لوگو تامین خودرو آزمون

تامین، سرویس، نگهداری

تاریخچه سرامیک و سایر پوشش‌های رنگ خودرو

تاریخچه سرامیک و سایر پوشش‌های رنگ خودرو

شاید برایتان جالب باشد که بدانید استفاده از واکس ماشین که امروز استفاده می‌کنیم، ۸۰ سال پیش از اختراع اتومبیل توسط کار کارل بنز رایج بوده است. در این مطلب تاریخچه سرامیک و سایر پوشش‌های رنگ خودرو مرور خواهیم کرد و اینکه چه افراد و شرکت‌های تأثیرگذاری در روند محافظت و بخش مهمی از خودرو نقش داشته و به چندین میلیون مالک خودرو در جهان کمک کرده‌اند.

توجه داشته باشید که شرکت تامین خودرو هم سعی دارد با استفاده از آخرین دستاوردها درزمینه اتودیتیلینگ و خدمات حفاظت از رنگ خودرو، عمر باارزش‌ترین قطعه خودرو شما که همان رنگ آن باشد را افزایش می‌دهیم.

تاریخچه سرامیک و سایر پوشش‌های رنگ خودرو

حفاظت از بنده با چربی حیوانات

برای اولین بار در سال ‍‍‍۱۸۰۰ با استفاده از چربی که از پوست حیوانات به‌دست می‌آمد، آلمانی‌ها در شهر کوچکی به نام بیشوفسهایم از استان هسن در غرب آلمان اقدام به براق کردن فلزات کردند. این ایده بیشتر برای استفاده در کالسکه‌هایی اسبی استفاده می‌شد. با اختراع خودرو ارزش قطعات فلزی که به‌عنوان بدنه در خودرو استفاده می‌شد.

افزایش پیدا کرد و به همین خاطر در کنار گاراژهای مکانیکی تعمیر خودرو، در سال ۱۸۹۱ فرانک مگویار ( Frank meguiar ) گاراژی را افتتاح کرد که در کنار رفع مشکلات فنی، بخش کوچکی از گاراژ خود را به پولیش‌کاری بدنه خودروها اختصاص داده بود. گاراژ مگوایار تبدیل به اولین و یکی از بزرگ‌ترین مراکز دیتلینگ در دنیا شد که درنهایت به خلق برند 3M منجر شد.

این گاراژ برای اولین بار در سال ۱۹۲۰ کاغذ سمباده را اختراع کرد که تحول بزرگی درزمینه خدمات به رنگ فلزات به‌حساب می‌آمد. در سال ۱۹۲۵ مجموعه 3M کاغذهای برچسبی را ابداع کرد که امکان رنگ‌آمیزی دو رنگ روی بدنه را ایجاد می‌کرد. باوجوداینکه فعالیت‌های این مجموعه در ادامه در حوزه‌های دیگری گسترش پیدا کرد، اما هنوز هم تمرکز آنها روی محصولاتی است که به خدمات فنی و خودرویی مرتبط است.

یکی از مهم‌ترین محصولات 3M را می‌توان ماسک‌های سری N95 دانست که در روزهای کرونایی طرفدار پیداکرده بود و افراد زیادی علاقه به استفاده از این ماسک داشتند، درحالی که استانداردگذاری برای نفوذ ذرات به ماسک را همین شرکت 3M انجام داده بود.

تاریخچه سرامیک و سایر پوشش‌های رنگ خودرو

پولیش درزگیری

کمپانی دیگری که در تاریخ اتو دیتیلینگ تأثیرگذار بود، پلاستون ( plastone ) نام داشت که توسط بن هیریس ( Ben Hirsch ) اقدام به ابداع پوششی به نام درزگیر رنگ یا واکس لاک‌پشتی ( turtle wax ) کرد. نام واکس بدنه خودرو لاک‌پشتی به دلیل سختی این پوشش به‌کار گرفته می‌شد.

پس‌ازاین ابداع تغییرات زیادی در اتو دیتیلینگ رخ داد و موادهای مختلفی ابداع شد تا به مواد درزگیر رنگ پلیمری برسیم که در سال ۱۹۷۰ توسط دوپون (Dupont) در ژاپن معرفی شد. این پوشش بی‌رنگ به‌غیراز مزایا سابق دوام بیشتری داشت و به مدت بیشتری روی رنگ بدنه باقی می‌آمد.

تنها مشکل این پوشش عدم امکان استفاده آن برای تمام‌رنگ‌ها بود. این مشکل با معرفی پولیش دو قلو اوربیتر (orbiter) برطرف شد که در ابتدا برای حفاظت از پوشش بدنه فضاپیماها و سایر وسایل نقلیه هوایی استفاده می‌شد، اما در دهه سال‌های پایانی دهه ۷۰ به خودروها هم راه پیدا کرد. در سال ۱۹۸۰ ژاپنی‌ها گِل دیتیلینگ را معرفی کردند که ۱۰ سال طول کشید تا به ایالات‌متحده برسد.

دهه ۹۰ تغییرات عمیقی‌تری در دیتیلینگ رخ داد و البته در رنگ و پوشش‌های مختلف خودرویی رخ داد. پارچه‌های میکرو فیبر در اوایل دهه ۱۹۹۰ در سوئد معرفی شد و خیلی زود در اروپا و سپس در سراسر دنیا گسترش پیدا کرد. با وارد شدن به قرن ۲۱ از روش‌های جدیدی برای حذف مشکلات عمیق‌تری همچون اشعه UV، باران‌های اسیدی و نمکی را حذف می‌کرد. سپس در سال ۲۰۰۷ پوشش‌های پلمیری با استفاده از نانوتکنولوژی اختراع شد که امروز از آنها به‌عنوان سرامیک ماشین یاد می‌کنیم.

