ضد یخ خودرو

ضد یخ خودرو

بهترین ضد یخ خودرو و زمان تعویض آن

یکی از مواردی که در فصل زمستان باید به آن توجه ویژه ای داشت ضدیخ مناسب است که در این مقاله از تامین خودرو بهترین ضد یخ ها ، زمان مناسب تعویض آن و مراحل مختلف تعویض را باهم بررسی می کنیم.

بهترین ضدیخ برای انواع خودرو

معمولا ضدیخ های 4 فصل استاندارد به عنوان بهترین ضد یخ برای انواع خودروها شناخته می شوند. برای ضد یخ ها مارک های مختلفی در بازار وجود دارند که با توجه به کارایی آن ها می توان بهترین ضدیخ را انتخاب کرد. طبق عقیده اکثر مردم ضد یخ ها فقط باید در فصل سرد و زمستان مورد استفاده قرار بگیرند در حالی که این تصور کاملا غلط است. ضدیخ ها علاوه بر اینکه از یخ زدگی جلوگیری می کنند همچنین خاصیت ضدجوش و ضدزنگ نیز دارند که در نتیجه، می توان از آنها در تمامی فصل های سال استفاده کرد.

انواع ضدیخ ماشین

از طرفی، برخی از مردم گمان می کنند که استفاده از ضدیخ باعث می شود که موتور دچار خوردگی شود در حالی که این گمان نیز نادرست است. استفاده از ضد یخ از زنگ زدگی و خوردگی موتور جلوگیری می کند. اگر شما مدتی از ضدیخ استفاده نکنید، درون موتور خودرویتان دچار زنگ زدگی و یا خوردگی می شود. در این صورت، با افزودن ضدیخ احتمال اینکه موتور در محل های پوسیده شده دچار نشتی شود، وجود دارد. در این شرایط است که معمولا مردم گمان می کنند این ضد یخ است که باعث فرسودگی و خوردگی موتور خودرویشان شده است.

در نتیجه، بهتر است همیشه درون اتومبیل ضدیخ بریزید تا دچار فرسودگی و خوردگی نشوند. در فصل گرما بهترین روش برای اینکه دمای آب اتومبیل پایین نگه داشته شود، استفاده از یک ضدیخ استاندارد است.

دلیل تعویض ضد یخ خودرو

همانطور که اشاره شد، ویژگی های ضدیخ باعث می شود که از خوردگی و زنگ زدن موتور جلوگیری شود. این خاصیت با زمان استفاده از ضدیخ یک ارتباط مستقیم دارد. به عبارتی، اگر ضد یخ خودرو به صورت منظم تعویض نشود، خاصیت ضدخوردگی و ضدزنگ آن از بین می رود. در نتیجه، عمر موتور خودرو و همچنین عمر سیستم خنک کننده خودرو کاهش پیدا می کند و خودرو نیاز به تعمیرات جانبی پیدا می کند که هزینه های زیادی در پی دارد.

تعویض ضدیخ خودرو

علاوه بر آن، با عدم تعویض ضد یخ خودرو، خاصیت مقاومت در برابر سرما و گرمای ضد یخ نیز به مرور زمان از بین می رود. در صورتی که این خاصیت از بین برود و تغییرات جوی ایجاد شود، به موتور خودرو و سیستم خنک کننده آن آسیب های جدی وارد می شود.

 

زمان مناسب برای تعویض ضد یخ خودرو

از نظر کیفیت، ضدیخ ها به دو دسته ضد یخ های با پایه معدنی و ضدیخ های با پایه آلی تقسیم بندی می شوند. رایج ترین و پرمصرف ترین ضدیخ های بازار، ضدیخ های پایه معدنی هستند. مناسب ترین زمان تعویض برای این ضد یخ ها دوره های سالیانه را شامل می شود. اما در برابر، ضدیخ های پایه آلی قرار دارند که نسبت به ضدیخ های دسته اول، دارای طول عمر بیشتری می باشند. بازه زمانی تعویض این ضدیخ ها شامل دوره های سه ساله است.

اما مسئه ای که در این میان وجود دارد این است که، تشخیص ضدیخ های پایه معدنی از ضدیخ های پایه آلی کار آسانی نیست و به همین دلیل توصیه می شود که تعویض ضد یخ خودرو به صورت سالانه انجام شود.

 

روش تعویض ضد یخ خودرو

اگرچ توصیه می شود که تعویض ضد یخ خودرو توسط رادیاتورسازان با تعمیرکاران خودرو انجام شود اما در صورتی که خودتان خواستید ضد یخ خودرویتان را تعویض کنید، کافی است یک سری مراحل را با دقت انجام دهید. اما در این رابطه، توجه داشته باشید که ضدیخ های خودرو سمی هستند برای بدن مضر می باشند به همین دلیل باید دقت داشته باشید که با بدنتان تماس پیدا نکنند.

 

مراحل تعویض ضد یخ خودرو:

  1. تخلیه رادیاتور خودرو

در اولین قدم برای تعویض ضدیخ خودرو باید رادیاتور آن را تخلیه کنید. اما قبل از اینکه در رادیاتور خودرو را باز کنید باید مدتی صبر کنید تا موتور خودرو کاملا سرد شود در غیر اینصورت ممکن است محتویات داخل رادیاتور به صورت و بدنتان پاشیده شوند.

رادیاتور خودرو

در قسمت پایینی رادیاتور خودرو دقیقا زیر موتور آن، یک شیر یا درپوش به شکل T قرار دارد. این شیر همان شیر تخلیه رادیاتور خودرو است. یک ظرف با حدود 20 لیتر ظرفیت را در زیر رادیاتور ماشین قرار دهید زیرا این مایع سمی و بسیار مضر است و پس از آن درب رادیاتور را باز کنید. در این صورت کل مایع درون رادیاتور در ظرف تخلیه می شود. در پایان شیر تخلیه رادیاتور را ببندید.

  1. تخلیه ضدیخ موجود در پوسته موتور

علاوه بر ضد یخی که درون رادیاتور وجود دارد، جدود 4 لیتر ضدیخ نیز در پوسته موتور خودرو موجود است. این ضدیخ نیز باید تخلیه شود. برای تخلیه این ضد یخ باید شیر تخلیه رادیاتور را مجددا باز کنید. در همین حالت که درب رادیاتور باز است موتور خودرو را روشن کنید.

لگن زیر ماشین برای ضد یخ

پس از آن، از درب بالایی رادیاتور آب بریزید تا زمانی که آب خروجی از شیر تخلیه رادیاتور کاملا زلال و خالص باشد. در این صورت شما توانسته اید ضدیخی که در پوسته موتور وجود دارد را نیز تخلیه کنید.

  1. پر کردن رادیاتور خودرو با ضدیخ جدید

برای افزودن ضدیخ جدید به رادیاتور و موتور خودرو باید در ابتدا موتور را خاموش کنید. پس از آن، شیرهایی که برای تخلیه ضدیخ باز کرده بودید را کاملا سفت ببندید. ضد یخ باید با آب با نسبت 50 به 50 و یا 60 به 40 ترکیب شود که این مقدار بستگی به نوع خودروی شما دارد. در این مورد حتی بهتر است که از آب جوشیده شده در مخلوط با ضد یخ استفاده کنید.

در نهایت، باید دقت داشته باشید که این ترکیب را بیش از حد مجاز در داخل رادیاتور و موتور خودرو نریزید.

  1. بررسی نهایی

در آخرین مرحله از تعویض ضد یخ خودرو، باید موتور ماشین را روشن کرده و اجازه دهید مایع درون موتور جریان پیدا کند. در صورتی که لازم بود می توانید مقداری ضدیخ و آب دیگر به رادیاتور اضافه کنید و پس از آن درب رادیاتور را ببندید.

ممکن است پس از مدتی از روشن بودن خودرو، موتور داغ شود، در این صورت باید مقداری ضد یخ دیگر به رادیاتور اضافه کنید.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.