لوگو تامین خودرو آزمون

تامین، سرویس، نگهداری

برای سفر با ماشین چه مواردی را چک کنیم

لیست مواردی که باید از سلامت آنها قبل از سفر مطمئن شوید

افزایش هزینه‌های نگهداری از خودرو باعث شده که کمتر در سفرهای درون‌شهری به سراغ خودرو شخصی برویم، اما برای مسافرت‌هایی که گهگاه مجبور به رفتن آنها می‌شویم، خودرویی که در پارکینگ مانده است باید پیش از راهی شدن بررسی کرد که خودرو ما شرایط راهی شدن را دارد یا خیر؛ برای این کار باید قطعات مهمی که در عملکرد صحیح خودرو تأثیر مستقیم دارند را بررسی کرد. در این متن به بررسی نکاتی می‌پردازیم که در هنگام مواجه اولیه با خودرو و حتی پیش از استارت زدن خودرو می‌توان بررسی کرد. اما پس از بررسی این نکات ما در «تامین خودرو» طی قسمت‌های بعدی به معرفی نکاتی می‌پردازیم که پس از روشن کردن پیشرانه و سپس حرکت کردن خودرو لازم است به بررسی آنها بپردازیم.

نکاتی برای آسایش در سفر- بخش اول

افزایش هزینه‌های نگهداری از خودرو باعث شده که کمتر در سفرهای درون‌شهری به سراغ خودرو شخصی برویم، اما برای مسافرت‌هایی که گهگاه مجبور به رفتن آنها می‌شویم، خودرویی که در پارکینگ مانده است باید پیش از راهی شدن بررسی کرد که خودرو ما شرایط راهی شدن را دارد یا خیر؛ برای این کار باید قطعات مهمی که در عملکرد صحیح خودرو تأثیر مستقیم دارند را بررسی کرد. در این متن به بررسی نکاتی می‌پردازیم که در هنگام مواجه اولیه با خودرو و حتی پیش از استارت زدن خودرو می‌توان بررسی کرد. اما پس از بررسی این نکات ما در «تامین خودرو» طی قسمت‌های بعدی به معرفی نکاتی می‌پردازیم که پس از روشن کردن پیشرانه و سپس حرکت کردن خودرو لازم است به بررسی آنها بپردازیم.

 

بازدید لاستیک‌ها از نظر تاریخ و شرایط ظاهری

شاید برایتان جالب باشد، اما بیشترین اطلاعاتی که یک خودرو در اولین نمای ظاهری خود ارائه می‌کند، در قسمت سیاه رنگ تایرها درج‌شده است. پس‌ازاین قسمت، برای چک کردن سایر نقاط لازم است قفل خودرو را بازکنید، اما بررسی نکاتی همچون تاریخ تولید تایر و شرایط همچون عدم خوردگی، صاف شدن گل یا شیارهای روی سطح تایر در هر شرایط ممکن است. برای بررسی تاریخ تایر باید توجه داشته باشید که تمام تایرسازان با آغاز قرن ۲۱ (سال ۲۰۰۰ میلادی) سیستم واحدی برای مشخص کردن زمان تولید محصولاتشان با دقت هفته تولید در سال دارند.

بازدید لاستیک برای سفر

به ‌این‌ ترتیب که یک عدد چهار رقمی (فقط در یک طرف دیواره کناری) که دو رقم سمت راست به سال تولید و دو رقم سمت چپ به هفته تولید (با احتساب اولین هفته سال میلادی) اختصاص پیدا می‌کند. تنها کاری که شما باید انجام بدهید، دقت کردن به دو رقم سمت راست است که سال تولید را مشخص می‌کند و شما باید توجه داشته باشید که اگر مصرف عادی سالیانه ۲۰ الی ۳۰ هزار کیلومتر در سال دارید، تایر خودرو بیشتر از ۴ سال عمر نمی‌کند.

تنظیم باد چرخ‌ها

برای انجام این مرحله بهتر است از ابزار تخصصی آن یعنی دستگاه تنظیم باد استفاده کنید. درواقع اگر دستگاه تنظیم باد نداشته باشید حتما پیش از آغاز سفر به آپاراتی جهت تنظیم باد مراجعه کنید. همچنین خودروهایی که مجهز به سنسور TPMS هستند می‌توانند یک مرحله جلوتر از سایر خودروها باشند،

سلامت چرخ ها

چراکه در صورت خارج شدن باد تایر از شرایط عادی، چراغ هشدار این سنسور می‌تواند آگهی‌دهنده شرایط اضطراری باشد. به‌غیراز این موضوع در طی سفر هم توجه داشته باشید که واکنش ‌های تایر نسبت به سطح جاده به چه نحوی است، اگر حس خاصی نسبت به عملکرد تایر دارید و یا اتفاقی رخ داد که حس کردید عملکرد ناصحیح تایر روی عملکرد خودرو تاثیر می‌گذارد، حتما در نزدیک‌ترین مکان پارک کرده و اقدام به بررسی شرایط تایر کنید.

بازدید سطح روغن موتور

حال که قفل خودرو را باز کردید پیشنهاد ما این است که پیش از هر اقدامی کاپوت خودرو را بالا زده و به سراغ روانکار اصلی خودرو بروید. برای انجام این کار لازم است پیش از هرچه بررسی کنید که خودرو در سطح مسطحی قرار دارد و اختلاف سطح به‌صورت حضور در سطح شیب‌دار امکان ایجاد اختلال در بررسی سطح روغن را ایجاد نکند.

ترمز خودرو

حال نشانگر یا گیج روغن‌موتور را از محل آن خارج کنید. حال پس از تمیز کردن با دستمال این نشانگر بار دیگر آن را وارد درگاه اختصاصی آن کنید تا به مکان اختصاصی‌اش در محل ذخیره روغن (کارتل) دسترسی پیدا کند. پس از گذشت چند ثانیه دوباره گیج را از محل خود خارج کنید و دقت کنید که آثار باقی مانده روغن روی گیج بین دو درجه Min و Max قرار داشته باشد و به Min نزدیک نباشد. توجه داشته باشید که بهترین زمان برای بازدید سطح روغن‌موتور قبل از روشن کردن موتور یا زمانی است که حداقل بک ساعت از خاموش شدن خودرو گذشته باشد.

بازدید شرایط روغن جهت تعویض

حال که کارتل را بیرون کشیدید، امکان بررسی شرایط کیفی روغن‌موتور را هم دارید. پیش از هر چیزی توجه داشته باشید که تیره شدن روغن‌موتور به معنی خرابی آن نیست و حتی درمورد خودروهایی که کارکرد بالا دارند، نشان از عملکرد صحیح روانکار از بابت تمیز کردن محل روانکاری است.

ممکن است که خودرویی پس از یک هزار کیلومتر پس از تعویض روغن هم روغنی شفاف داشته باشد که این موضوع شاید نشانی از کم بودن توان تمیزکاری و انحلال‌پذیری روغن مورد انتخاب شما باشد. اما درصورتی‌که متوجه شدید که رنگ قهوه‌ای روغن‌موتور به سمت شیری‌رنگ می‌رود، می‌توان احتمال نفوذ مایع خنک‌کننده در محیط روانکاری یا همان ترکیب شدن آب و روغن را وارد دانست که برای بررسی آن بهتر است به تعمیرکار مراجعه کنید تا شرایط روانکار و کولنت و محیط سر سیلندر را بیشتر بررسی کند. همچنین در اقدام بعدی می‌توانید درپوش سرسیلندر را هم باز کنید تا شرایط روانکار را بهتر بررسی کنید.

بازدید ریزش مایعات

برای بررسی آخرین بخش از روانکاری خودرو لازم است که خودرو شما چند ساعتی در محل پارک خود قرار داشته باشد. در خودرو سیال‌ها و روان‌کننده‌های مختلفی کاربرد دارند که از جمله آن می‌توان روغن موتور، روغن گیربکس، روغن هیدرولیک، روغن ترمز، ضدیخ و مایع خنک کننده، مایع شیشه شور و حتی بنزین را نام برد. برای تشخیص اینکه نشتی کدام یک از موارد اشاره شده در بالا می باشد اولا باید به محل نشت دقت کرد چون هرکدام از این سیال ها در قسمت خاصی از موتور خودرو قرار دارند و در مرحله دوم باید تا حدی با سیال های مختلف خودرو آشنایی داشته باشید و حداقل چند بار قبلا آن‌ها را مشاهده کرده باشد.

بازدید سطح مایع ترمز

سیستم ترمز را به عنوان سیستم‌ ایمنی حیاتی خودرو می‌شناسد و به خاطر این نقش مهم، لازم است که توجه زیادی به شرایط آن داشته باشید. این در حالی است که براساس آمار مالکین نیمی از خودروها هرگز مایع ترمز (به اشتباه روغن ترمز مصطلح شده است.) را طی ۱۰ سال اول کارکردن خودرو تعویض نمی‌کنند. حتی در تست‌های سالیانه خودروهای اروپایی بررسی شرایط مایع ترمز در لیست مواردی است که برای اخذ تاییده حضور در جاده‌ها (چیزی شبیه به معاینه فنی) لازم است. حتما توجه داشته باشید که سطح مایع ترمز صرفا نشان دهنده کارایی این مایع نیست.

روغن ترمز خودرو

توجه داشته باشید که حتی برای سریز کردن مایع ترمز هم باید در دفترچه خودریتان بررسی کنید که از استاندارد DOT (مخفف وزارت حمل‌ونقل ایالات‌متحده) ۳ تبعیت می‌کند یا استاندارد دات ۴ البته برخی از خودروهای بسیار جدید نیاز به مایع ترمزی دارند که قابلیت آبگریزی داشته باشد و استاندارد دات ۵ و ۵.۱ تبعیت می‌کند.

خرید با اطمینان در تامین خودرو

حال که به بررسی نکاتی برای انجام سفر در شرایط فعلی پرداختیم، شاید برخی به فکر رفتن به سفر با خودروی جدیدی افتاده باشند که دردسرهای خودروی با کارکرد بالا را نداشته باشد. توجه داشته باشید که حتی خودرو صفر کیلومتر هم ممکن است در شرایط فنی ایدئالی نباشد و درحین مونتاژ ایرادهای فنی، بدنه یا حتی در رنگ آن وجود داشته باشد که باعث افت قیمت می‌شود و در نهایت برای فروش مجدد خریدار متضرر خواهد شد. حتی درصورتی‌که واقعا به فروشنده اعتماد داشته باشید، ممکن است در معامله قبلی، روند خریداری به‌صورت واضح انجام‌شده باشد. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم که برای اینکه سوءتفاهمی در هنگام فروش خودروی‌تان نداشته باشید؛ در نظر داشته باشید که کارشناسی خودرو، چه از انواع صفر کیلومتر، چه کارشناسی خودرو کارکرده امری حیاتی است. ما در «تامین خودرو» سعی داریم با بهره‌گیری از متخصص‌ترین کارشناسان و بالاترین سطح از تجهیزات خریدی آسوده و با اطمینان برای شما رقم بزنیم. اطمینان داشته باشید که تامین خودرو در حین روند خریدوفروش خودرو همراه شما خواهد بود و از انجام کلاه‌برداری در معاملات جلوگیری خواهد کرد. لازم به ذکر است که سریع‌ترین روش برای اخذ کارشناس برای کارشناسی خودرو دست دوم یا نو در «تامین خودرو» تماس با شماره پنج رقمی «۴۸۴۱۶» است. برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت کارشناسی خودرو «تامین خودرو آزمون» به آدرس:  https://tkacar.net مراجعه فرمایید.

 

آموزش کارشناسی برای علاقه‌مندان به خودرو

حتما متوجه شدید که در خرید خودرو، کارشناسان چه نقش حیاتی و مهمی را ایفا می‌کنند، شاید هم به این فکر افتاده باشید که عملیات کارشناسی خودرو به چه شکل انجام می‌شود. مرور کردن تمام این سوالات در ذهن شما طبیعی است و البته پاسخ آنها هم نزد ماست. اگر شما علاقه‌مند به خودرو هستید علاوه‌بر کارشناسی خودروها، مجموعه «تامین خودرو آزمون» اقدام به برگزاری کلاس‌های آموزش کارشناسی تخصصی خودرو هم می‌کند. در این دوره شما با شیوه کارشناسی رنگ خودرو، کارشناس فنی خودرو و هرآنچه برای کارشناسی ماشین به عنوان فرد کارشناس سلامت خودرو برای تبدیل شدن به کارشناس سیار خودرو یا تاسیس مرکز تشخیص رنگ خودرو احتیاج دارید به شما آموزش داده خواهد شد. همان‌طور که کارشناسی‌های ما ضمانت شده و تضمین‌شده است، ما به هنرجویان دوره‌های «آزمون خودرو» تضمین می‌دهیم که صفر تا صد کارشناسی خودرو را آموزش داده و در پایان دوره‌ها بدون هیچ شکی شما یک کارشناس خودرو با در اختیار داشتن مدرک معتبر و قابل ترجمه از وزارت صنعت، معدن و تجارت خواهید بود. علاقه‌مندان به این دوره‌ها می‌توانند از خدمات ویژه‌ای همچون کارآموزی رایگان و نامحدود در کنار کارشناسان تامین خودرو و شرکت در کارگاه آموزش راه‌اندازی و توسعه کسب‌وکارهای نوپا بهره‌مند شوند. پس برای یادگیری مهارتی با درآمد بالا برای ثبت نام در آخرین دوره آموزش کارشناسی در آزمون خودرو در سایت «آزمون خودرو» ثبت نام کنید تا کارشناسان آموزش با شما تماس بگیرند.

فهرست مطالب

ارتباط با ما

برای خرید خودرو به کمک نیاز دارید؟

(همین حالا تماس بگیرید)

تلفن: ۴۸۴۱۶

آدرس دفتر مرکزی : تهران ، بزرگراه اشرفی اصفهانی ، بعد از مرزداران ، کوچه ولدخانی ، پلاک ۲۴ ، واحد ۱

مقالات خودرو
روغن سوزی خودرو چیست و چه علائمی دارد؟
روغن سوزی خودرو

روغن سوزی خودرو چیست و چه علائمی دارد؟ آیا می دانید روغن سوزی خودرو چیست و چه علائمی دارد؟ واژه روغن سوزی به لحاظ عمومی

کارشناسی قیمت ماشین
کارشناسی قیمت ماشین

کارشناسی قیمت ماشین خیلی ها که خودروی دست دوم و کارکرده خریداری کرده اند ، معمولا بعد از مدتی از لحاظ فنی دچار مشکل شده

بررسی سلامت خودرو
نکات لازم چک خودرو قبل سفر

بررسی کامل عملکرد صحیح قطعات خودرو قبل از سفر افزایش هزینه‌های نگهداری از خودرو باعث شده که کمتر در سفرهای درون‌شهری به سراغ خودرو شخصی

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
3 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
علیرضا زاده رعیت
علیرضا زاده رعیت
3 سال قبل

با سلام ممنون از مطالب مفیدتون

علیرضا نظری
علیرضا نظری
3 سال قبل

درود بر شما
وقت بخیر
کاش یه چک لیست از این موارد رو می داشتیم تا می تونستیم بررسی کنیم
یا این کار شما خیلی کار ما رو راحت تر کردید
ممنونم از تامین خودرو

عاطفه سلحشور
عاطفه سلحشور
3 سال قبل

درود بر شما
چقدر این مطلب عالی بود چون همیشه هراس داشتم از اینکه در جاده اتفاقی برای ماشینم بیفته و سفرم رو خراب کنه و لی حالا میدونم چه مواردی چک کنم بدون هیچ هزینه تا با خیال راحت برم سفر
با تشکر