تاریخچه سرامیک و سایر پوشش‌های رنگ خودرو

سرامیک چیست؟

پلی تترا فلورواتیلن یا PTFE ماده شیمیایی فلوروپلیمری است که حتی در برخی از کمپانی‌ها به‌عنوان تفلون PTFE شناخته می‌شود. شرکت دوپونت که در بالا به آن اشاره شد در سال ۱۹۳۸ این ماده را معرفی کرد. در ابتدا این ماده برای پوشش چدن استفاده می‌شد. این پوشش ۲ دهم میکرونی حداقل ۶ الی ۸ ماه روی بدنه باقی می‌ماند، اما درنهایت پوشش‌های سرامیکی جاگزین پوشش تفلن خودروهای گران‌قیمت شد.

شرکت نانوشاین در سال ۲۰۱۰ یکسری محصول معرفی کرد که به نحو عمیقی دنیای اتودیتیلینگ را متحول کرد. این محصولات را به نام تکنولوژی نانو سرامیک خودرو شناخته می‌شد که به باور بسیاری از افراد روی بدنه خودرو معجزه می‌کند. در حال حاضر بیش از یک‌میلیون دستگاه خودرو از پوشش سرامیک رنگ خودرو پیشرفته استفاده کرده‌اند.

کشف مواد نانوسرامیک به ابداع روشی به نام سل-ژل یا رسوب‌دهی محلول شیمیایی وابسته بود که ریز ذرات در حد نانو را باهم ترکیب می‌کرد. از مزایا این مواد می‌توان به افزایش مقاومت در برابر فشارهای فیزیکی، افزایش رسانایی الکترونیکی، داشتن صرفه اقتصادی و رقابت‌پذیری با سایر مواد موجود در بازار، افزایش انعطاف نسبت به سرامیک‌های معمولی که خیلی زود ترد و شکننده می‌شود ولی به خاطر امکان حرکت مرزدانه‌ها در سرامیک بدنه خودرو این مشکل به وجود نمی‌آید.

روی بدنه و رنگ خودرو مواد سرامیک خودرو در محل می‌توانند مقاومت مواد رنگ را در مقابل اکسید شدن و یا برخی از مواد شیمیایی و اسیدی افزایش می‌دهد، این مواد تا حد زیادی می‌تواند از آسیب‌های فیزیکی جلوگیری کند. شاید برخی صرفاً شفاف شدن رنگ خودرو به آنها به نظر برسد، اما به‌غیراز صدمات با فشار زیاد، این مواد به‌نوعی حکم همان لاک شفافی را دارد که لاک‌پشت‌ها همیشه با خود حمل می‌کنند، اما با وزنی در حد یک پَرِ کاه!

تاریخچه سرامیک و سایر پوشش‌های رنگ خودرو

پولیش و سرامیک در تامین خودرو

در تأمین خودرو می‌توانید تجربه جذاب به کار بردن آخرین سطح از فناوری دیتیلیگ را روی بدنه خودرو تجربه کنید. این درحالی است که باوجود استفاده از اصیل‌ترین مواد از معتبرترین منابع تهیه مواد نانو سرامیک و پولیش ماشین در ایران، اما به خاطر تعرفه پایین ارائه خدمات در تأمین خودرو، این تجربه با کمترین هزینه برای خودروهای کارکرده در تأمین خودرو به وجود می‌آید.

همچنین در نظر داشته باشید که تفاوت اصلی دریافت خدمات در تأمین خودرو به‌عنوان یک شرکت ثبت‌شده و رسمی، دریافت کارت ضمانت و گواهی انجام خدمات است که ارزش خودرو شمارا افزایش می‌دهد. آگاه باشید که علاقه‌مندان به دیتلینگ هم می‌توانند در دوره‌های آموزش دیتلینگ «آزمون خودرو» حضور داشته باشند و از روش آموزش سرامیک روی بدنه استفاده کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال کارشناس دیتیلینگ برای مشاوره به‌صورت رایگان در محل استقرار خودرو شما، کافی ست با شماره پنج رقمی تأمین خودرو (+۹۸۲۱۴۸۴۱۶) تماس بگیرید و یا به بخش تماس با ما در وب‌سایت تأمین سر بزنید.

 

فهرست مطالب

ارتباط با ما

برای خرید خودرو به کمک نیاز دارید؟

(همین حالا تماس بگیرید)

تلفن: ۴۸۴۱۶

آدرس دفتر مرکزی : تهران ، بزرگراه اشرفی اصفهانی ، بعد از مرزداران ، کوچه ولدخانی ، پلاک ۲۴ ، واحد ۱

مقالات خودرو
مرکز کارشناسی رنگ خودرو
مرکز کارشناسی رنگ خودرو

مرکز کارشناسی رنگ خودرو تامین خودرو آزمون مرکز کارشناسی رنگ خودرو آزمون با تجربه بیش از ۴۰۰۰۰ کارشناسی خودرو ، مفتخر است که اعلام کند

کارشناسی خودرو دست دوم
کارشناسی خودرو دست دوم

  اقدامات لازم قبل از خرید و فروش ماشین کارشناسی خودرو دست دوم یکی از مهمترین مسائلی است که باید هنگام خرید خودرو دسته دوم

آموزش
آموزش

بدون پیش‌ زمینه کارشناس خودرو شوید! هیچ کسی نمی‌تواند اهمیت آموزش در زندگی افراد را کتمان کند، اما برخی از آموزش‌ها می‌توانند تغییرات مهمی در

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها