لوگو تامین خودرو آزمون

تامین، سرویس، نگهداری

بررسی لندروورهای موجود در بازار ایران

بررسی لندروورهای موجود در بازار ایران

تولید یک مدل با یک پلت‌فرم طی ۶۸ سال کاری نیست که هر خودروسازی از عهده آن بربیاید، اما لندروور توانست با مدل دیفندر خودرویی کارآمد را عرضه کند، باوجود کاربری خاص، علاقه‌مندان و حتی سبک زندگی خاص خود را ایجاد کرده بود. از دهه ۷۰ میلادی با تولید سری لوکس‌تر رنج‌روور، به تنوع محصولات لندروور اضافه شد، در این مقاله به بررسی لندروورهای موجود در بازار ایران می پردازیم.

اما همین حالا هم تشخیص یک لندروور ( درصورتی‌که چینی نباشد ) از فواصل دور هم امکان‌پذیر است. این شرکت در حال حاضر به صورت یک شرکت سهام مشترک با جگوار زیر نظر تاتاموتورز هندوستان فعالیت می‌کند.

لندروور هم مانند سایر خودروسازان وارد حوزه تولید خودروهای برقی هم شده است. اما درباره حضور محصولات این خودروساز در ایران حتی تجربه مونتاژ در ایران هم وجود داشته است. لندروورهای مدرن و لوکس هم با کیت ارتقای ظاهری هامان به ایران راه پیدا کردند.

آفرودبازی به سبک بریتانیایی

پس از پایان جنگ جهانی دوم در سال ۱۹۴۵ کمپانی جیپ شروع به تولید محصول نظامی خود برای مردم عادی و تجاری‌سازی محصول خود کرد که اتفاقا با استقبال خوبی مواجه شد و حتی نمونه‌های نظامی آنکه وارد خاک انگلستان شده بودند هم طرفداران زیادی پیدا کرد. کمپانی روور که آغاز فعالیت آن به سال ۱۸۷۸ برمی‌گشت، تصمیم به تولید تجاری خودرویی مشابه با جیپ گرفت.

لندروور اصلی در سه نسل ( با تغییرات محدود ) از سال ۱۹۴۸ الی ۱۹۸۵ تولید شد و سپس تا سال ۱۹۸۹ تحت عنوان نینتی در کنار مدل وان تن که معرف طول لندروور بود تولید شد و درنهایت از سال ۱۹۹۰ بانام واحد دیفندر تا سال ۲۰۱۶ عرضه شد.

در ایران شرکت مرتب خودرو در ابتدا اقدام به واردات سه نسل اول این خودرو طی سال‌های ۱۳۳۶ الی ۱۳۴۱ کرد، سپس سه نسخه سواری هفت‌نفره، وانت نیم تن و وانت یک تن کرد. تا سال ۱۳۶۰ قطعات از شرکت روور تأمین می‌شد، اما با آغاز تحریم‌ها علیه ایران، شرکت اسپانیایی سانتانا که حق تولید خودرو دیفندر را دریافت کرده بود.

عمده قطعات اصلی خودرویی که حالا پاژن نام گرفته بود را تا سال ۱۳۷6 برای ایران تأمین کرد. در این شرایط پاژن در دو تیپ استیشن پنج در با کد GLV و وانت پنج در با کد GLD تولید می‌شد.

سپس همکاری با سانتانا هم کاهش‌یافته و این شرکت صرفاً بدنه پاژن را تأمین می‌کرد و مرتب که در کنار پاژن اقدام به تولید دو محصول کره‌ای سانگ‌یانگ می‌کرد. پیشرانه سه لیتری شش سیلندر وی شکل هیوندای گالوپر را برای تجهیز پاژن خریداری کرد. گالوپر تا سال ۲۰۰۴ ( ۱۳۸۲ ) تولید می‌شد و هیوندای سرمایه‌گذاری زیادی روی این خودرو نکرده بود.

بنابراین خیلی زود از خط تولید خارج شد و پس از تأمین چند سری سفارش به ایران، شرکت کره‌ای در کارخانه تولید این پیشرانه اقدام به تولید پیشرانه‌های هیوندای تراکان کرد که پیشرانه ۳.۵ لیتر شش سیلندر وی شکل نسل سیگما داشت و سپس پیشرانه ۳.۸ لیتری لامبادا متعلق به وراکروز کرد که برای مرتب خودرو صرفه اقتصادی نداشت.

البته گالوپر در بازار آلمان و اسپانیا با برند میتسوبیشی عرضه می‌شد و به همین علت برخی از افراد متصور شده بودند که پیشرانه پاژن از متیسوبیشی تأمین می‌شود، که تصور درستی نیست. سرنوشت « مرتب خودرو » به‌این‌ترتیب بود که در سال ۱۳۹۵ « سیف خودرو » سهام آن را خریداری کرد و حالا اقدام به تولید شاسی‌بلندهای چینی بیسو T3 و T5 می‌کند که هیچ ارتباطی با لندروور ندارد.

معرفی اجمالی محصولات

بررسی لندروورهای موجود در بازار ایران

دیفندر

همان‌طور که آوردیم دیفندرهای موجود در ایران عمدتاً از انواع سری سه هستند که تا سال ۱۳۶۰ و با مدل ۱۹۸۰ عرضه می‌شدند. این خودروها از پیشرانه اصلی دیفندر استفاده می‌کردند که در بالاترین سطح با پیشرانه ۳.۵ لیتر هشت سیلندر وی شکل ۹۱ اسب‌بخار ارئه می‌کرد و موتور شش سیلندر خطی آن با ظرفیت ۲.۶ لیتر فقط ۸۶ اسب‌بخار توان داشت.

یعنی توانی برابر با خودرو پراید! این درحالی است که پیشرانه شش سیلندر ۳.۵ لیتر روور که آرایش وی شکل داشت و در سال ۱۹۷۶ ( ۱۳۴۶ ) استفاده می‌شد.

توان ۱۶۰ اسب‌بخاری داشت. تعداد محدودی از دیفندرهای جدید در مناطق آزاد ایران تردد می‌کنند که شرایط نگهداری خوبی دارند، اما در مورد لندروورهای اصلی به خاطر مونتاژ در داخل باوجود تأمین قطعات آسان اما اکثر از شرایط نگهداری مطلوبی بهره نبردند.

 بررسی لندروورهای موجود در بازار ایران

پاژن

پاژن درواقع خودرویی باربری با تمرکز روی قابلیت‌های آفرودی است. در نسخه اولیه که با پیشرانه ۳ لیتر هیوندای عرضه می‌شد، این شاسی‌بلند توان ۱۶۱ اسب‌بخار داشت، این توان از طریق گیربکس دستی شش سرعته به هر چهار چرخ منتقل می‌شود و در مقایسه با سایر خودروهای مناسب با آفرود، تنها ضعف آن مجهز نبودن به قفل دیفرانسیل محور عقب است.

تولید نمونه‌های GLV یا استیشن پنج در پاژن در سال ۱۳۸۶ با به‌پایان رسیدن فعالیت سانتانا اسپانیا متوقف شد. البته نمونه‌های قدیمی‌تر پاژن به حالت دو در و چهار در استیشن هم درگذشته تولید می‌شدند، اما شرایط به نحوی رقم خورد که نمونه‌های پیکاپ چهار در بیشترین تیراژ را داشتند.

در سال‌های ۸۱ الی ۸۲ پیشرانه دو لیتری دیزل و بنزینی پاژن از سوی مگاموتور ایران تأمین می‌شد که طرفداران زیادی نداشت، سپس به مدت کوتاهی پیشرانه Z24 نیسان پاترول داخل کاپوت پاژن رفت، اما درنهایت در آخرین روزهای سال ۸۲ توافق با هیوندای برای تأمین موتور گالوپ بسته شد.

در حال حاضر قیمت نمونه‌های بسیار تمیز از پاژن و نسخه ارتقا یافته آن به نام هرور تا ۵۰۰ میلیون تومان هم می‌رسد.

 

ارائه خدمات واکس، پولیش و سرامیک خودروهای دست دوم در «تامین خودرو»

 

بررسی لندروورهای موجود در بازار ایران

هرور

پس از پایان تأمین موتورهای کره‌ای مرتب خودرو مجبور شد به سراغ ایران‌خودرو برود تا از پیشرانه‌هایی که برای وانت فوتون استفاده می‌کرد را برای نسخه جدیدی از فوتون استفاده کند که کمی در ظاهر و تاحد بیشتری در کابین تغییرات داشته است. هرور به‌جای موتور شش سلیندر سه لیتری بنزینی، از پیشرانه ۲.۸ لیتری چهار سیلندر توربو دیزل استفاده می‌کرد که ۱۶۵ اسب‌بخار تولید می‌کرد.

درواقع هرور نسبت به پاژن ۴ اسب‌بخار قوی‌تر است و گشتاورش هم ۱۰۸ نیوتن‌متر افزایش پیداکرده است. این بار گیربکس هرور از جیتراگ آلمان تأمین می‌شد ولی یک دنده کمتر از پاژن داشت که باعث می‌شد این خودرو قابلیت استفاده کمتری در مسیر آسفالت و جاده‌ها داشته باشد.

البته تیراژ هرور بسیار پایین بود و حتی پیدا کردن آن در بازار هم کار بسیار سختی، چراکه اکثر خریداران آن شرکت‌های دولتی و خصوصی بودند و تعداد بسیار محدود به‌صورت تجاری تولیدشده و به مشتری حقیقی تحویل داده شدند. درواقع شنیدها حاکی از این است که از تیراژ هدف ۴۰۰ دستگاهی هرور، حتی ۲۰۰ دستگاه هم ساخته نشد.

درواقع به علت کیفیت مونتاژ و قطعات بالاتر هرور همیشه زیر سایه فوتون ایران‌خودرو بوده و همیشه قیمت کمتری را نسبت به این خودرو تمام چینی برای هرور درنظر می‌گرفتند.

 

کارشناسی ماشین کارکرده در «تامین خودرو»

 

بررسی لندروورهای موجود در بازار ایران

ایووک

همانطور که آوردیم در سال ۱۹۷۰ لندروور اقدام به تولید خودرویی لوکس‌تر اما باقابلیت‌های آفرود گرفت. این روند باعث شد که برند رنجروور تبدیل به محصولات با سطح آپشن بالا شوند که عموماً امکان دسترسی به بازار ایران را نداشتند. در سال ۲۰۰۸ کانسپت LRX معرفی شد تا طراحی رنجروور را از حالت مکعبی خارج کند.

نتیجه نهایی این کانسپت خودرو ایووک بود که در سال ۲۰۱۰ معرفی شد ولی برای حضور این خودرو در ایران باید ۵ سالی را صبر می‌کردیم تا در بهار سال ۹۶ شرکتی به نام «آرام خودرو ایرانیان» اقدام به عقد قرارداد همکاری با تیونر معروف آلمانی یعنی هامان کند. حالا امکان واردات محصولات بسیار خاصی توسط این شرکت مهیا شده بود.

اما در اولین اقدام آنها به سراغ ایووک کردند. این نسخه‌ها باوجود حفظ نام و نشان رنج‌روور، اما از تغییرات نسبی در ظاهر بهره می‌بردند که صرفاً باعث می‌شد امکان واردات رسمی این خودرو محیا شود.

این تغییرات شامل سپرهای جدید، گلگیرهای عریض‌تر، خروجی جدید اگزوز، رینگ‌های با طراحی متفاوت و کاهش ارتفاع نسبت به ایووک استاندارد به خاطر استفاده از سیستم تعلیق اسپرت می‌شدند. ایووک در نسخه سه در و پنج در در سه تیپ SE، HSE و اتوبیوگرافی وارد شد. البته نمونه سه در فقط با سطح آپشن متوسط به بازار ایران راه پیدا کردند.

بررسی لندروورهای موجود در بازار ایران

ایووک کروک

به طرز مشکوک و کاملاً پنهانی نسخه‌های کروک از ایووک بارنگ‌های خاص در کنار سایر نسخه‌ها وارد شدن که به‌احتمال‌زیاد به‌صورت سفارش ویژه یا از طریق کارمندان آرام خودرو سفارش‌گذاری برای واردات این خودروها انجام‌شده که همگی هم از تیپ HSE دینامیک هستند.

اما به دلیل خاص بودن این نسخه‌ها قیمت بسیاری بالایی در بازار پیدا کردند و حتی قیمت‌های میلیاردی دو رقمی هم برای این خودرو آورده شده است.

مدل حجم موتور توان اسمی گشتاور شتاب مصرف سوخت گیربکس سگمنت قیمت حدودی
دیفندر

 

2.6 لیتر 86 اسب‌بخار 150 نیوتن‌متر 20 ثانیه 15 لیتر 4 دنده دستی شاسی‌بلند کوچک 200 میلیون
پاژن

 

3 لیتر 161 اسب‌بخار 245 نیوتن‌متر 17 ثانیه 13 لیتر 6 دنده دستی شاسی‌بلند کوچک 400 میلیون
هرور 2.8 لیتر 165 اسب‌بخار 360 نیوتن‌متر 15 ثانیه 8.3 لیتر ۵ دنده دستی شاسی‌بلند کوچک 500 میلیون
ایووک 2

لیتر

240 اسب‌بخار 3۴0 نیوتن‌متر 7.۶ ثانیه 7.8 لیتر 9 دنده اتومات کراس‌اوور جمع‌وجور 8 میلیارد
ایووک کروک 2

لیتر

240 اسب‌بخار 3۴0 نیوتن‌متر 7.7 ثانیه 8 لیتر 9 دنده اتومات کراس‌اوور کروک 1۰ میلیارد

برای خریداران ایووک خاص بودن خودرو مورد مهمی است و باتوجه به اینکه این محصولات با بسته تیونینگ هامان عرضه‌شده، تهیه قطعات آن کار چندان ساده‌ای نیست. ازاین‌رو نیاز است که توجه بیشتر هنگام خرید این خودروها شود. از سوی دیگر خودروهای آفرودی پاژن هم به خاطر کیفیت پایین مونتاژ و شرایط کارکرد دشوار، نمی‌توانند خرابی زیادی دارند.

بنابراین هم خریدار جدید باید به فکر مراقبت صحیح از این خودروها باشد و هم هنگام خریداری باید دقت زیادی ازلحاظ سلامت شاسی و بدنه این خودروها داشت.

حتی در بحث فنی تشخیص مشکلات پیشرانه و گیربکس این خودروها بسیار حساس است، چراکه می‌تواند هزینه زیادی را برعهده مالک جدید بگذارد. انجام سرویس‌های کارشناسی خودرو پیش از خرید و ارائه خدمات حفاظت از شرایط بدنه توسط «تامین خودرو» به صورت در محل امکان‌پذیر است.

ما پیشنهاد می‌کنیم پس از انجام تحقیق و مقایسه شرایط اجرای سرامیک و پولیش در این مجموعه نسبت به اجرای آن اقدام کنید؛ ضمنا کارشناسان واحد دیتیلینگ تامین خودرو پیش از اجرا، برای مشاوره، به صورت حضوری در کنار خودرو شما حاضر می‌شوند.

کارشناسی شاسی‌بلندهای لندروور در تامین خودرو

شرکت «تامین خودرو» در مراحل خرید شاسی‌بلندهای لوکس ایووک و یا خودروهای مونتاژ داخل پاژن در کنار شماست. ما باتوجه به حساسیت ویژه روی ارائه خدمات با سطح بالای فناوری و برخورداری به مجهزترین و به‌روزترین تجهیزات روز دنیا در هنگام خرید هر نوع خودرویی در کنار شماست.

توجه داشته باشید که برای عیب‌یابی این خودرو نیاز به دستگاه‌های پیشرفته است تا هرگونه مشکل قبلی که فقط توسط سیستم‌های برقی قابل تشخیص است را کشف کنید.

در شرایط فعلی که قیمت قطعات و آپشن‌ها افزایش زیادی داشته و حتی شرایط واردات قطعه به کشور هم بسیار سخت‌تر از گذشته شده، بهتر است که کورکورانه اقدام نکرده و پیش هر اقدامی درباره خرید خودرو، اقدام به کارشناسی آن کنید.

اجرای خدمات پولیش و سرامیک لندروور

همانطور که آوردیم مالکین خودروهای خاصی همچون رنجروور می‌توانند برای افزایش طول عمر رنگ خودرویشان و محافظت از شرایط جاری خودرو مناسب آفرودشان، اقدام به اخذ خدمات دیتیلینگ در «تامین خودرو» کنند.

ما در تامین خودرو با استفاده از بهترین مواد خارجی درجه یک، سعی داریم همچون کیفیت محصولات این برند بریتانیایی، بیشترین رضایت از اجرای واکس، پولیش و سرامیک را ایجاد کنیم. این خدمات به صورت در محل برای مشتریان عزیز انجام می‌شود و برای انجام آن نیاز به شرایط خاصی است که پیش از انجام سرامیک باید نسبت به رعایت آنها اقدام کنید.

برای اطلاع درباره این شرایط به بخش مقالات وب‌سایت تامین خودرو و مطلب مزایای واکس و پولیش در تامین خودرو مراجعه فرمایید.

 

برای مشاهده شیوه اجرای سرامیک و پولیش در محل توسط تامین خودرو این ویدیو را مشاهده فرمایید : https://www.aparat.com/v/JI2nT

 

از شما عزیزان ممنونیم که انتهای این مطلب ( بررسی لندروورهای موجود در بازار ایران ) با ما همراه بودید، همچنین مطلب قبلی ( بررسی دی اس های موجود در بازار ایران ) را نیز مورد مطالعه قرار دهید.

 

درصورت تمایل برای سفارش سرویس‌های کارشناسی یا اجرای پولیش و سرامیک خودرو با شماره تماس پنج رقمی «تامین خودرو» به شماره ۰۲۱۴۸۴۱۶ تماس حاصل بفرمایید و یا از طریق این صفحه از روش‌های ارتباط با ما اطلاع پیدا کنید.

 

فهرست مطالب

ارتباط با ما

برای خرید خودرو به کمک نیاز دارید؟

(همین حالا تماس بگیرید)

تلفن: ۴۸۴۱۶

آدرس دفتر مرکزی : تهران ، بزرگراه اشرفی اصفهانی ، بعد از مرزداران ، کوچه ولدخانی ، پلاک ۲۴ ، واحد ۱

مقالات خودرو
درخواست کارشناس خودرو
درخواست کارشناس خودرو

درخواست کارشناس خودرو در این مطلب با ما همراه باشید با درخواست کارشناس خودرو . صنعت خودروسازی به سرعت در حال پیشرفت و تحت تأثیر

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها