لوگو تامین خودرو آزمون

تامین، سرویس، نگهداری

خرابی و سلامت باتری ماشین

اطلاعات مفید در مورد مشکلات و سلامت باتری خودرو

ما در سایت تامین خودرو همواره چالش های فنی همراهان عزیز تامین خودرو را در قالب مقالات کاربردی منتشر خواهیم کرد و در این مقاله قصد داریم موارد فنی مربوط به باتری خودرو را بررسی نماییم.

باتری در اکثر دستگاه های الکترونیکی و دارای موتور موجود است و وظیفه آن برق رسانی و تامین انرژی مورد نیاز دستگاه برای شروع کار می باشد. به دلایل مختلف ممکن است که باتری دچار مشکل شود و در نتیجه آن دستگاه و یا خودرو به درستی کار نمی کند. البته قطعه ای به نام دینام در خودرو وجود دارد که وظیفه آن شارژ باتری است و باعث می شود طول عمر باتری افزایش پیدا کند.

علائم خرابی باتری ماشین

مهم ترین نقشی که باتری خودرو ایفا می کند، تامین برق مورد نیاز برای استارت خودرو و روشن کردن آن است. ممکن است به طور ناگهانی خودروی شما استارت نخورد که یکی از دلایل آن خالی شدن باتری است.

علائم خرابی باتری خودرو

باتری خودرو ممکن است که خالی شود و یا به طور کلی غیر قابل استفاده باشد. در صورتی که باتری خراب شده باشد، باید تعویض شود. بدیهی است که تعمیر یک باتری خراب کار ممکنی نیست و در اکثر موارد این عمل نتیجه مطلوب نمی دهد. اما باتری خالی شده را می توان شارژ کرده و دوباره از آن استفاده کرد.

در این قسمت از مقاله، علائم و نشانه های خرابی باتری خودرو شرح داده شده اند که با مشاهده این علائم در باتری خودروی خود می توانید خراب شدن آن را تشخیص دهید.

 1. کاهش سرعت استارت خوردن خودرو

یکی از مهم ترین علائمی که نشان دهنده خرابی باتری خودرو است، استارت نخوردن و عدم روشن شدن موتور آن است. اگر از سرعت استارت خودروی شما کاسته شده است ممکن است دلیل آن خرابی باتری خودرو باشد.

 1. زیاد بودن عمر باتری

هر باتری خودرو یک عمر مفید دارد. زمانی که عمر مفید باتری به پایان می رسد، دیگر آن کارایی اولیه را نداشته و بی کیفیت می شود. معمولا باتری های خودرو بین 2 تا 3 سال عمر مفید داشته و پس از آن باید تعویض شوند. در نتیجه می توان گفت یکی از علائم خرابی باتری، زیاد بودن عمر آن است.

 1. تغییر رنگ نشانگر سلامت باتری

اکثر باتری های خودرو، یک چراغ نشانگر دارند که نشان دهنده عمر آنها می باشد. زمانی که باتری نو و سالم است رنگ نشانگر آن سبز است و اگر این رنگ به سمت زرد یا قرمز متمایل باشد، نشان دهنده اتمام عمر باتری و در نتیجه کاهش عملکرد آن می باشد. در صورتی که رنگ زرد یا قرمز را روی نشانگر سلامت باتری خودروی خود مشاهده کردید، عموما باید آن را با یک باتری جدید تعویض کنیداما گاهی به برق آن و اتصالات آن نیز بستگی دارد. قبل از تعویض بهتر است راهنمای دلیل روشن بودن چراغ باتری خودرو را بخوانید تا از خراب بودن آن مطمئن شوید.

 1. تغییر شکل ظاهری باتری

گرم شدن بیش از حد موتور خودرو می تواند باعث خراب شدن باتری و برآمده شدن آن شود. در صورتی که در ظاهر باتری خود این تغییرات را مشاهده کردید، یعنی عمر مفید باتری خودروی شما به پایان رسیده است و باید آن را تعویض کنید. گرما، ضربه، شکستگی و عواملی مانند اینها، می تواند منجر به خرابی باتری خودرو و کاهش عملکرد آن شود.

 1. استارت خوردن نامنظم خودرو

ممکن است خودروی شما یک روز به سادگی استارت خورده و روشن شود و روز دیگر اصلا با استارت خوردن روشن نشود. در این صورت، باتری خودرو شارژ را درون خود نگه نمی دارد و نشانه ی خرابی باتری می باشد. در این شرایط، باید برای عملکرد بهتر خودرو باتری آن را تعویض کنید.

 

بهترین برند باتری

از میان باتری های موجود در بازار برای انواع خودروها، برخی برند ها عملکرد بهتری دارند و دیرتر خراب می شوند.

بهترین مارک باتری ماشین

 • باتری خارجی

شرکت های خارجی مختلفی باتری خودرو تولید می کنند اما در میان آنها، برندهای کره ای در کشور ایران محبوبیت بیشتری دارند. اغلب افراد به دنبال مارک های کره ای باتری خودرو می گردند. از بهترین برندهای کره ای باتری خودرو می توان به پوما و دلکور اشاره کرد.

 • باتری ایرانی

اکثر محصولات داخلی از جمله باتری از لحاظ کیفیت و عملکرد و کارایی با محصولات خارجی در یک سطح قرار دارند. به عنوان مثال، می توان گفت که شرکت باتری ساطی سپاهان و یا شرکت باتری صبا جز شرکت های ایرانی تهیه کننده باتری خودرو هستند و باتری هایی که توسط این شرکت ها تولید می شوند از لحاظ کیفیت و عملکرد، با باتری های خارجی مقایسه می شوند و هم سطح با آنها قرار می گیرند.

در نتیجه، شما با خرید برخی محصولات داخلی نیز می توان از یک محصول باکیفیت استفاده کنید و از عملکرد و کارایی آن اطمینان داشته باشید. باتری جزو همین محصولات است که توسط شرکت های ایرانی بسیار باکیفیت و با عملکرد و کارایی بالا تولید و عرضه می شود.

 

هزینه خرید باتری و تعویض آن

هزینه خرید باتری به عوامل مختلفی بستگی دارد. عواملی مانند مارک باتری ماشین، ضمانت نامه آن و حتی تاریخ تولید ماشین می تواند روی هزینه نهایی خرید آن تاثیرگزار باشد. برای خرید باتری مناسب برای خودرو، باید از کیفیت و کارایی آن اطمینان پیدا کرده و مارک های قابل اعتماد را خریداری کنید. حتی توصیه می شود باتری هایی را خریداری کنید که دارای ضمانت نامه باشند.

قیمت تعویض باتری خودرو نیز از سوی تعمیرکاران تعیین می شود و به نوع باتری و خودرو بستگی دارد. و به نوع خودرو و توان آن بستگی دارد و ارزان ترین آن با توجه به مدل ماشین از 250 تا 500 هزار تومان برای خودروهای ضعیف تر و در بهترین حالت تا 2 میلیون نیز قیمت دارد.

 

راه های تشخیص و تست سلامت باطری

شما می توانید باتری معیوب خودروی خود را تشخیص داده و سلامت آن را تست کنید. تنها کافی است به موارد زیر دقت کنید:

هزینه خرید باتری ماشین

 • باید در ابتدا از عملکرد دینام و سلامت آن اطمینان پیدا کنید.
 • باتری دارای بست هایی می باشد که باید آن هارا چک کرده و از اتصال و یا قطعی بست ها اطلاع پیدا کنید.
 • محل اتصال بست به باتری را چک کنید و از محکم بودن بست اطمینان پیدا کنید.
 • در صورتی که می توانید بست ها را جدا کرده و سر باتری و بست ها را کاملا تمیز کنید.
 • عملکرد استارت و سلامت آن را بررسی کنید.
 • شمع های خودرو را بررسی کرده و از سلامت جرقه زنی شمع ها اطمینان پیدا کنید.
 • باتری را بررسی کرده و عملکرد آن را در زمان شارژ کردن و نگهداری شارژ بررسی کنید.

در صورتی که باتری خراب شده باشد و مشکل از قطعات و قسمت های دیگر خودرو نباشد، باید باتری خودروی خود را تعویض کنید.

 

مشکلات احتمالی باتری ماشین

باتری ماشین ممکن است به دلایل مختلف دچار برخی مشکلات شود که در نهایت باعث خرابی آن می شود.

مشکلات احتمالی باتری خودرو

 1. مشکلات غیرعمدی

در برخی موارد، ممکن است که فراموش کنید چراغ جلوی ماشین خود را خاموش کنید. عواملی از این قبیل منجر می شوند انرژی الکتریکی موجود در باتری استفاده شده و در نهایت، باتری خراب شود.

 1. سیستم شارژ معیوب

اجزای الکتریکی داخل خودرو انرژی مورد نیاز خود را از دینام می گیرند. علاوه بر آن، دینام وظیفه شارژ باتری خودرو را نیز به عهده دارد. در صورتی که دینام دچار مشکل شود باتری خالی می شود. ممکن است که دینام از نظر فنی مشکلی نداشته باشد اما سایر اجزای درگیر با معیوب شدن دینام دچار ایراد شوند. در نتیجه یکی از مشکلاتی که برای باتری خودرو پیش می آید، ممکن است به علت معیوب شدن سیستم شارژ خودرو باشد.

 1. سیستم برق معیوب

مکش برق انگلی یکی از مشکلات رایجی است که برای اکثر خودرو ها پیش می آید. مواردی مانند ساعت خودرو و تنظیماتی که در خودرو ذخیره می شوند، برای فعالیت خود از انرژی باتری خودرو استفاده می کنند. مشکل واقعی برای باتری خودرو زمانی پیش می آید که فیوز خودرو معیو شود، در سیم کشی نقضی وجود داشته باشد و یا نثب اجزای الکتریکی با ایراد همراه باشند. تمامی این موارد، می توانند در مدت زمان کوتاهی باتری خودروی شما را تخلیه کنند.

 1. رانندگی در مسافت های کوتاه به صورت متعدد

دینام در طی زمان باتری را شارژ می کند. در صورتی که مسافت و زمان روشن بودن خودرو شامل یک بازه زمانی کوتاه باشد، دینام برای پمپ انرژی به سلول های باتری فرصت کافی پیدا نمی کند. تنها راه برای جلوگیری از ایجاد این مشکل این است که در مسافت های طولانی از خودرو استفاده کنید. اگر باتری شما دچار مشکل شود یکی از دلایل آن می تواند همین پیمودن مسافت های کوتاه باشد.

علاوه بر آن، گرمای بیش از حد، سست بودن کابل های متصل به باتری و یا ایجاد خوردگی در کابل ها می تواند باعث ایجاد خرابی در باتری شده و یا عملکرد موتور خودرو را دچار مشکل کند.

باتری ماشین از قطعات اصلی و مهم آن است که اگر از سلامت آن کاسته شود و یا ایراداتی در اتصالات آن وجود داشته باشد، می تواند عملکرد خودرو را درگیر کرده و مشکلات جانبی متعددی را ایجاد کند. در نتیجه، در صورتی که هر یک از علائم خرابی باتری را مشاهده کردید برای تست سلامت و در صورتی نیاز، تعویض آن اقدام کنید.

فهرست مطالب

ارتباط با ما

برای خرید خودرو به کمک نیاز دارید؟

(همین حالا تماس بگیرید)

تلفن: ۴۸۴۱۶

آدرس دفتر مرکزی : تهران ، بزرگراه اشرفی اصفهانی ، بعد از مرزداران ، کوچه ولدخانی ، پلاک ۲۴ ، واحد ۱

مقالات خودرو
خرید دانگ‌ فنگ ix5
دانگ ‌فنگ ix5

بررسی مشخصات کامل دانگ‌ فنگ ix5 تا پیش از این با حضور اچ ۳۰ کراس خاطره خوبی از محصولات دانگ‌ فنگ در ذهن خریدار ایرانی

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
5 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
محمد
محمد
4 سال قبل

بسیار مطلب مفیدی بود خیلی کمکم کرد مرسی از سایت خوبتون

امید
امید
4 سال قبل

خیلی ممنون واقعا کمکم کرد

سعید کنعانی
سعید کنعانی
4 سال قبل

برای جلوگیری از سولفاته شدن سر باطری چیکار کنیم؟
ممنون میشم راهنمایی کنید🙏🌹

مهدی پورمنوچهری
مهدی پورمنوچهری
3 سال قبل
پاسخ به  سعید کنعانی

با سلام
برای جلوگیری از سولفاته زدن سر باتری خودرو میتونید به اون گریس بزنید

کاکتوس
کاکتوس
3 سال قبل

مطلب خوبی بود

کاکتوس نت