لوگو تامین خودرو آزمون

تامین، سرویس، نگهداری

انواع تایر خودروهای سواری

انواع تایر خودروهای سواری

شیوه تماس خودرو با سطح لاستیک لاح زمین به قدری مهم است که به‌ غیراز مصرف سوخت و کارایی خودرو، حتی می‌تواند روی امکان یا عدم امکان حرکت خودرو روی سطوح مختلف هم تأثیرگذار باشد، درصورتی‌که با انتخاب تایر مناسب از مزایای آن در حین رانندگی هم استفاده خواهید کرد. در اینجا قصد داریم به صورت خلاصه انواع تایر سواری را معرفی کنیم و نوع کاربرد آنها را مشخص کنیم.

انواع تایر خودروهای سواری

انواع تایر خودروهای سواری چهار فصل

در برخی از مناطق آب و هوا به قدری متعادل است که نه شدت برف و باران به قدری زیاد می‌شود که پیاده‌روی انسان هم سخت شود و نه به قدی گرم که برای ساختار لاستیک‌های مناسب شرایط برفی مشکلی ایجاد کند.

نمونه این مناطق را می‌توان در مرکز ایران و شهرهایی همچون شیراز و سایر شهرهای مسطح دانست که نیاز چندانی به استفاده از تایر زمستانی ندارد، از سوی دیگر در اکثر اوقات نیازی به استفاده از تایرهای اسپرت و تابستانی هم پیدا نمی‌کنند.

البته همین تایرهای چهار فصل در حال حاضر به حدی پیشرفت کرده‌اند که امکان استفاده از آنها به صورت اضطراری در شرایط برفی هم امکان‌پذیر شده، البته این موضوع در مورد تمام تایرهای all Treain یا چهار فصل صادق نیست و در صورتی که از تایر چهار فصل نامرغوب استفاده کنید.

ممکن است در برخی از شرایط آب ‌و هوایی دچار دردسر شده و صد البته عملکرد این تایرها نسبت به تایرهای اختصاصی شرایط مختلف کمتر است. با این وجود رقابت اصلی تایر سازان دنیا در حال حاضر معرفی تایرهای چهار فصلی است که برای کاربری‌های مختلف مناسب‌سازی شده‌اند.

انواع تایر خودروهای سواری

تایرهای اسپرت

در شرایطی که دمای هوا افزایش پیدا می‌کند، در عمل چسبندگی تایرها به سطح زمین هم بیشتر می‌شود. اما در شرایطی که دمای هوا افزایش خیلی زیادی داشته باشد، ممکن است در حالت سکون تایر به سمت خشک شدن برود، بنابراین اگر قرار است تایری در فصل تابستان مورد استفاده قرار بگیرد، باید نرمی و انعطاف بیشتری داشته باشد.

در جای دیگری که دمای لاستیک افزایش پیدا می‌کند، حین فشار آوردن به خودرو برای گذراندن سریع‌تر پیچ‌ها و انجام حرکات نمایشی است. در چنین شرایط به غیر از نیاز به افزایش چسبندگی نیاز است که آج مخصوصی برای تایر طراحی شود که در اجرای نیازها راننده برای عملکرد بالاتر همراهی کند.

البته شرایط افزایش دما روی باد تایر هم تأثیرگذار است، ولی با یک‌بار تنظیم باد این مورد هم برطرف می‌شود.

انواع تایر خودروهای سواری

تایرهای برفی

در شرایط یخ‌بندان مهم‌ترین نیاز راننده کاهش لغزش و پایداری است، چرا که در چنین سطوحی به خاطر قرار گرفتن یک لایه آب بین لاستیک و سطح جاده، عملاً موضوع چسبندگی اهمیت خود را از دست می‌دهند. مهم‌ترین موضوع در تفاوت بین تایرهای زمستانی، طراحی آج‌هایی است که امکان انتقال آب موجود در بین بلوک‌های آج به سمت خارج از سطح رویه یا ترد تایر است.

این در حالی است که همین ساختار مرتفع باعث می‌شود در سرعت‌های بالا چسبندگی خودرو روی جاده کاهش پیدا کند و عملاً ریسک کاهش کنترل روی حرکت خودرو بالا می‌رود، بنابراین حتی اگر امکان استفاده از چنین تایرهای روی خودرو در شرایط غیر برفی و در اتوبان‌ها داشتید، بهتر است که از سرعت‌های خیلی بالا استفاده نکنید و به شرایط پایداری سابق خودرو اعتماد نداشته باشید.

انواع تایر خودروهای سواری

تایر ران فلت

پس از معرفی تایرهای تیوبلس که نیاز به قرار گرفتن تیوب لاستیکی در بین سطح تایر و رینگ‌ها نداشتند، متخصصان به این فکر افتادند که از چه روشی برای کنترل عملکردی تایر پس وارد شدن آسیب وجود دارد.

تایرهای پنچررو یا ران فلت طراحی شدند تا در برابر فشار وارد شده از سوی رینگ در حین پنچر شدن مقاومت بیشتری داشته باشند، بنابراین درصورتی‌که باد لاستیک به طور کامل هم خالی شده امکان استفاده از این تایرها در مسافت کوتاهی وجود خواهد داشت.

البته در نظر داشته باشید که به‌هرحال پس از اینکه باد تایر به طور کامل خالی شد، تایر آسیب‌پذیرتر شده و نمی‌توانند کارایی سابق خود را داشته باشد. همچنین به خاطر سطح بالای تکنولوژی استفاده شده در تایرهای ران فلت تهیه و تعویض آنها هزینه‌های بالایی برای مالک دارد، به همین خاطر عمدتاً این نوع از تایرها را در خودروهای سطح ویژه ( پریمیوم ) تا لوکس مشاهده می‌کنیم.

انواع تایر خودروهای سواری

تایر خارج از جاده

در شرایط آفرود یا خارج از جاده با سطوح متفاوتی مواجه هستیم. همین‌که از سطح صاف آسفالت خارج بشوید، قابلیت چنگ زنی تایرها به سطح جاده کاملاً تغییر پیدا می‌کند. به عنوان مثال در شرایط گلی یا mud  لازم است که از آجی استفاده شود که شباهت زیادی به آج تایر وسایل نقلیه کشاورزی همچون تراکتورها دارند داشته باشند.

 این طراحی باعث می‌شود که در بین ذرات خاکی نفوذ بیشتری به وجود بیایید. اما وقتی بحث آفرود در کویر وسط باشد، کمی نیازها تغییر پیدا می‌کند. به طور عادی آفرودسوارانی که به سراغ مناطق کویری می‌روند، باد لاستیک خود را کاهش می‌دهند، اما به طور جداگانه‌ای برای حضور در بین شن‌های ساحلی تایرها خاصی طراحی شده که می‌توان از آنها هم برای حضور در کویر استفاده کرد.

انواع تایر خودروهای سواری

تایر باری

در این مطلب به سراغ انواع تایر مخصوص وسایل نقلیه سنگین تجاری نمی‌رویم، اما با توجه به اینکه وانت‌بارها هم جزو خودروهای سواری به حساب می‌آیند و حتی برای انجام کارشناسی به «تأمین خودرو» مراجعه می‌کنند، بد نیست بدانید که تایر سازان برای این نوع از وسایل نقلیه تایری را در نظر می‌گیرند که شباهت‌هایی به تایر مینی‌ون‌ها و کامیونت‌ها دارند.

برای افزایش توان تحمل وزن این نوع تایرها از دیواره قوی‌تری بهره می‌برند و جنس سیم و نخِ نایلون در این تایرها از انواع مرغوب‌تر و قطورتری استفاده شده است.

انواع تایر خودروهای سواری

تایر زاپاس

در برخی از خودروها برای حفظ شرایط اقتصادی تولید، از چرخ زاپاس متفاوتی استفاده می‌شود که عموماً از رینگ فولادی استفاده می‌کنند و برای کاهش وزن کلی خودرو ابعاد کوچک‌تری دارند که صرفاً با حضور پیچ‌های مناسب در رینگ، امکان رساندن خودرو به تعمیرگاه در شرایط اضطراری وجود داشته باشد.

همچنین جابه‌جایی و حمل این تایرها برای نصب موقت هم ساده‌تر از تایر اصلی است، اما به خاطر تفاوت در ابعاد باید توجه داشت که استفاده از این تایرها در سرعت‌های بالا خطرناک است.

انواع تایر خودروهای سواری

 

تایر اسلیک

برای حضور در برخی از مسابقات اتومبیل‌رانی همچون مسابقات فرمولا، کارتینگ و درگ از تایرهای خاصی استفاده می‌شود که به جهت افزایش چسبندگی از کائوچو طبیعی بیشتری در ساخت آنها استفاده‌شده و طرح آج هم از روی آنها حذف‌شده است. البته نوع خاصی از این تایرها که به نام نیمه اسلیک یا تایرهای مخصوص باران همین مسابقات از طرح آج هم استفاده می‌کنند.

در بین تایرهای اسلیک هم انواع مختلفی وجود که با نرم یا سخت‌تر شدن جنس لاستیک عمر و میزان چسبندگی و امکان افزایش سرعت در پیچ‌ها و مستقیمی‌های پیست را افزایش می‌دهد.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید برای تایر مخصوص شرایط بارانی هم دو نوع مختلف استفاده می‌شود. تایرهای اینترمدیت درزمانی که باران به‌تازگی شروع‌شده یا به‌تازگی به‌پایان رسیده استفاده می‌شود و در شرایط بارانی جدی از تایرها مخصوص دیگری در مسابقات استفاده می‌شود.

انواع تایر خودروهای سواری

تایر بدون باد

در سال ۲۰۰۵ کمپانی میشلن اقدام به معرفی طرحی برای حذف باد از تایر ارائه داد که به شدت مورد استقبال قرار گرفت. پس از آن به ترتیب کنتینتال، بریجستون و گودیر طرح‌های اختصاصی خود برای حذف باد از تایر را ارائه کردند. مزیت اصلی این نوع از تایرها مقاومت بیشتر در برابر آسیب‌های جاده‌ای است. اما برای اولین بار به صورت عملی میشلن این تایرها را در یک مزرعه کشاورزی استفاده کرد.

در حال حاضر نیز جنرال‌موتورز چند نمونه از خودرو برقی شورولت بولت را در اختیار مشیلن قرار داده تا تایرهای ایکس تولو ایرلس را روی آنها آزمایش کند و تا سال ۲۰۲۵ این نوع از تایرهای را آماده عرضه به بازار کند.

انواع تایر خودروهای سواری

انواع تایر خودروهای سواری هیبرید

در سال جاری میلادی ( ۲۰۲۰ ) با وجود شیوع کرونا اما کمپانی کوموهو کره طرح جالبی را معرفی کرد که ضمن حفظ قابلیت‌های ارتجاعی تایرهای بادی، اما در ساختار اشتراک زیادی با تایرهای بدون باد داشتند و در واقع از ساختار دوگانه بادی و بدون باد استفاده می‌کردند.

باوجود تازه بودن این طرح، اما بسیاری از کارشناسان این طرح را تحسین کرده و باور دارند که امکان اجرایی شدن این طرح بسیار بالاست. به همین خاطر کوموهو برای طراحی این تایرها جوایز زیادی در سال جاری دریافت کرده است.

خرید با اطمینان انواع تایر خودروهای سواری در تامین خودرو

حال که به بررسی انواع مختلف تایر پرداختیم، لازم است بدانید که شرایط کارکرد و استفاده از تایر هم تاثیر زیادی در کارکرد آن دارد، بنابراین در هنگام خرید خودرو لازم است بدانیم که پیش از خرید مالک قبلی چه رفتاری با خودرو داشته است.

توجه داشته باشید که حتی خودرو صفر کیلومتر هم ممکن است در شرایط فنی ایده عالی نباشد و درحین مونتاژ ایرادهای فنی، بدنه یا حتی در رنگ آن وجود داشته باشد که باعث افت قیمت می‌شود و در نهایت برای فروش مجدد خریدار متضرر خواهد شد. حتی درصورتی‌که واقعا به فروشنده اعتماد داشته باشید، ممکن است در معامله قبلی، روند خریداری به‌صورت واضح انجام‌شده باشد.

بنابراین پیشنهاد می‌کنیم که برای اینکه سوءتفاهمی در هنگام فروش خودروی‌تان نداشته باشید؛ در نظر داشته باشید که کارشناسی خودرو، چه از انواع صفر کیلومتر، چه کارشناسی خودرو کارکرده امری حیاتی است. ما در «تامین خودرو» سعی داریم با بهره‌گیری از متخصص‌ترین کارشناسان و بالاترین سطح از تجهیزات خریدی آسوده و با اطمینان برای شما رقم بزنیم.

اطمینان داشته باشید که تامین خودرو در حین روند خریدوفروش خودرو همراه شما خواهد بود و از انجام کلاه‌برداری در معاملات جلوگیری خواهد کرد.

لازم به ذکر است که سریع‌ترین روش برای اخذ کارشناس برای کارشناسی خودرو دست دوم یا نو در «تامین خودرو» تماس با شماره پنج رقمی «۴۸۴۱۶» است. برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت کارشناسی خودرو «تامین خودرو آزمون» به آدرس:  https://tkacar.net مراجعه فرمایید.

آموزش کارشناسی برای علاقه‌مندان به خودرو

حتما متوجه شدید که در خرید خودرو، کارشناسان چه نقش حیاتی و مهمی را ایفا می‌کنند، شاید هم به این فکر افتاده باشید که عملیات کارشناسی خودرو به چه شکل انجام می‌شود. مرور کردن تمام این سوالات در ذهن شما طبیعی است و البته پاسخ آنها هم نزد ماست.

اگر شما علاقه‌مند به خودرو هستید علاوه‌بر کارشناسی خودروها، مجموعه «تامین خودرو آزمون» اقدام به برگزاری کلاس‌های آموزش کارشناسی تخصصی خودرو هم می‌کند.

در این دوره شما با شیوه کارشناسی رنگ خودرو، کارشناس فنی خودرو و هرآنچه برای کارشناسی ماشین به عنوان فرد کارشناس سلامت خودرو برای تبدیل شدن به کارشناس سیار خودرو یا تاسیس مرکز تشخیص رنگ خودرو احتیاج دارید به شما آموزش داده خواهد شد.

همان‌طور که کارشناسی‌های ما ضمانت شده و تضمین‌شده است، ما به هنرجویان دوره‌های «آزمون خودرو» تضمین می‌دهیم که صفر تا صد کارشناسی خودرو را آموزش داده و در پایان دوره‌ها بدون هیچ شکی شما یک کارشناس خودرو با در اختیار داشتن مدرک معتبر و قابل ترجمه از وزارت صنعت، معدن و تجارت خواهید بود.

علاقه‌مندان به این دوره‌ها می‌توانند از خدمات ویژه‌ای همچون کارآموزی رایگان و نامحدود در کنار کارشناسان تامین خودرو و شرکت در کارگاه آموزش راه‌اندازی و توسعه کسب‌وکارهای نوپا بهره‌مند شوند. پس برای یادگیری مهارتی با درآمد بالا برای ثبت نام در آخرین دوره آموزش کارشناسی در آزمون خودرو در سایت «آزمون خودرو» ثبت نام کنید تا کارشناسان آموزش با شما تماس بگیرند.

فهرست مطالب

ارتباط با ما

برای خرید خودرو به کمک نیاز دارید؟

(همین حالا تماس بگیرید)

تلفن: ۴۸۴۱۶

آدرس دفتر مرکزی : تهران ، بزرگراه اشرفی اصفهانی ، بعد از مرزداران ، کوچه ولدخانی ، پلاک ۲۴ ، واحد ۱

مقالات خودرو
باتری سولفاته ماشین
خرابی و سلامت باتری ماشین

اطلاعات مفید در مورد مشکلات و سلامت باتری خودرو ما در سایت تامین خودرو همواره چالش های فنی همراهان عزیز تامین خودرو را در قالب

دی‌اس ۷ کراس‌بک
دی‌اس ۷ کراس‌بک

دی‌اس ۷ کراس‌بک ؛ لوکس‌ترین تجربه فرانسوی‌سواری در شرایط جاری که امکان وارد خودرو وجود ندارد، خریداری ارابه‌های لوکس به سخت‌ترین کار ممکن بدل شده،

مرکز کارشناسی رنگ خودرو
مرکز کارشناسی رنگ خودرو

مرکز کارشناسی رنگ خودرو تامین خودرو آزمون مرکز کارشناسی رنگ خودرو آزمون با تجربه بیش از ۴۰۰۰۰ کارشناسی خودرو ، مفتخر است که اعلام کند

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها