شدن کیسه های هوا، تعمیرات اساسی موتور، میزان مصرف سوخت و … را بررسی می کند و در اختیار ما قرار می دهد.

تست دیاگ خودرو

دستگاه دیاگ به این صورت کار می کند که با استفاده از یک کابل به کامپیوتر خودرو متصل می شود و از طریق آن اطلاعاتی از مکانیزم های خودرو را به کارشناس گزارش می دهد. در طی این فرایند، سیستم های داخلی خودرو مورد بررسی قرار می گیرند.

  • بررسی آپشن ها

آپشن های مختلفی در هر خودرو وجود دارد، اعم از آینه بغل برقی، قفل مرکزی، گرمکن و سردکن صندلی، چراغ مه شکن، کمربند ایمنی، سانروف، پروژکتور، سیستم سرمایش و گرمایش و….

بررسی تمامی این موارد با استفاده از دیاگ های پیشرفته صورت می گیرد. با استفاده از دستگاه دیاگ پیشرفته می توان ارزش خودرو را با دقت شناسایی نمود و مواردی همچون سیم کشی، کلیدها، سنسور ها و تمامی موارد اصلی و فرعی موجود در خودرو را بررسی کرد.

  • تست رانندگی

آخرین تست، تست رانندگی است که اصلی ترین بخش کارشناسی خودرو را در بر می گیرد. در این تست مواردی از جمله شتاب خودرو، سیستم تعلیق، سیستم گیربکس، عملکرد ترمزها، سیستم هیدرولیک فرمان و … را بررسی می کنند. همچنین در این بخش سلامت نسبی خودرو را می توان مشخص نمود.

۳. کارشناس خودرو

کارشناس خودرو از مهمترین عوامل در قیمت کارشناسی خودرو است. اگر تمام دستگاه های پیشرفته نیز وجود داشته باشند، ولی کارشناسی نباشد تا از آنها استفاده کند و نتایج آن را تحلیل نماید، اطلاعات نمایش داده شده روی دستگاه ها به درد کسی نخواهد خورد. کارشناس ها با استفاده از مهارت و تجربه ای که طی زمان کسب کرده اند، می توانند خودرو را از لحاظ فنی، قطعات تعویضی، رنگ شدگی بدنه، تست رانندگی و … بررسی کنند.

کارشناسی و تعیین قیمت

کارشناس ها دروه های آموزشی لازم برای تشخیص تمام موارد گفته شده را گذرانده اند و در این زمینه اطلاعات و تجربه کافی دارند و هر فردی این اطلاعات را نداشته پس به گفته افراد معمولی از جمله صاحب خودرو بسنده نکنید و حتما از یک کارشناس خبره در این زمینه کمک بگیرید.

کارشناس خودرو پس از برسی تمام موارد بالا، یک برگه حاوی تمام اطلاعات گفته شده را به شما تحویل می دهد. در آخر یک قیمت مناسب و درست برای خودرو کارشناسی شده، در نظر می گیرند و به اطلاع فروشنده و خریدار می رساند.

انواع کارشناسی خودرو

  • کارشناسی خودرو در مراکز اصلی

مراکز کارشناسی خودرو در هر منطقه ای وجود داشته و به احتمال زیاد شما هم تا به حال حداقل یکی از آنها را در مسیرتان دیده اید. در این مراکز تمام تجهیزات لازم برای کارشناسی خودرو وجود دارد. همچنین چال عمیقی برای بررسی دقیق سیستم هایی که در کف ماشین است، وجود داشته تا بتوانند یک کارشناسی درست و جامع انجام دهند. در این موارد قیمت کارشناسی خودرو نرخی مشخص دارد.

  • کارشناسی خودرو در محل

شاید وقت کافی برای رفتن به مراکز کارشناسی خودرو را نداشته باشید و بخواهید که یک کارشناس، خودرویی را که قصد خرید یا فروشش را دارید، بررسی کند. شما می توانید از کارشناسی خودرو در محل استفاده نمایید. تنها کار لازم این است که شماره مرکز کارشناسی را گرفته و درخواست یک کارشناس کنید.

کارشناس ماهر با تجهیزات کافی برای کارشناسی خودرو در محل حاضر می شود و شما را در جریان نتایج کارشناسی قرار می دهد. در این قسمت نیز قیمت کارشناسی خودرو نرخی مصوب ومشخص دراد و کارشناسان نیز بر اساس آن عمل می کنند. می توانید برای دانستن این قیمت با مراکز کارشناسی خودرو تماس بگیرید.

 سوالات متداول در مورد هزینه کارشناسی خودرو

 

۱. چه کسی قیمت کارشناسی خودرو را می پردازد؟

احتمالا این سوال برای شما هم پیش آمده که چه کسی باید هزینه کارشناسی خودرو را بپردازد؟ هنگامی که افراد برای کارشناسی خودرو به مراکز مراجعه می کنند، ممکن است خریدار و فروشنده هر دو در آنجا حضور داشته باشند. توصیه ما این است که قبل از خرید خودرو برای کارشناسی خودرو مورد نظرتان مراجعه کنید.

هزینه کارشناسی خودرو را خریدار خودرو باید بپردازد زیرا می خواهد از سلامت خودرویی که قصد خریدش را مطمئن شود. ولی در مواقعی افراد بنا بر توافق این هزینه را بین خودشان (فروشنده و خریدار) تقسیم می کنند. البته اگر پس از کارشناسی مشخص شود که فروشنده با خریدار صادق نبوده، پرداخت قیمت کارشناسی خودرو بر عهده فروشنده خواهد بود.

۲. آیا قیمت کارشناسی خودرو برای همه خودروها یکسان است؟

از جمله سوالاتی که اکثر افراد در مراکز کارشناسی خودرو دارند، قیمت کارشناسی خودرو است. با توجه به تمام موارد گفته شده که مدل خودرو و نوعش چگونه بوده، قیمت کارشناسی خودرو متفاوت است. البته این هزینه برای تمام خودرو ها و نوع های مختلف، قیمتی مصوب و مشخص دارد و هیچ مرکزی نباید غیر از آن عمل کند.

۳. بهترین سامانه تعیین قیمت خودرو دست دوم؟

همواره سامانه های هوشمند زیادی برای تعیین قیمت خودرو وجود دارد تا خریداران و فروشندگان خودرو از آن استفاده کنند و قیمت خودرو موردنظرشان را بیابند ولی باید بگویم که در این سامانه تنها قیمت خودرویی که شما کمی از ایراد های ظاهری آن را می بینید، به شما داده می شود و مواردی را که یک کارشناس می تواند بیابد را نمی دانید. این امر می تواند سبب شود شما ایرادات خودرو را متوجه نشوید و یک خودرو ناسالم را خریداری کنید.

در سامانه تعیین خودرو دست دوم، مدل، نوع، سال و رنگ و تعویض هایی که قطعات خودرو داشته است، بررسی می شود و سیستم های داخلی از لحاظ فنی بررسی نمی شوند. در این سامانه با استفاده از اطلاعات گفته شده، قیمت خودرو دسته دوم را با توجه به قیمت روز خودرو مورد نظر در اختیار شما قرار می دهند.

۴. چرا به کارشناسی خودرو نیاز داریم؟

در این روزها اکثر افراد برای خرید و فروش خودرو دسته دومشان می خواهند از قیمت کارشناسی خودرو مطلع شوند. کارشناسی خودرو از جمله عوامل ضروری است که اکثر کسانی که به دنبال خرید خودرو برای خود و خوانوادشان هستند، از آن استفاده می کنند.

به این دلیل کسانی که به دنبال خودرو دست دوم هستند، می خواهند با خوانوادشان از آن خودرو استفاده کنند، همواره نگران اینکه ممکن است خودرو وسط راه خراب شود یا آسیبی به بقیه اعضای خانواده برسد، وجود دارد.

از دیگر دلایل می توان به ندانستن قیمت مناسب خودرو اشاره کرد که همواره امری ضروری بوده و معمولا افراد به دنبال خودرویی هستند که صرفه اقتصادی داشته باشد. لذا برای مطمئن شدن از خودرویی که می خواهند بخرند و استفاده کنند به کارشناسی خودرو مراجعه می کنند.

نتیجه گیری

تمام آنچه مربوط به قیمت کارشناسی خودرو می شود، گفته شد و شما می توانید با دانستن موارد بالا در حین کارشناسی خودروتان بر کار کارشناس نظارت کنید. البته این به معنی دخالت در کار کارشناس نبوده و تنها می توانید مطمئن شوید که کارشناس تمام جوانب خودرو را بررسی کرده است یا خیر.

قیمت کارشناسی خودرو با توجه به موارد بالا تعرفه ای مشخص دارد. بهتر است به این مسئله توجه کنید که پرداخت هزینه ای جزئی قبل از خرید خودرو می تواند از هزینه های احتمالی که ممکن است در آینده برای خودرو شما داشته باشد، جلوگیری کند.

خریداران گرامی که قصد خرید خودرو دارند از طریق شماره تلفن شرکت تامین خودرو آزمون ۰۲۱۴۸۴۱۶ می توانند درخواست کارشناس داده و با قیمتی معقول و آزمون سلامت دقیق از کلاهبرداری و ضررهای احتمالی جلوگیری نمایند.

فهرست مطالب

ارتباط با ما

برای خرید خودرو به کمک نیاز دارید؟

(همین حالا تماس بگیرید)

تلفن: ۴۸۴۱۶

آدرس دفتر مرکزی : تهران ، بزرگراه اشرفی اصفهانی ، بعد از مرزداران ، کوچه ولدخانی ، پلاک ۲۴ ، واحد ۱

مقالات خودرو
رفع کدری
رفع کدری

هرآنچه درباره رفع کدری چراغ‌ها لازم است بدانید چراغ‌های خودرو تا حد زیادی به عنوان یک قطعه ایمنی شناخته می‌شوند، اما حتی اگر با همین

پیگیری دریافت کارت سوخت
پیگیری کارت سوخت خودرو

راهنمای صفر تا صد پیگیری کارت سوخت دراین مطلب از سری مقالات تامین خودرو قصد داریم روش های مختلف پیگیری کارت سوخت هوشمند را مرور

استعلام و پرداخت خلافی خودرو
استعلام خلافی خودرو

اگر شماهم به دنبال استعلام خلافی خودرو هستید و نمی دانید چگونه به آن دست یابید، ما در این سری از مقالات تامین خودرو آزمون

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها