لوگو تامین خودرو آزمون

تامین، سرویس، نگهداری

سرگذشت اسطوره ی میلانی

صفر تا صد و سرگذشت اسطوره ی میلانی ، آلفارومئو میتو

کمپانی آلفارومئو یکی از آن کمپانی‌هایی است که برای ماشین بازهای حرفه‌ای هیچ نیازی به معرفی ندارد. غول ایتالیایی که توانسته قدم‌به‌قدم با رقیبان آلمانی و آمریکایی و دیگر رقیبان کوچک‌تر همراه باشد و حتی در برخی موارد از آن‌ها پیشی بگیرد. در این مقاله قصد داریم با سرگذشت اسطوره ی میلانی و عضو دیگر این خانواده، خودرو آلفا رومئو میتو آشنا شویم.

سرگذشت اسطوره ی میلانی

رونمایی از آلفارومئو میتو در لندن

تولد آلفا رومئو میتو سرگذشت اسطوره ی میلانی را می‌توان سال 2008 میلادی دانست. این خودرو برای اولین بار در لندن رونمایی شد و طولی نکشید که جایگاه خود را در بازار نیز پیدا کرد. این خودرو را شاید بتوان مبدأ برخی از طراحی‌های آلفارومئو در خودرو جولیتا دانست. هرچند این طراحی‌ها در خودروهای بعدی آلفارومئو کاملاه  پخته‌تر به نظر می‌رسید.

این خودرو در شهر میلان طراحی شد و در تورین تولید شد. میتو ترکیب ابتدای دو کلمه میلان و تورین است. این خودرو در ردیف خودروهای شهری معرفی شد اما شما بهتر از من می‌دانید که آلفارومئو استاد طراحی خودروهایی با کاربرد متفاوت است درحالی‌که در اسپرت بودن هیچ کدامشان حرفی نیست!

سرگذشت اسطوره ی میلانی

ابعاد آلفارومئو میتو

میتو نیز یکی از خودروهای کوچک و جمع ‌و جور آلفارومئو محسوب می‌شود که در کلاس سوپر مینی قرار دارد. این هاچ‌بک دوست‌داشتنی با طول 4.06 متری، عرض 1.72 متری و ارتفاع 1.44 متری خود یکی از جدی‌ترین رقیبان خودروهای مینی سایر کمپانی‌ها ازجمله bmw است.

وزن این خودرو 1135 کیلو است. فقط کمی بیشتر از یک خودروی ساینا. دلیلی دیگر بر اثبات این ادعا که کمالات هیچ ربطی به قد و هیکل ندارد حتی در دنیای خودروها!

سرگذشت اسطوره ی میلانی

کم‌کاری در طراحی قسمت جلویی خودرو

اگر کمی سخت‌گیرانه به طراحی چهره میتو آلفارومئو نگاه کنیم می‌توان گفت کمی از حد انتظار پایین‌تر است. با وجود اینکه مجموعه طراحی خودرو را نمی‌توان نامناسب در نظر گرفت اما وجود برخی نکات باعث شده تا میتو در نگاه اول عالی به نظر نرسد. یکی از این عوامل خطوط روی درب موتور است که انگار در استفاده از آن زیاده‌روی شده و نتیجه کار آن‌قدر مطلوب در نیامده است.

برخلاف میتو کاربرد این خطوط در جولیتا باعث شد ظاهر خودرو بهبود پیدا کند و بیشتر شبیه به یک اسپرت قدرتمند شود. یک ایده، دو اجرا و دو نتیجه کاملاه  متفاوت. وجود جلوپنجره مثلثی، طرز طراحی سپر خودرو و جایگاه پلاک در گوشه خودرو از انتخاب‌های پرتکرار آلفارومئو است. چهره میتو آلفارومئو در یک نگاه عمیق، چهره فولکس‌های قدیمی را یاد آور میشود.

انگار همان ته‌چهره بار دیگر در یک استایل جوان پسندانِ، شیک و کاملاه  به‌روز مقابل شما قرارگرفته است. خطوط روی کاپوت و چراغ‌های نزدیک به فرم گرد اصلی‌ترین دلیل این شباهت است.

سرگذشت اسطوره ی میلانی

نیم‌رخ فوق العاده الفارومئو میتو

اگر طراحی چهره آلفا رومئو میتو نتوانسته در حد نام آلفارومئو شما را راضی کند اصلاه نگران نباشید. طراحی قسمت جانبی خودرو مثل همیشه عالی انجام‌شده است. طراحی پنجره‌ها به‌صورت کشیده باعث شده طول خودرو از آن چیزی که هست بیشتر به نظر بیاید. آینه‌های بغل با یک قاب زیبا همه‌چیز را تکمیل کرده است. نمای تک در، در هر طرف به لوکس‌تر کردن هرچه‌تمام‌تر خودرو کمک کرده است.

سرگذشت اسطوره ی میلانی

میتو آلفارومئو، یک کوپه کوچک

آلفارومئو ترجیح داد که میتو یک کوپه 4 صندلی باشد. با وجود اینکه صندلی عقب تعبیه‌شده تا حدودی می‌تواند کاربردی باشد، اما فراموش نکنید که میتو یک سوپر مینی ریزه‌میزه است.

صندلی‌های عقب برای استفاده افراد بزرگ‌سال، مخصوصاه  افراد قدبلند قدری نامناسب است.  شاید بتوان این خودرو را مناسب یک جوان مجرد تشنه هیجان، یا یک زوج جوان با فرزندان کوچک دانست. این خودرو برای استفاده هم‌زمان و طولانی‌مدت یک خانواده با میانگین سنی بالا دلسردکننده است.

سرگذشت اسطوره ی میلانی

طراحی عقب، ساده اما قابل قبول

تنها قسمت غیرمعمولی میتو در قسمت عقبی اگزوزهای بیرون زده از سپر است. دیگر المان‌های خودرو کاملا معمولی طراحی‌شده است. اوج این سادگی را می‌توان در چراغ‌های عقبی دید.

این چراغ‌ها به‌صورت گرد و ساده طراحی‌شده است. سپر عقبی کمی بالاتر از جایگاه معمول خود قرارگرفته است. این مسئله، تا حد زیادی نمای عقبی خودرو را بهبود بخشیده و رضایت‌بخش است.

در سرگذشت اسطوره ی میلانی ، با وجود تمام این طراحی‌های ساده، شما هیچ نکته‌ای برای اعتراض پیدا نمی‌کند. این نکته همان تفاوت فاحش طراحی‌های استادانه آلفارومئو با رقیبان پر سروصدایی مثل رقیبان کره‌ای است.

سرگذشت اسطوره ی میلانی

سقف پاناروما آلفارومئو میتو

همیشه سقف‌های سانروف دار یکی از آپشن‌های موردتوجه خریداران خودروهای لوکس بوده است. اما انسان همیشه از چیزی که دارد بیشتر می‌خواهد. سانروف‌ها در طراحی محدودیت‌هایی داشتن. تنها بخشی از سقف خودرو از سایر قسمت‌ها جدا می‌شد و سانروف در آن بخش تعبیه می‌شد.

نمای سانروف بیشتر نصیب سرنشینان جلویی خودرو می‌شد و چندان برای سرنشینان عقب خیری نداشت. سقف‌ها پاناروما تمام این محدودیت‌ها را کنار زده و تمام سرنشینان را به یک منظره دوست‌داشتنی از آسمان مهمان کرد. این نوع سقف به‌صورتی است که تمام سقف از جنس شیشه‌ای مقاوم به قطر 50 میلی‌متر ساخته‌شده است. یکی از ویژگی‌هایی که از داشتنش لذت خواهید برد.

سرگذشت اسطوره ی میلانی

کابین زیبای آلفارومئو میتو

طراحی کابین خودرو هم دقیقا مانند قسمت عقبی خودرو از استراتژی ساده اما زیبا پیروی می‌کند. آلفارومئو میتو 2012 یکی از زیباترین طراحی‌های داخلی را داشت. در سرگذشت اسطوره ی میلانی ترکیب رنگ قرمز و مشکی در قسمت داشبورد و اطراف سیستم صوتی تصویری، ترکیبی زیبا بود که برای هر جوان اسپرت پسندی نه گفتن به آن سخت بود.

صندلی‌های میتو هم طبق معمول باروکش چرم طبیعی باکیفیت عرضه  شد. فرمان سه ستون میتو با طراحی اسپرتش، حال و هوای یک رالی تمام‌عیار را برایتان رقم می‌زند. چیزی که به‌وفور در طراحی کابین خودرو دیده می‌شود دایره است. دایره‌هایی که بازهم حس و حال یک ماشین مسابقه‌ای قدیمی به ما می‌دهد.

طراحی سر دنده هم از این داستان مستثنا نیست. با کنار هم گذاشتن تمام این موارد یکی از سخت‌ترین کارها بعد از نشستن پشت فرمان چنین خودرویی، فشار ندادن پدال گاز تا انتها و لذت نبردن از صدای غرش ماشین است!

سرگذشت اسطوره ی میلانی

امنیت آلفارومئو میتو

آلفارومئو میتو تست‌های زیادی ازنظر امنیت را با موفقیت پشت‌سر گذاشته است. ازجمله تست معتبر موسسه euroncap که میتو توانست از پس آن به خوبی برآید. میتو باوجود بدنه مستحکم و وجود 6 کیسه هوایی در قسمت جلو، جانبی و پرده‌ای تا حد زیادی حافظ جان شما در تصادفات احتمالی است. یک خودروی 5 ستاره راضی‌کننده.

سرگذشت اسطوره ی میلانی

مناسب از نظر مصرف سوخت

اطلاعات آلفارومئو میتو نشان‌دهنده مصرف سوخت متعادل در این خودرو است این خودرو با مصرف میانگین 5.6 لیتری و مصرف شهری 7.4 لیتری در طی مصافت صد کیلومتری تقریباه  مصرف مناسبی دارد.

هرچند میتو در این مسئله از برخی رقیبان خود مثل فیات 500 کمی عقب‌مانده است اما برتری‌های فاحش میتو در سایر قسمت‌ها فکر این مسئله را به‌کل از ذهن شما بیرون خواهد کرد. حجم مخزن سوخت آلفارومئو میتو 45  لیتر است. استاندارد آلایندگی میتو نیز یورو5 است.

شتاب آلفارومئو میتو

تنها 8.2  ثانیه طول می‌کشد تا از حالت عادی به عمق صندلی خود بچسبید و از یک رانندگی نرمال و با آرامش به یک تجربه پر آدرنالین تغییر فاز دهید. از رانندگی با این خودروی تندوتیز لذت ببرید.

سرگذشت اسطوره ی میلانی

فناوری DNA مختص آلفارومئو

میتو نیز یکی از خودروهایی است که از قابلیت DNA‌ استفاده می‌کند. سه حالت رانندگی D, N, A توسط آلفارومئو ارائه‌شده است.

D : ابتدای واژه  DYNAMIC است. در این حالت که مناسب استفاده اسپرت است، حساسیت پدال‌ها فوق‌العاده افزایش می‌یابد. اندکی لمس گاز کافی است تا صدای فریاد موتور بلند شود. فرمان در این حالت سفت می‌شود. خشک شدن تعلیق از دیگر ویژگی‌های این حالت است.

N : ابتدای NATURAL مناسب‌ترین حالت برای رانندگی شهری است. کنترل خودرو در این حالت بسیار آسان‌تر می‌شود و مطلوب‌ترین حالت برای استفاده عمومی است.

ALL WETHER : A حالتی است که آلفارومئو برای استفاده در شرایط آب و هوایی نامناسب به‌کاربرده است. این کمپانی فکر همه‌جا را کرده با کاربرد این قابلیت دیگر کنترل یک خودرو اسپرت در جاده لغزنده از باران یا پوشیده از برف سخت نخواهد بود. در این حالت سرعت عملکرد پایین آمده و به شما فرصت کافی برای واکنش می‌دهد.

بررسی فنی خودرو آلفارومئو میتو

آلفارومئو میتو مشخصات فنی فوق‌العاده‌ای دارد. محور محرک این خودرو از نوع دیفرانسیل جلو است. موتور میتو از نوع 4  سیلندر مجهز  توربوشارژ است. حجم موتور 1368 سی سی است. البته تعدادی از خودروهای ارائه‌شده از این مدل حجم‌های متفاوتی داشتند اما موتور 1368 معقول‌تر و مطلوب‌تر از سایر آن‌ها بود.

قدرت خودرو در 5250 دور معادل 135 اسب بخار است. همچنین گشتاور 230 نیوتون متری دارد.

این خودرو از گیربکس 6  سرعته اتوماتیک ( TCT ) و یا گیربکس 5 سرعته دستی استفاده می‌کند که برای چنین خودرویی کاملاه مناسب است.

میتو ایتالیایی در جاده‌های ایران

میتو هم مثل جولیتا با اقبال مشتریان در ایران روبه‌رو شد. تجربه نشان داده خودروهای هاچ‌بک این‌چنینی باب میل ایرانیان است. در اوایل ورود این خودرو به ایران توسط آلفاموتور، قیمت آلفارومئو میتو در ایران برای بسیاری از علاقه‌مندان محصولات این کمپانی جالب‌توجه بود و تعداد زیادی حاضر به پرداخت این مبلغ شدند تا یکی از این خودروهای ایتالیایی پرادعا را زیر پا داشته باشند.

اما فناوری فوق پیشرفته موتورهای میتو، کمبود قطعات آلفارومئو میتو و خدمات پس از فروش دلسردکننده باعث شد تا این خودرو روزبه روز کمتر از قبل گزینه مناسب خرید باشد. حتی در نبود آلفارومئو میتو صفر، هنوز هم خودروهای واردشده بین طرفداران دست‌به‌دست می‌شود. هنوز هم آلفارومئو طرفدارن پروپاقرصی در ایران دارد که دردسرهای گفته‌شده را برای خرید آلفارومئو میتو  به جان می‌خرند.

مزایای خودرو میتو

این خودرو در حد کلاس خودش مزایا و آپشن‌هایی دارد که به تعدادی از آن‌ها می‌پردازیم :

 • سیستم استارت استاپ اتوماتیک
 • گرمکن صندلی
 • آینه هوشمند
 • اتولایت
 • سنسور باران
 • سنسور پارک عقب
 • سنسور باران
 • سیستم صوتی سفارشی BOSE
 • کیسه‌های هوا جلویی، جانبی و پرده‌ای
 • ترمز دیسکی با خنک کننده در قسمت جلو مجهز به ABS, EBD, ASR, MSR, DST,EBA,CBC و …
 • چراغ LED عقب
 • چراغ زنون جلو

معایب آلفارومئو میتو

این خودرو معایبی هم دارد که باید به آنها پرداخت. فضای کم و نامناسب صندلی‌های عقب، ورود و خروج سخت سرنشینان عقب یک از این معایب است. ضعف کولر خودرو در شرایط آب و هوایی کشوری مثل ایران کاملاه  مشهود است. سیستم توربوشارژ در قسمت جلویی نصب‌شده که خطر آسیب جدی حتی در تصادفات جزئی هم جود دارد.

بود قطعات خودرو و سختی تعمیر موتور پیشرفته از دیگر دلایلی است که آن را برای استفاده در ایران نامناسب می‌کند. این روزها تولیدات جدید آلفارومئو جای این خودرو را گرفته است.

سرگذشت اسطوره ی میلانی

 

از شما عزیزان کمال تشکر را داریم که تا انتهای این مطلب ( سرگذشت اسطوره ی میلانی ) با ما همراه بودید.

 

فهرست مطالب

ارتباط با ما

برای خرید خودرو به کمک نیاز دارید؟

(همین حالا تماس بگیرید)

تلفن: ۴۸۴۱۶

آدرس دفتر مرکزی : تهران ، بزرگراه اشرفی اصفهانی ، بعد از مرزداران ، کوچه ولدخانی ، پلاک ۲۴ ، واحد ۱

مقالات خودرو
دلایل روشن شدن چراغ چک خودرو
دلایل روشن شدن چراغ چک خودرو

دلایل روشن شدن چراغ چک خودرو آیا با دلایل روشن شدن چراغ چک خودرو آشنایی دارید؟ دلایل بسیاری ممکن است سبب خراب شدن و ایراد

با آفتاب‌سوختگی بدنه چه کنیم؟
با آفتاب سوختگی بدنه خودرو چه کنیم

بهترین راه های جلوگیری از آفتاب سوختگی بدنه خودرو در طی مدت‌زمانی که از خودرو نگهداری می‌کنید، اتفاقات زیادی رخ می‌دهد، اما شاید دردناک‌ترین اتفاق

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها